• GIPA-ს სტუდენტების წარმატება ADAMI Media Prize-ის ცერემონიაზე
2018 წლის 29 ნოემბერს, უკრაინის ქალაქ ოდესაში, GIPA Media Lab-ის სტუდენტები ალი ქანიევი და აზიზ ქანიევი, ADAMI Media Prize-ის სპეციალური პრიზებით დაჯილდოვდნენ.
GIPA-ს სტუდენტთა მიერ წარმოდგენილი იქნა მოკლემეტრაჟიანი, დოკუმენტური ფილმი "ახალგაზრდობა აშაგი სარალში". ფილმში ნაჩვენებია 19 წლის აზერბაიჯანელი ბიჭის ისტორია, რომელიც ბებიის მოსავლელად მარტო დარჩა, რადგან მისი ძმა და დედა სამსახურის მოსაძებნად თურქეთში გადავიდნენ.
ალიმ და აზიზმა, ფილმი GIPA Media Lab-ის ფარგლებში შექმნეს. აღნიშნული კურსი, GIPA-ს ჟურნალისტიკისა და მედია მენეჯმენტის კავკასიის სკოლის, მულტიმედიური და მედია ცოდნის ტრენინგის ფარგლებში ჩატარდა, რომელიც საქართველოს ეთნიკური უმცირესობების ჩართვას ითვალისწინებს. პროექტი დაფინანსებულია ამერიკის საელჩოს მიერ.

GIPA Media Lab is excited to announce that our trainees, Ali Qaniyev and Aziz Qaniyev, from Marneuli, have won a special mention award for the ADAMI Media Prize 2018 competition for their short documentary film, “Being Young in Ashagi Saral.”
“Being Young in Ashagi Saral” is a film about a 19-year-old Azerbaijani boy left alone to take care of his grandmother, as his mother and brothers have moved to Turkey in search of a job.
Ali and Aziz Qaniyev made the film during the GIPA Media Lab visual storytelling course, which is a part of trainings in Multimedia Skills and Media Literacy for Ethnic Communities of Georgia, conducted by Caucasus School of Journalism and Media Management. This project is funded and supported by the U.S. Department of State and U.S. Embassy in Georgia.
The ADAMI Media Prize was created in 2015 for journalists, filmmakers and audio-visual professionals in the EU Eastern Partnership countries to encourage them to promote topics of migration, tolerance and cultural diversity.