• სამართლისა და პოლიტიკის სკოლა
საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის (GIPA) სამართლისა და პოლიტიკის სკოლა (SLP) საბოლოო სახით 2007 წელს ჩამოყალიბდა, როდესაც მასში ინსტიტუტში არსებული სამართლისა და საერთაშორისო პოლიტიკის სამაგისტრო პროგრამები გაერთიანდა. ამ ფაქტს საფუძველი ჩაუყარა GIPA-ში 2005 წელს პირველი ინგლისურენოვანი სამართლისა და საერთაშორისო პოლიტიკის სამაგისტრო პროგრამების შექმნამ.
SLP-ს მთავარი მიზანი ისეთი დიპლომატების, იურისტების, სახელმწიფო მოღვაწეების, მმართველებისა და საზოგადოებრივად აქტიური ადამიანების აღზრდაა, რომელთა მთავარ ამოცანას ლიბერალური დემოკრატიის ღირებულებების დანერგვა და სახელმწიფოს ძლიერების განმტკიცება წარმოადგენს.
სამართლისა და პოლიტიკის სკოლაში არსებული სწავლების პრინციპები და მეთოდოლოგია კონკურენტულ გარემოს ქმნის, რაც მიზნად ისახავს ბაკალავრთა და მაგისტრთა სათანადო მომზადებას მომავალი წარმატებული კარიერისათვის. სკოლაში მოქმედებს თავისუფალი არჩევითი საგნების სისტემა და (კონცენტრაციის) მიმართულებები, რაც სტუდენტებს საშუალებას აძლევს აქტიური მონაწილეობა მიიღონ სასწავლო პროცესის დაგეგმვაში.
მიუხედავად იმისა, რომ სამართლისა და პოლიტიკის სკოლის პროგრამები რამდენიმე წლის წინ შეიქმნა, სკოლას კურსდამთავრებულთა დასაქმების მეტად მაღალი მაჩვენებელი აქვს. ეს მიღწევა ორი გარემოებითაა განპირობებული: კურსდამთავრებულთა კონკურენტუნარიანობით (რომელიც ემყარება სკოლაში მათ მიერ შეძენილ ცოდნასა და უნარ-ჩვევებს) და კურსდამთავრებულთა ახალი კონტაქტებით (რომელშიც შედიან სკოლაში შეძენილი მეგობრები და სკოლის პროფესურა/ლექტორები, რომლებიც კურსდამთავრებულებს ეხმარებიან საჭირო ინფორმაციითა და რეკომენდაციებით). ჩვენი სკოლის კურსდამთავრებულებზე მოთხოვნა მაღალია, როგორც სახელმწიფო, ასევე კერძო სექტორში.

The School of Law and Politics (SLP) at the Georgian Institute of Public Affairs (GIPA) was established in its final form in 2007 with the merger of the master’s programs in Law and International Politics. This merger ultimately resulted from the creation at the Institute of the first English-language master’s programs in Law and International Relations in Georgia in 2005.
SLP’s main goal is to train/produce diplomats, lawyers, state figures, governors and activists whose main task is to promote the values of liberal democracy and strengthen the power of the state.
The principles and methodology of teaching at the School of Law and Politics create a competitive environment that aims to prepare bachelor’s and master’s degree holders for successful careers. Students are given the freedom to choose elective courses and specialization (concentration) directions, allowing them to participate in the creation of courses of study that are tailored to their specific interests and career goals.
Though the programs at the School of Law and Politics were developed only a few years ago, the school has a high rate of graduate employment. This achievement is based on two circumstances: competitiveness of graduates (the skills and qualifications acquired at SLP) and opportunities for networking provided by the school (i.e., friends, professors, and lecturers who help graduates with useful information, mentorship, and recommendations). Our school’s graduates are in high demand in both the state and private sectors.