• კვლევების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი / საჯარო მმართველობისა და გარემოს დაცვის მენეჯმენტის სამაგისტრო პროგრამების ხელმძღვანელი / საჯარო მმართველობის სადოქტორო პროგრამის ხელმძღვანელი / პროფესორი
ნანი მაჭარაშვილი
კვლევების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი / საჯარო მმართველობისა და გარემოს დაცვის მენეჯმენტის სამაგისტრო პროგრამების ხელმძღვანელი / საჯარო მმართველობის სადოქტორო პროგრამის ხელმძღვანელი / პროფესორი
ელფოსტა: nana.macharashvili@gipa.ge
პოლიტიკის მეცნიერებათა დოქტორი. მანჩესტერის უნივერსიტეტის პოლიტიკის მეცნიერებათა მაგისტრი. მისი პრაქტიკული გამოცდილება, რომელიც უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებს უკავშირდება, სხვადასხვა მენეჯერულ პოზიციას მოიცავს. აქვს 12-ზე მეტწლიანი გამოცდილება პროექტების მართვასა და კვლევაში და გახლავთ 23-ზე მეტი პუბლიკაციის ავტორი. ფლობს კონსულტირების, შესაძლებლობების განვითარებისა და ტრენინგების ჩატარების 16 წლიან გამოცდილებას, საჯარო მმართველობის რეფორმის (PAR), საჯარო პოლიტიკის ანალიზის, პოლიტიკის დაგეგმვის, მონიტორინგსა და შეფასების, მათ შორის მონაწილეობითი დაგეგმვის მიმართულებებით. იგი აქტიურად არის ჩართული საჯარო პოლიტიკასა და ადმინისტრირებასთან დაკავშირებულ ტრენინგ პროგრამების განვითარებაში და აქვს 13 წლიანი გამოცდილება საჯარო მოხელეთა ტრენინგ პროგრამების წარმართვაში, ეროვნულ და ადგილობრივ დონეზე. ფლობს სწავლების 18 წლიან გამოცდილებას საჯარო პოლიტიკისა და ადმინისტრირების, საჯარო პოლიტიკის ანალიზის, მონიტორინგისა და შეფასების მიმართულებებით. ამავე დროს, აქვს სოლიდური გამოცდილება საქართველოში საჯარო მმართველობის რეფორმის (PAR) კონსულტაციისა და მხარდაჭერის მიმართულებით. გახლავთ არა ერთი გაცვლითი პროექტის მონაწილე და სასწავლო გრანტის/სტიპენდიის მფლობელი, როგორც ადგილობრივ, ასევე საერთაშორისო დონეზე. არა ერთი სამეცნიერო პროექტის/მეცნიერების განვითარების მხარდაჭერის გრანტის მფლობელი და ხელმძღვანელი.
• საჯარო პოლიტიკა;
• საჯარო პოლიტიკის ანალიზი;
• საჯარო მმართველობის თეორია და პრაქტიკა;
• პოლიტიკა და საჯარო პოლიტიკური პროცესი;
• კონფლიქტის გადაწყვეტის მეთოდოლოგია;
• ეთიკა და საჯარო პოლიტიკა;
• სამაგისტრო კვლევის დიზაინი;
• საჯარო მენეჯმენტი;
• სტრატეგიული მენეჯმენტი;
• პოლიტიკის ლაბორატორია.
• FOLLOWING THE INTERNATIONAL EXPERIENCE OF NATIONAL RECONCILIATION BY REJECTING THE RETRIBUTIVE MODEL? The CA&CC Press® AB /Central Asia & Central Caucasus Press AB/\, THE Caucasus &Globalization, Journal of Social, Political and Economic Studies, Vol. 1 (4), 2020.
• ერაზმუს + საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სამეცნიერო კვლევების განვითარების ხელშეწყობა/HERD.
საჯარო მმართველობა ევროკავშირში; „კარგი მმართველობა“; რეფორმების პროცესი საქართველოში და ყოფილ საბჭოთა არეალში; საზოგადოებრივი მონაწილეობა საჯარო პოლიტიკის წარმოების პროცესში; შედარებითი საჯარო პოლიტიკა.

Head of Research Department / Head of Public Administration and Environmental Protection Management MA Programs / Head of Public Administration PHD Program / Professor
Email: nana.macharashvili@gipa.ge
Ph.D. in Political Science and M.A. from Manchester University. Her practical experience related to higher educational institutions includes various managerial positions. She has over 12 years of experience in project management and research and is the author of more than 23 publications. She has more than 15 years of consultancy, capacity building and training experience in Public Administration Reform (PAR), public policy analysis, policy planning, M&E, including Participatory Planning, Monitoring and Evaluation. She is actively involved in the training programs dedicated to Public Policy and Public Administration development and has more than 13 years of experience leading the capacity-building training programs for public servants at the national and local levels. Nana has more than 18 years of teaching experience in Public Policy and Administration, Public Policy Analysis, and M&E, and at the same time has the solid experience consulting and supporting Public Administration Reform (PAR) at Georgia. Moreover, she has participated in numerous exchange programs and has held numerous study grants/scholarships, both locally and internationally. She has owned and supervised many scientific projects/science development support grants.
- Public policy;
- Public policy analysis;
- Basics of public policy analysis;
- Theory and practice of public administration;
- Theory of public administration;
- Politics and public policy process;
- Conflict resolution methodology;
- Ethics and public policy;
- Design for Master research;
- Public management;
- Strategic management;
- Policy laboratory.
- Macharashvili, N., Sanikidze. T., Beridze, E., Begoidze, M., Chalauri, N., (2020), Political Independence of Civil Servants and the Role of Senior Civil Servants. Tbilisi: GIPA with the support of UNDP Georgia.
- FOLLOWING THE INTERNATIONAL EXPERIENCE OF NATIONAL RECONCILIATION BY REJECTING THE RETRIBUTIVE MODEL? The CA&CC Press® AB /Central Asia & Central Caucasus Press AB/\, THE Caucasus &Globalization, Journal of Social, Political and Economic Studies, Vol. 1 (4), 2007
- GIPA project leader, ERASMUS+ Raising Research Capacity of Georgian HEIs through Developing R&D Units / HERD, Cooperation for innovation and the exchange of good practices, Capacity Building in the field of Higher Education.