ეგეოსის უნივერსიტეტი (University of the Aegean) არის საბერძნეთის საჯარო მრავალკამპუსიანი უნივერსიტეტი, რომელიც 1984 წელს დაარსდა. მისი ადმინისტრაციული ცენტრი მდებარეობს ქალაქ მიტილინში, კუნძულ ლესბოსზე. უნივერსიტეტი ექვს ეგეოსის კუნძულზე — ლესბოსზე, ქიოსზე, სამოსზე, როდოსზე, სიროსსა და ლიმნოსზე — არის განთავსებული.
ეგეოსის უნივერსიტეტის ინტელექტუალური მემკვიდრეობა სათავეს იღებს XX საუკუნის დასაწყისში დაწყებული ინიციატივებიდან, რომლებიც აღმოსავლეთ ხმელთაშუაზღვისპირეთში მნიშვნელოვანი ბერძნული უნივერსიტეტის დაარსებას ისახავდა მიზნად. ამ იდეის ერთ-ერთი მთავარი შთამაგონებელი იყო ცნობილი მათემატიკოსი კონსტანტინე კარათეოდორი (Constantin Carathéodory). დღეს უნივერსიტეტს მნიშვნელოვან წვლილი შეაქვს ეგეოსის რეგიონის სოციალურ, კულტურულ და ეკონომიკურ განვითარებაში.
უნივერსიტეტი აერთიანებს ხუთ სკოლასა და 18 აკადემიურ დეპარტამენტს და სტუდენტებს სთავაზობს საბაკალავრო და სამაგისტრო პროგრამების ფართო არჩევანს ისეთ მიმართულებებში, როგორიცაა სოციალური მეცნიერებები, ბიზნესი, ინჟინერია, საბუნებისმეტყველო მეცნიერებები, ჰუმანიტარული მეცნიერებები და გარემოსდაცვითი კვლევები.
2025-2028 წწ. GIPA-სა და University of the Aegean -ს შორის თანამშრომლობა ხორციელდება „Erasmus+“-ის პროგრამის ფარგლებში; (International Credit Mobility: -სტუდენტებისა და ადმინისტრაციული/აკადემიური პერსონალის გაცვლა);

The University of the Aegean is a public, multi-campus university in Greece, established in 1984 with its administrative headquarters in Mytilene, Lesvos. Spanning six Aegean islands—Lesvos, Chios, Samos, Rhodes, Syros, and Lemnos—the university offers a unique educational model that combines academic excellence with the cultural and environmental richness of the Aegean region.
The University of the Aegean traces its intellectual heritage to early 20th-century efforts to establish a major Greek university in the Eastern Mediterranean, inspired by renowned mathematician Constantin Carathéodory. Today, it continues this vision by promoting innovation, research, and international collaboration while contributing to the social, cultural, and economic development of the Aegean region.
The university comprises five schools and 18 academic departments, providing a wide range of undergraduate and postgraduate programs in fields such as social sciences, business, engineering, sciences, humanities, and environmental studies.
From 2025–2028, cooperation between GIPA and the University of the Aegean is implemented within the framework of the Erasmus+ Programme (International Credit Mobility), including the exchange of students and administrative/academic staff.