• ვიზუალური კომუნიკაცია (რეკლამა და საკომუნიკაციო დიზაინი)
დღევანდელ მსოფლიოში, მედიის მრავალფეროვნებასთან ერთად, ეფექტური ვიზუალური კომუნიკაცია ერთ-ერთი ყველაზე ძლიერი და გავრცელებული ფორმაა.
GIPA-ს ვიზუალური კომუნიკაციის საბაკალავრო პროგრამა 9 წლიანი გამოცდილების მქონე მედია ხელოვნების საბაკალავრო პროგრამის განახლებული, საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისად  მოდიფიცირებული ვერსიაა.
პროგრამის მისიაა ახალგაზრდებს მისცეს საუკეთესო შემოქმედებითი და პრაქტიკული ცოდნა მათი პიროვნული განვითარებისთვის, ინტელექტუალური, პირადი და პროფესიული წარმატებისთვის. ქართული სარეკლამო/საკომუნიკაციო კრეატიული  ინდუსტრია ახალგაზრდაა, სულ რაღაც 20 წელია არსებობს მსოფლიო კრეატიული ინდუსტრიების რუკაზე.
ვიზუალური კომუნიკაციის  (რეკლამა და საკომუნიკაციო დიზაინი) საბაკალავრო  პროგრამის დიდი იდეა სწორედ ამ ინდუსტრიის გაძლიერებაზე და განვითარებაზეა ორიენტირებული.
2023 წლიდან მედია ხელოვნების მიმართულება დამოუკიდებელ პროგრამად ჩამოყალიბდა, როგორც ვიზუალური კომუნიკაციის (რეკლამა და საკომუნიკაციო დიზაინი) 3 წლიანი საბაკალავრო პროგრამა, მსოფლიოს უახლესი საგანმანათლებლო ტენდენციებისა და საქართველოს კრეატიული ინდუსტრიის მოთხოვნების გათვალისწინებით.
პროგრამის კატალოგი
ვიზუალური ხელოვნების ფორმებს, ემოციების გამოსახატად: გრაფიკული და ციფრული დიზაინი, ფოტოგრაფია, ტიპოგრაფია, ანიმაცია, ვიდეო, ილუსტრაცია.
ტექნოლოგიებს, როგორც განხორციელების ინსტრუმენტებს: Adobe CC, 3D, 4D, AI
სტრატეგიებს, სამიზნე ჯგუფებამდე ვიზუალური მესიჯების მისატანად: ბრენდინგი, მარკეტინგი, საკომუნიკაციო და ციფრული რეკლამის სტრატეგიები, შემოქმედებითი ლიდერობა.
მედიებს, როგორც განხორციელებული იდეების გავრცელების საშუალებებს: ტრადიციული და თანამედროვე მედია არხები (everything is media).
3 წელიწადში იქნები შემოქმედებითი ლიდერი (Art Direction) სარეკლამო კრეატიული ინდუსტრიის წამყვან პოზიციებზე: არტ დირექტორი, გრაფიკული ან/და ციფრული დიზაინერი, ვიზუალური კონტენტის მწარმოებელი: ფოტო, ვიდეო, ილუსტრაცია, ანიმაცია. მიიღებ შემოქმედებით და სტრატეგიულ გადაწყვეტილებებს, იმუშავებ ქართულ და საერთაშორისო ბრენდებთან, შექმნი ახალ ვიზუალურ კულტურას.
მოდულები
I სემესტრი
შესავალი არტში და ტექნოლოგიებში (კრეატიული და ტექნიკური უნარები)
Portfolio კვირა
II სემესტრი
შესავალი ვიზუალურ აზროვნებაში (ვიზუალური ხელოვნების ფორმები)
III სემესტრი
გრაფიკული და ციფრული დიზაინი (სტრატეგიული და ვიზუალური ბრენდინგი)
IV სემესტრი
არტ დაირექშენი (ვიზუალური ფორმები, სტრატეგიები და კომუნიკაცია)
V სემესტრი
კრეატიულობა და კრეატიული პროცესის მართვა (შემოქმედებითი ლიდერობა)
Portfolio-ს განვითარება (Portfolio review for internship)
VI სემესტრი
სტაჟირება და პერსონალური პროექტი
არჩევითი დარგობრივი და საუნივერსიტეტო მოდულები
ბენეფიტები
• ლექტორები/დამსაქმებლები- კრეატიული სარეკლამო ინდუსტრიის ვარსკვლავები
• უცხოელიპროფესიონალების ვორქშოპი/მასტერკლასები საერთაშორისო ფესტივალების ფარგლებში
• საერთაშორისოკონკურსებში მონაწილეობა - Young Glory, D&AD, Red Dot, PentaAwards, Young Lions (Cannes Lions)
• ყოველწლიური PORTFOLIO REVIEW
• Agency Day -შეხვედრებიკრეატიულ სააგენტოებთან ინდუსტრიაში მიმდინარე სიახლეების გასაცნობად (თვეში ერთი)
• არტდირექტორის პროფესიონალური პორტფოლიო პროგრამის დასასრულს
გაიგე მეტი სტუდენტურ ფეისბუქ გვერდზე: GIPA ART FACTORY
სტუდენტების პორტფოლიოები ნახე af.gipa.ge-ზე
ვიზუალური კომუნიკაციის პროგრამის საგნების ჩამონათვალი
მისაღები ადგილების რაოდენობა: 30
პროგრამის კოდი აბიტურიენტთა ცნობარში: 1530103
სწავლის დაწყების თარიღი: 21 სექტემბერი
!! აბიტურიენტებისთვის შემოქმედებითი კონკურსის გავლა სავალდებულოა, ერთიანი ეროვნული გამოცდების ჩაბარებამდე!
შემოქმედებითი კონკურსის ჩატარების ვადები იხილეთ "შემოქმედებითი კონკურისის" ველში.
ეროვნულ გამოცდებზე ჩასაბარებელი სავალდებულო საგნები:
1. ქართული ენა და ლიტერატურა
2. ინგლისური ენა
3. მესამე სავალდებულო საგნად აბიტურიენტი ირჩევს შემოთავაზებული ოთხიდან ერთ-ერთს:
• მათემატიკა (12 ადგილი)
• სახვითი და გამოყენებითი ხელოვნება (12 ადგილი)
• ლიტერატურა (3 ადგილი)
• ისტორია (3 ადგილი)
საბაკალავრო პროგრამაზე დაიშვება პირი
• რომელსაც აქვს საშუალო განათლების დამადასტურებელი მოწმობა-ატესტატი
• რომელმაც წარმატებით ჩააბარა ერთიანი ეროვნული გამოცდები
• რომელმაც წარმატებით გაიარა შემოქმედებითი კონკურსი
სტუდენტთა რეგისტრაცია იწარმოებს ელექტრონულად, 1 სექტემბრიდან - 11 სექტემბრის ჩათვლით: https://portal.gipa.ge/bachelor
რეგისტრაციისათვის სტუდენტმა უნდა ატვირთოს შემდეგი დოკუმენტები:
• პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა ან პასპორტი
• სრული ზოგადი განათლების დამადასტურებელი დოკუმენტი - ატესტატი. უცხოეთში მიღებული სრული ზოგადი განათლების შემთხვევაში - განათლების ხარისხის განვითარების ეროვნული ცენტრის მიერ გაცემული აღიარების დოკუმენტი
• 1 ფოტოსურათი, ზომით ¾
• სამხედრო აღრიცხვაზე ყოფნის დამადასტურებელი დოკუმენტი (ვაჟებისთვის)
• სწავლის წლიური გადასახადის 25%-ის გადახდის დამადასტურებელი ქვითარი.
ხელშეკრულების გაფორმება:
მას შემდეგ, რაც სტუდენტი გაივლის ონლაინ რეგისტრაციას, ხელშეკრულება ხელმოსაწერად გაიგზავნება სტუდენტის მიერ სარეგისტრაციო განაცხადში მითითებულ ელექტრონულ ფოსტაზე (E-mail-ზე), პლატფორმა Signify-ის საშუალებით.
• იმ პირველკურსელმა, რომელიც ხელშეკრულების გაფორმების დღისთვის არ იქნება სრულწლოვანი (18 წლის), სარეგისტრაციო განაცხადის შესაბამის ველში უნდა მიუთითოს კანონიერი წარმომადგენლის (მაგ: მშობელი) ელექტრონული ფოსტა (E-mail), რომელზეც ხელშეკრულება ხელმოსაწერად გაიგზავნება.
• იმ პირველკურსელმა, რომელიც ხელშეკრულების გაფორმების დღისთვის არ იქნება სრულწლოვანი (18 წლის), სარეგისტრაციო განაცხადის შესაბამის ველში უნდა ატვირთოს კანონიერი წარმომადგენლობის დამადასტურებელი ნოტარიულად დამოწმებული/დედანი დოკუმენტაცია.
შემოქმედებითი კონკურსის სახელმძღვანელო
შემოქმედებით კონკურსზე რეგისტრაცია:
რეგისტრაციისათვის აბიტურიენტმა უნდა ატვირთოს შემდეგი დოკუმენტები შემოქმედებითი კონკურსის სახელმძღვანელოში, მოცემული წესების შესაბამისად:
ეტაპი 1
• პირადობის დამადასტურებელი მოწმობა ან პასპორტი (PDF ფორმატი)
• სამოტივაციო ვიდეო (ბმული youtube ან vimeo)
• პორტფოლიო (behance ბმული) ან მოცემული ბრიფის შესაბამისად შესრულებული შემოქმედებითი პროექტი (PDF ან PPT ფორმატი, არაუმეტეს 8 სლაიდისა)
ეტაპი 2
• გასაუბრება/ face to face portfolio review
• ნამუშევრების ნამდვილობის დასადასტურებლად, შესაძლოა ადგილზე ჩატარდეს ვორქშოფი
შემოქმედებით კონკურსზე რეგისტრაცია გაგრძელდება 17 აპრილიდან, 20 ივნისის ჩათვლით.
შემოქმედებითი კონკურსი ჩატარდება ივნისში.
შიდა და გარე მობილობით დაინტერესებული პირებისთვის შემოქმედებით კონკურსზე რეგისტრაცია სავალდებულოა.
შემოქმედებითი კონკურსზე რეგისტრაციის საფასური: 0
პროგრამის წლიური ღირებულება: 9500 ლარი
პროგრამის სასტიპენდიო ფონდი 28500 ლარი
თანადაფინანსება ყოველწლიური Portfolio review შედეგებით:
GRADE A 50%
GRADE B 30%
GRADE C 20%
GIPA-ს საუნივერსიტეტო ფონდისა და სტუდენტთა დაფინანსების სისტემის შესახებ ინფორმაცია იხილეთ ამ ბმულზე.
*დანიშნულებაში მიუთითეთ სტუდენტის სახელი, გვარი, პირადი ნომერი და სასწავლო პროგრამის დასახელება.
მიმღების დასახელებაააიპ საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი
ანგარიშსწორების ანგარიშიGE84TB1100000110700419 / GEL
პროფილური გაცვლითი პროგრამები
Darmstadt University of Applied Sciences
დარმშტადტის გამოყენებითი მეცნიერების უნივერსიტეტი, იგივე h_da, არის გამოყენებითი მეცნიერების უნივერსიტეტი, რომელიც მდებარეობს ქ. დარმშტადტში, გერმანია. h_da არის IT კლასტერის Rhine-Main-Neckar, "გერმანიის სილიკონის ველი" და ATHENE, IT  წევრი, რომელიც უსაფრთხოების უდიდესი კვლევითი ინსტიტუტია ევროპაში.
ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმსა და სტუდენტთა გაცვლის შესახებ შეთანხმებას ხელი მოეწერა 2020 წელს. ზემოაღნიშნული შეთანხმების საფუძველზე, ორ უნივერსიტეტს შორის დაინერგა სტუდენტების გაცვლითი პროგრამა, რომლის ფარგლებში, ყოველწლიურად შესაძლებელია 4-4 სტუდენტის გაგზავნა პარტნიორ უნივერსიტეტში სწავლების სრული სემესტრის გასავლელად.
Fontys University of Applied Sciences
ფონტისის გამოყენებითი მეცნიერების უნივერსიტეტი არის ჰოლანდიის გამოყენებითი მეცნიერების ერთ ერთი წამყვანი უნივერსიტეტი, სადაც 44000-ზე მეტი სტუდენტი სწავლობს ნიდერლანდების სამხრეთით მდებარე რამდენიმე კამპუსში. Fontys– ის სამი უდიდესი კამპუსი მდებარეობს  ეინდჰოვენში, ტილბურგსა და ვენლოში.
ურთიერთ თანამშრომლობის მემორანდუმსა და სტუდენტთა გაცვლის შესახებ შეთანხმებას ხელი მოეწერა 2020 წლის ოქტომბერში. ზემოთ აღნიშნული შეთანხმების საფუძველზე, ორ უნივერსიტეტს შორის დაინერგა სტუდენტების გაცვლითი პროგრამა, რომლის ფარგლებში, ყოველწლიურად შესაძლებელია 2-2 სტუდენტის გაგზავნა პარტნიორ უნივერსიტეტში სწავლების სრული სემესტრის გასავლელად.
ურთიერთ თანამშრომლობის მემორანდუმსა და სტუდენტთა გაცვლის შესახებ შეთანხმებას ხელი მოეწერა 2018 წლის ოქტომბერში. ზემოთ აღნიშნული შეთანხმების საფუძველზე, ორ უნივერსიტეტს შორის დაინერგა სტუდენტების გაცვლითი პროგრამა, რომლის ფარგლებში, ყოველწლიურად შესაძლებელია 2-2 სტუდენტის გაგზავნა პარტნიორ უნივერსიტეტში სწავლების სრული სემესტრის გასავლელად. თანამშრომლობის
AP University College Antwerp (Belgium, Antwerp)
უნივერსიტეტთან ევროკავშირის დაფინანსებით ხორციელდება “Erasmus +” პროგრამა, რომლის ფარგლებშიც სტუდენტებს სრულად უფინანსდებათ ერთი სემესტრის გავლასთან დაკავშირებული ხარჯები, მათ შორის მგზავრობა, ცხოვრება და ყოველდღიური ხარჯები.
Utrecht University of Applied Sciences
HU Utrecht-ის გამოყენებითი მეცნიერებების უნივერსიტეტი უზრუნველყოფს სწავლებას 17-67 წლის სტუდენტებისა და პროფესიონალებისთვის. იგი ითვლება ერთ ერთ უმძლავრეს გამოყენებით მეცნიერებების უნივერსიტეტად ნიდერლანდებში და მასში ამჟამად  სწავლობს დაახლოებით 35000 სტუდენტი, რომლებიც განაწილებულია 22 ლოკაციაზე Utrecht en Amersfoort-ში;
2022-2025 წწ. GIPA-სა და HU Utrecht-ის გამოყენებითი მეცნიერებების უნივერსიტეტს შორის თანამშრომლობა ხორციელდება  „Erasmus+“-ის პროგრამის ფარგლებში; (International Credit Mobility: -სტუდენტებისა და ადმინისტრაციული/აკადემიური პერსონალის გაცვლა);
Hochschule Mainz – University of Applied Sciences
Mainz University of Applied Sciences არის 1971 წელს დაარსებული უნივერსიტეტი, რომელიც მდებარეობს გერმანიაში, მაინცში. Mainz-ის გამოყენებითი მეცნიერებების უნივერსიტეტი შედგება სამი ფაკულტეტისგან: ტექნოლოგიური სკოლა, დიზაინის სკოლა და ბიზნესის სკოლა. სწავლის ყველა დარგის საერთო მახასიათებელია უნივერსიტეტის პრაქტიკული ორიენტაცია, სწავლის მოკლე პერიოდები და საერთაშორისო ორიენტირებული კურსები.
ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმსა და სტუდენტთა გაცვლის შესახებ შეთანხმებას ხელი მოეწერა 2023 წელს. ზემოაღნიშნული შეთანხმების საფუძველზე, ორ უნივერსიტეტს შორის დაინერგა სტუდენტების გაცვლითი პროგრამა, რომლის ფარგლებში, ყოველწლიურად შესაძლებელია 4-4 სტუდენტის გაგზავნა პარტნიორ უნივერსიტეტში სწავლების სრული სემესტრის გასავლელად.
ვიზუალური ხელოვნების ფორმებს, ემოციების გამოსახატად: გრაფიკული და ციფრული დიზაინი, ფოტოგრაფია, ტიპოგრაფია, ანიმაცია, ვიდეო, ილუსტრაცია.
ტექნოლოგიებს, როგორც განხორციელების ინსტრუმენტებს: Adobe, AR, VR, MR, 4D, AI
სტრატეგიებს, სამიზნე ჯგუფებამდე ვიზუალური მესიჯების მისატანად: ბრენდინგი, მარკეტინგი, საკომუნიკაციო და ციფრული რეკლამის სტრატეგიები, შემოქმედებითი ლიდერობა.
მედიებს, როგორც განხორციელებული იდეების გავრცელების საშუალებებს: ტრადიციული და თანამედროვე მედია არხები (everything is media).

Visual Communication (Advertising and Communication design)
In today's world, along with the diversity of media, effective visual communication is one of the most powerful and widespread forms. The mission of the Visual Communication Program is to give young people the best creative and practical knowledge for their personal development, intellectual, personal and professional success. The Georgian advertising/communication creative industry is young,  has been on the map of the world's creative industries for just 15  years. The great idea of the bachelor's program in visual communication (advertising and communication design) is focused on strengthening and developing this industry
The Bachelor of Visual Communication program is an updated modified version of the Bachelor of Media Arts program with 9 years of experience.
Since 2024, the Media Arts Department has become an independent program as  a 3-year bachelor's program  in visual communication (advertising and communication design), taking into account the world's latest educational trends and the requirements of Georgia's creative industry.
Benefits
• Lecturers/Employers - Stars of the Creative Advertising Industry
• Foreign Professional's Workshop/Master Class (one per semester)
• Boot Camps - 1 week Training Courses
• Agency Day - Meetings with creative agencies to introduce current news in the industry (one per month
• Playground - a student agency that implements commercial and non-profit projects ( Learning by doing method
• Startup Lab - from Idea to Investor
• Participation in international competitions - Young Glory, D&AD, Red Dot, PentaAwards, Young Lions (Cannes Lions)
• Art Director's Professional Portfolio at the end of the program
Learn more on the students’ Facebook page: GIPA ART FACTORY
See student portfolios on af.gipa.ge
What will I learn?
Visual art forms to express emotions: graphic and digital design, photography, typography, animation, video, illustration.
Technologies as implementation tools: Adobe, AR, VR, MR, 4D, AI
Strategies to deliver visual messages to target groups: branding, marketing, communication and digital advertising strategies, creative leadership.
The media as a means of spreading ideas is traditional and modern media channels.
Who will I become?
In 3 years you will be a creative leader (Art Direction) in leading positions of the advertising creative industry: Art Director, Graphic and/or Digital Designer, Visual Content Manufacturer: Photo, Video, Illustration, Animation. You will make creative and strategic decisions, work with Georgian and international brands, create a new visual culture.
Number of Admission Quota  - 30
Program code: 1530103
Teaching Language / Language of Study: Georgian
Compulsory subjects to be admitted to the National Exams / Mandatory Subjects for National Exams 2025 Admission
1. Georgian Language & Literature
2. English language
3. One of the following subjects: mathematics, fine and applied arts, literature or history.
4. Elective subjects to be taken to the National Exams (  4th subject is not mandatory)
Program Admission Requirements will be allowed for the Bachelor's Program
1. who has a certificate of secondary education-certificate;
2. who successfully passed the Unified National Exams;
3. who has successfully passed the creative competition
Creative Contest Guide PDF
Registration for the creative competition is carried out electronically,
To register, the entrant must upload the following documents in accordance with the rules provided in the Creative Competition Manual:
Stage 1
1. ID card or passport;
1. Motivational video
1. Motivational Essay
1. Portfolio or creative project executed in accordance with a given brief
Stage 2
1. Interview/ face to face portfolio review;
2. In order to confirm the authenticity of the works, a workshop may be held on the site
Registration for a creative competition
Payment of the Creative Competition Fees:
TBC Bank Requisites:
Name of the recipient - NNLE Georgian Institute of Public Affairs
Account of settlement – GE84TB1100000110700419/GEL
When paying,  indicate the name, surname, personal number, program name and creative competition in the destination.
Freshmen Registration
Registration of undergraduate students is carried out electronically: https://portal.gipa.ge/bachelor
Students should submit the following documents to register for the undergraduate program:
1. Required Admission Documents
• A copy of the ID card
• Certificate of secondary education (original, copy). If the certificate was not issued in Georgia, it must be accompanied by a certificate of authenticity
• Photo (3x4)
• A copy of the document confirming military registration (for men)
• Receipt confirming the payment of 25% of the annual tuition fee.
2. Student Contract Signing Procedures:
After the student has completed online registration, he/she must appear at the university (Tbilisi, Rustavi highway #22a).
*  A freshman who will not be an adult (18 years old) on the day of signing the contract must be accompanied by a parent, or a trustee who signs the contract (must provide a notarized documentation on the spot).
Tuition fee: 9500 GEL
Payment of tuition fees must be made on the account of the organization.
*Indicate the student's name, surname, personal number and name of the study program in the destination.
Bank details
Banking Code (MFO) – TBCB GE 22
Name of the recipientNNLE Georgian Institute of Public Affairs
Darmstadt University of Applied Sciences
Darmstadt University of Applied Science, aka h_da, is a university of applied science located in Darmstadt, Germany. h_da is a member of the IT cluster Rhine-Main-Neckar, "Germany's Silicon Valley" and ATHENE, an IT member that is the largest security research institute in Europe.
The Memorandum of Understanding and the Student Exchange Agreement were signed in 2020. Based on the above agreement, a student exchange program was introduced between the two universities, within the framework of which it is possible to send 4-4 students annually to the partner university for a full semester of study.
Fontis University of Applied Science is one of the leading universities of applied science in the Netherlands, where more than 44,000 students study on several campuses south of the Netherlands. Fontys' three largest campuses are located in Eindhoven, Tilburg and Venlo.
The Memorandum of Understanding and the Student Exchange Agreement were signed in October 2020. Based on the above agreement, a student exchange program was introduced between the two universities, within the framework of which it is possible to send 2-2 students annually to the partner university for a full semester of study.
The Memorandum of Understanding and the Student Exchange Agreement were signed in October 2018. Based on the above agreement, a student exchange program was introduced between the two universities, within the framework of which it is possible to send 2-2 students annually to the partner university for a full semester of study. Collaborations
AP University College Antwerp (Belgium, Antwerp)
The "Erasmus +" program is funded by the University with EU funding, under which students are fully funded by the costs associated with going through one semester, including travel, living and daily expenses.
Utrecht University of Applied Sciences
HU Utrecht's University of Applied Sciences provides teaching for students and professionals aged 17-67. It is considered one of the most powerful applied sciences universities in the Netherlands and is currently studied by about 35,000 students distributed at 22 locations in Utrecht en Amersfoort;
2022-2025 Year The cooperation between GIPA and HU Utrecht University of Applied Sciences is carried out under the Erasmus+ program; (International Credit Mobility: -Exchange of students and administrative/academic staff);
Mainz University of Applied Sciences is a university founded in 1971 in Mainz, Germany. Mainz's University of Applied Sciences consists of three faculties: the School of Technology, the School of Design and the School of Business. A common feature of all fields of study are the practical orientation of the university, short periods of study and internationally oriented courses.
The Memorandum of Understanding and the Student Exchange Agreement were signed in 2023. Based on the above agreement, a student exchange program was introduced between the two universities, within the framework of which it is possible to send 4-4 students annually to the partner university for a full semester of study.
Head of the Program
Mob: +995 551 97 54 75
E-mail: n.liparteliani@gipa.ge
Vito Mosidze
Program Coordinator
Mob.: +995 599 93 57 75
E-mail: v.mosidze@gipa.ge