აქვს საჯარო კომუნიკაციების, სტრატეგიული მმართველობის, საერთაშორისო ურთიერთობებისა და განათლების სფეროებში მუშაობის მრავალწლიანი გამოცდილება. მისი პროფესიული საქმიანობა აერთიანებს სახელმწიფო ინსტიტუტებში მუშაობას, საერთაშორისო ორგანიზაციებთან თანამშრომლობას და აკადემიურ საქმიანობას.
მედეა ახალკაცის პროფესიული კარიერის მნიშვნელოვანი ეტაპი უკავშირდება საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციას, სადაც 2004-2005 წლებში იგი იყო საქართველოს პრეზიდენტის პრეს-მდივანი და კომუნიკაციების საკითხებში მრჩეველი. ამ პერიოდში ჩართული გახლდათ მაღალი დონის საჯარო კომუნიკაციის, ინსტიტუციური ურთიერთობებისა და საზოგადოებასთან თანამშრომლობის პროცესებში.
2007-2009 წლებში მუშაობდა გაეროს სააგენტოებში, როგორიცაა UNDP და UNESCO საქართველოსა და ცენტრალურ ამერიკაში, საზოგადოებრივ საქმეთა მენეჯერად, სადაც მისი საქმიანობას საერთაშორისო კომუნიკაციები და ორგანიზაციული განვითარება წარმოადგენდა.
2014-2016 წლებში ხელმძღვანელობდა GIPA-ს მმართველობის სკოლას და კითხულობდა ლექციებს საჯარო დიპლომატიის მიმართულებით.
მედეა ახალკაცს აქვს მნიშვნელოვანი გამოცდილება საჯარო მმართველობის, სტრატეგიული კომუნიკაციების, საერთაშორისო თანამშრომლობისა და განათლების მიმართულებით. მისი პროფესიული საქმიანობა აერთიანებს სახელმწიფო, საერთაშორისო და აკადემიურ სექტორებს.

Medea has extensive professional experience in public communications, strategic management, international relations and higher education. Her career combines leadership roles in public institutions, international organisations and academia.
A significant milestone in her professional career is associated with the Administration of the President of Georgia, where she served as the Press Secretary and Communications Advisor to the President of Georgia from 2004 to 2005. During this period, she was actively involved in high-level public relations, institutional relations and public engagement initiatives.
Between 2007 and 2009, worked with UNDP and UNESCO in Georgia and Central America as a Public Affairs Manager, focusing on international communications and organisational development.
From 2014 to 2016, she served as Dean of GIPA's School of Governance and a lecturer in the field of Public Diplomacy.
Ms. Akhalkatsi has substantial expertise in public administration, strategic communications, international cooperation and higher education. Her professional experience bridges the public, international and academic sectors.