• GIPA-მ ხელოვნური ინტელექტის (AI) საუნივერსიტეტო სახელმძღვანელოს პროექტი შეიმუშავა
GIPA-ში, ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩოს „უნივერსიტეტების შესაძლებლობების განვითარების პროგრამის“ (UCBP) მხარდაჭერით, ინტენსიური ტრენინგი გაიმართა. ხუთდღიანი სამუშაო შეხვედრები სრულად დაეთმო ხელოვნური ინტელექტისა (AI) და LegalTech-ის აქტუალური საკითხების განხილვას. სემინარებს ჯორჯიის უნივერსიტეტის (აშშ) ასოცირებული პროფესორი, კრისტიან ტერნერი უძღვებოდა, მონაწილეობას კი GIPA-ს აკადემიური, მოწვეული და ადმინისტრაციული პერსონალის წარმომადგენლები იღებდნენ.
სამუშაო შეხვედრების ფარგლებში მონაწილეებმა დეტალურად განიხილეს უნივერსიტეტის AI პოლიტიკის შემუშავება, კვლევით საქმიანობაში ხელოვნური ინტელექტის გამოყენება და სასწავლო სილაბუსებში მისი ინტეგრაციის შესაძლებლობები. ასევე, ყურადღება დაეთმო ამერიკისა და ევროპის წამყვან უმაღლეს სასწავლებლებში AI-ის გამოყენების საუკეთესო პრაქტიკებსა და თანამედროვე ტენდენციებს.
ინტენსიური ტრენინგის შედეგად, GIPA-მ შეიმუშავა ხელოვნური ინტელექტის სახელმძღვანელოს ძირითადი პრინციპები და პროექტი, რაც მომავალში უნივერსიტეტის ერთიანი მიდგომის ჩამოყალიბებას ჩაუყრის საფუძველს.
აღნიშნული ინიციატივა ხორციელდება საქართველოში ამერიკის შეერთებული შტატების საელჩოს მიერ დაფინანსებული „უნივერსიტეტების შესაძლებლობების განვითარების პროგრამის“ (UCBP) ფარგლებში, რომელსაც საერთაშორისო განათლების ამერიკული საბჭოები (American Councils) ახორციელებს და მისი მიზანი საქართველოს უმაღლესი სასწავლებლების კვლევითი, ადმინისტრაციული და სამეწარმეო პოტენციალის გაძლიერებაა.

An intensive training session was held at GIPA with the support of the U.S. Embassy's University Capacity Building Program (UCBP). The five-day workshop was fully dedicated to discussing current issues in Artificial Intelligence (AI) and LegalTech. The seminars were led by Christian Turner, an Associate Professor from the University of Georgia (USA), and attended by members of GIPA's academic, visiting, and administrative staff.
During the workshops, participants discussed in detail the development of the university's AI policy, the use of artificial intelligence in research activities, and the possibilities of integrating it into course syllabi. Attention was also given to best practices and modern trends in AI utilization within leading American and European higher education institutions.
As a result of this intensive training, GIPA has developed the core principles and a draft project for its artificial intelligence guidelines, which will lay the foundation for establishing a unified institutional approach in the future.
This initiative is implemented within the framework of the University Capacity Building Program (UCBP), funded by the U.S. Embassy in Georgia and administered by the American Councils for International Education. The program aims to strengthen the research, administrative, and entrepreneurial potential of Georgian higher education institutions.