კარლსტადის უნივერსიტეტი (Karlstad University) დაარსდა 1967 წელს, ხოლო 1999 წელს სრულფასოვანი უნივერსიტეტის სტატუსი მიენიჭა. იგი წარმოადგენს შვედეთის ქალაქ კარლსტადში მდებარე საჯარო უნივერსიტეტს. უნივერსიტეტი ორგანიზებულია ორი ძირითადი ფაკულტეტის ფარგლებში: ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებათა ფაკულტეტი და ჯანმრთელობის, მეცნიერებისა და ტექნოლოგიების ფაკულტეტი. სასწავლო პროგრამები მოიცავს ისეთ მიმართულებებს, როგორიცაა ბიზნესი, სამართალი, ეკონომიკა, კომუნიკაცია, ინჟინერია, კომპიუტერული მეცნიერებები, გარემოსდაცვითი მეცნიერებები, საექთნო საქმე, ფსიქოლოგია, განათლება და მუსიკა.
კარლსტადის უნივერსიტეტის ერთ-ერთი მთავარი უპირატესობა მისი საერთაშორისო აღიარების მქონე სამეცნიერო კვლევებია. უნივერსიტეტში მოქმედი CTF Service Research Center მსოფლიოს ერთ-ერთ წამყვან კვლევით ცენტრად ითვლება მომსახურების მართვისა და ღირებულების შექმნის მიმართულებით. უნივერსიტეტში ასევე ფუნქციონირებს Karlstad Business School, რომელიც ცნობილია ბიზნესისა და ეკონომიკის განათლებაზე ორიენტირებული უნიკალური მიდგომით.
უნივერსიტეტი თავისი დევიზით — „Sapere Aude“ („გაბედე იცოდე“) — ხელმძღვანელობს და აერთიანებს მაღალი ხარისხის განათლებას, ინოვაციურ კვლევებსა და გარემოსდაცვით პასუხისმგებლობას. ამ გზით იგი სტუდენტებს წარმატებული პროფესიული კარიერისთვის ამზადებს და ხელს უწყობს მათ აქტიურ მონაწილეობას საზოგადოების განვითარებაში.
2023-2026 წწ. GIPA-სა და Karlstad University -ს შორის თანამშრომლობა ხორციელდება „Erasmus+“-ის პროგრამის ფარგლებში; (International Credit Mobility: -სტუდენტებისა და ადმინისტრაციული/აკადემიური პერსონალის გაცვლა);

Founded in 1967 and granted full university status in 1999, Karlstad University is a public university located in Karlstad, Sweden. The university is organized into two main faculties: the Faculty of Arts and Social Sciences and the Faculty of Health, Science and Technology. Academic disciplines include business, law, economics, communication, engineering, computer science, environmental sciences, nursing, psychology, education, and music.
A key strength of Karlstad University is its internationally recognized research. The CTF Service Research Center is one of the world’s leading centers for research on service management and value creation. The university is also home to Karlstad Business School, known for its unique service-oriented approach to business and economics education.
Guided by its motto, “Sapere Aude” (Dare to Know), Karlstad University combines high-quality education, innovative research, and environmental responsibility to prepare students for successful careers and active contributions to society.
From 2023–2026, cooperation between GIPA and Karlstad University is implemented within the framework of the Erasmus+ Programme (International Credit Mobility), including the exchange of students and administrative/academic staff.