GIPA-ს ბიზნესის ადმინისტრირების პროგრამის ოთხი სტუდენტი და პროგრამის კოორდინატორი, ქეთი გელაშვილი, GIPA-ს პარტნიორი პრაღის ეკონომიკისა და ბიზნესის უნივერსიტეტის (Prague University of Economics and Business) მიერ ორგანიზებულ საერთაშორისო სამეცნიერო ბიზნეს ჰაკათონში (Scientific Business Hackathon) მონაწილეობენ. ღონისძიება სომხეთში, კერძოდ, გიუმრსა და ერევანში იმართება.
სამეცნიერო-კვლევითი პროექტის ფარგლებში ორგანიზებული საერთაშორისო ჰაკათონი საქართველოს (GIPA), ჩეხეთისა და სომხეთის წამყვანი უნივერსიტეტების სტუდენტებს აერთიანებს. პროექტი მონაწილეებს რეალურ გამოწვევებზე მუშაობის, კვლევითი და ინოვაციური მიდგომების განვითარებისა და საერთაშორისო გუნდებში თანამშრომლობის შესაძლებლობას აძლევს.
აღსანიშნავია, რომ ჰაკათონში მონაწილეობისთვის GIPA-ს სტუდენტები ლაიდენის გამოყენებითი მეცნიერებების უნივერსიტეტთან პარტნიორობითა და ნიდერლანდების საელჩოს მხარდაჭერით განხორციელებულ საერთაშორისო COIL პროექტში „Truth in the Age of AI“ წარმატებული მონაწილეობის საფუძველზე შეირჩნენ.
GIPA საერთაშორისო ინიციატივებსა და პარტნიორულ პროგრამებში ახალგაზრდების ჩართულობას აქტიურად უჭერს მხარს და ხელს უწყობს ისეთ პროექტებში მონაწილეობას, რომლებიც სტუდენტებს გლობალურ გარემოში წარმატებული საქმიანობისთვის აუცილებელი ცოდნის, გამოცდილებისა და უნარების განვითარებაში ეხმარება.

GIPA Students Participate in an International Scientific Business Hackathon
Four students from GIPA’s Business Administration Program, together with the Program Coordinator, Keti Gelashvili, are participating in the Scientific Business Hackathon organized by GIPA’s partner institution, the Prague University of Economics and Business. The event is being held in Armenia, specifically in the cities of Gyumri and Yerevan.
Organized within the framework of a joint research project, the international hackathon brings together students from leading universities in Georgia (GIPA), the Czech Republic, and Armenia. The project provides participants with an opportunity to work on real-world challenges, develop research and innovative approaches, and gain valuable experience in international teamwork and collaboration.
Notably, the GIPA students were selected to participate in the hackathon based on their successful performance in the international COIL project “Truth in the Age of AI,” implemented in partnership with Leiden University of Applied Sciences and supported by the Embassy of the Kingdom of the Netherlands.
GIPA actively promotes student engagement in international initiatives and partnership programs and supports participation in projects that help students develop the knowledge, experience, and skills necessary to succeed in a global environment.