• პოლიტიკის მეცნიერების - ინტეგრაცია და მმართველობა (PoSIG) ერთობლივი პროგრამა
PoSIG არის ერთობლივი საგანანმანათლებლო პროგრამა, რომელიც შეთავაზებულია 13 პარტნიორი უნივერსიტეტის მიერ და უზრუნველყოფს უნიკალურ და სრულყოფილ საგანმანათლებლო გამოცდილებას. სამაგისტრო პროგრამა ორწლიანია და ის განკუთვნილია იმ საერთაშორისო სტუდენტებისთვის, რომლებიც ფლობენ პოლიტიკის მეცნიერების ან მონათესავე დისციპლინაში ბაკალავრის აკადემიურ ხარისხს და გავლილი აქვთ კვლევის მეთოდები. ამ თანამშრომლობით, სტუდენტები იღებენ მრავალფეროვან პერსპექტივებსა და ექსპერტიზას სხვადასხვა უნივერსიტეტიდან.
პროგრამაში წარმოდგენილია მოდულები პოლიტიკის მეცნიერების ყველა სფეროში:
• შედარებითი პოლიტიკა
• ევროპული ინტეგრაცია
• საერთაშორისო ურთიერთობები
• საჯარო მართვა და პოლიტიკა
• პოლიტიკური თეორია
სტუდენტებს შეუძლიათ აირჩიონ სხვადასხვა უნივერსიტეტი პირველი და მეორე სასწავლო წლისთვის PoSIG პარტნიორთა ქსელიდან. სწავლის განმავლობაში სტუდენტებმა პარტნიორი უნივერსიტეტებიდან უნდა აირჩიონ მინიმუმ ორი და მაქსიმუმ ოთხი უნივერსიტეტი, პროგრამის დასრულების შემდეგ თითოეული უნივერსიტეტი, რომელშიც სტუდენტი სწავლობდა მიანიჭებს ერთობლივ MA ხარისხს. პროგრამა ითვალისწინებს აქტიურ სწავლებას, რაც სტუდენტებს აძლევს საშუალებას შექმნან საკუთარი სასწავლო და მობილობის გამოცდილება PoSIG-ის სასწავლო გეგმაში.
მეტი დეტალებისთვის იხილეთ: https://posig.info/
კურიკულუმი
თანადაფინანსებულია ევროკავშირის მიერ. გამოხატული შეხედულებები და მოსაზრებები ეკუთვნის მხოლოდ ავტორ(ებ)ს და არ ასახავს აუცილებლად ევროკავშირის ან ევროპის განათლებისა და კულტურის აღმასრულებელი სააგენტოს (EACEA) პოზიციას. ევროკავშირი და საგრანტო ორგანო არ არიან პასუხისმგებელნი მათზე.
მისაღები ადგილების რაოდენობა: 15
სწავლების ენა: ინგლისური
მოთხოვნები: პროგრამაზე სწავლის გაგრძელების მსურველებმა (საქართველოს მოქალაქეებმა, რომელთაც საქართველოში აქვთ მოპოვებული პოლიტიკის მეცნიერებაში ან მონათესავე დისციპლინაში BA ხარისხი) უნდა ჩააბარონ საერთო სამაგისტრო გამოცდა.
ვადები და რეგისტრაცია: განაცხადი 2025 წლისთვის ხელმისაწვდომი იქნება 15 თებერვლიდან 15 აპრილის ჩათვლით  განაცხადის პლატფორმაზე: https://www.posig.uet.edu.al.
სტიპენდია: Erasmus+ KA 107-ის საფუძველზე PoSIG-ის სტუდენტებისთვის ხელმისაწვდომია გრანტები 2025/26 სასწავლო წელს. სტუდენტები შეუძლიათ განაცხადის გაკეთება. განაცხადი უნდა გაკეთდეს პარტნიორი უნივერსიტეტში.
პროგრამის სემესტრული ღირებულება: 1500 ევროს ექვივალენტი ლარში
დანიშნულებაში მიუთითეთ სტუდენტის სახელი, გვარი, პირადი ნომერი და სასწავლო პროგრამის დასახელება.
მიმღების დასახელება – ააიპ საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი
ანგარიშსწორების ანგარიში– GE84TB1100000110700419 / GEL
პარტნიორების სემესტრული ღირებულების სანახავად გადადით შემდეგ ბმულზე: https://posig.info/finances-and-scholarship/
სტუდენტებს შეუძლიათ აირჩიონ სხვადასხვა უნივერსიტეტი პირველი და მეორე სასწავლო წლისთვის PoSIG პარტნიორთა ქსელიდან. პარტნიორი უნივერსიტეტების ჩამონათვალი არის შემდეგი:
პარიზის ლოდრონის უნივერსიტეტი ზალცბურგში (PLUS)
ტრიესტეს უნივერსიტეტი (UNITS)
წმ. კირილეს და მეთოდეს უნივერსიტეტი სკოპიეში (UKIM)
ევროპული უნივერსიტეტი ტირანაში (UET)
ტირანის უნივერსიტეტი (UNITIR)
სარაევოს უნივერსიტეტი (UNSA)
სარაევოს მეცნიერებისა და ტექნოლოგიის სკოლა (SSST)
თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი (TSU)
ერევანის სახელმწიფო უნივერსიტეტი (YSU)
ევრაზიის საერთაშორისო უნივერსიტეტი (EIU)
ერთობლივ ხარისხს გასცემს ყველა ის უნივერსიტეტი, რომელშიც სტუდენტი ისწავლის ორ წლიანი პროგრამის მანძილზე.

PoSIG is a joint academic program offered by a network of 13 universities, providing a unique and well-rounded education. This 2-year master’s program is designed for international students who have completed a Bachelor's degree in Political Science or related field and have some prior training in research methods. Through this collaboration, students gain diverse perspectives and expertise from multiple institutions.
It offers modules in all areas of Political Science:
Students can choose from different PoSIG partner universities for their first year of study and select a different university for their second year. Students must enrol in at least two and a maximum of four institutions, and all universities they attend will jointly award the MA degree. The program promotes active learning, allowing students to shape their own study and mobility path within the PoSIG curriculum.
For more details see: https://posig.info/
Co-funded by the European Union. Views and opinions expressed are however those of the author(s) only and do not necessarily reflect those of the European Union or European Education and Culture Executive Agency (EACEA). Neither the European Union nor the granting authority can be held responsible for them.
Number of available spots: 15
Language of instruction: English
Requirements: Applicants (Georgian Citizens who have completed their BA degree in Georgia) wishing to continue their studies in the program must have passed the Unified Postgraduate Examinations.
Deadlines and Registration: The call 2025 will be available from 15 February until 15 April 2025 at application platform: https://www.posig.uet.edu.al.
Scholarships: Based on the Erasmus+ KA 107 PoSIG student grants are available per academic year in 2025/26. Students are eligible to apply. The application has to be made at the partner university.
Tuition fee: Semester fee of the program is 1500 Euro equivalent in GEL
Payment instructions:
Tuition fees must be paid to the organization's account.
Please indicate the student's name, surname, personal number, and the name of the study program.
JSC "TBC Bank"
Bank Code (MFO): TBCB GE 22
Name of the Recipient - Institute of Public Affairs of Georgia
Account Number - GE84TB1100000110700419 / GEL
To view the semester fees for partners, please visit the following link: https://posig.info/finances-and-scholarship/
Students can choose from different PoSIG partner universities for their first year of study and select a different university for their second year. Partner universities are as follows:
Paris Lodron University Salzburg (PLUS)
University of Trieste (UNITS)
Ss. Cyril and Methodius University in Skopje (UKIM)
European University of Tirana (UET)
University of Tirana (UNITIR)
University of Sarajevo (UNSA)
Sarajevo School of Science Technology (SSST)
Tbilisi State University (TSU)
Yerevan State University (YSU)
Eurasia International University (EIU)
The joint degree is awarded by all universities attended by a student during the two-year study programme.