• GIPA ETHICS პროექტის კონსორციუმის მესამე საერთაშორისო შეხვედრაში მასარიკის უნივერსიტეტში
2025 წლის 3-4 სექტემბერს, ნანი მაჭარაშვილმა (კვლევითი დეპარტამენტის ხელმძღვანელი) და ნიკა გიგაურმა (კვლევითი ოფიცერი) მონაწილეობა მიიღეს ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული ETHICS პროექტის მესამე საერთაშორისო მენეჯმენტის შეხვედრაში მიიღეს მონაწილეობა.
ჩეხეთის რესპუბლიკის ქალაქ ბრნოში, მასარიკის უნივერსიტეტის მიერ მასპინძლობით გამართული ღონისძიება პროექტის მენეჯერებმა თომაშ ფოლტინეკმა (მასარიკის უნივერსიტეტი, პროექტის პარტნიორი) და ქეთევან დარახველიძემ (ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის კანცლერი, პროექტის ხელმძღვანელი) გახსნეს. კონსორციუმის პარტნიორები შეიკრიბნენ პროექტის მიმდინარე პროგრესის განსახილველად და სამუშაო ჯგუფებიდან მიღებული სიახლეების გასაზიარებლად. პრეზენტაციის ძირითადი თემები მოიცავდა დოქტორანტურის პროგრამის აკრედიტაციას, პოლიტიკის დოკუმენტის შემუშავებას, ეთიკის ახალი მოდულის პილოტირებასა და უნივერსიტეტის ეთიკის ოფიცრების როლის გაძლიერების სტრატეგიებს.
ორდღიანი პროდუქტიული ღონისძიების დასასრულს, მონაწილეებმა პროექტის მესამე წლის სამოქმედო გეგმა დასახეს, განიხილეს გარე შეფასების საფუძველზე მიღებული კომენტარები და შეიმუშავეს სტრატეგია პროექტის დასკვნითი კონფერენციისა და დისემინაციის ღონისძიებებისთვის.

On September 3–4, 2025, Nani Macharashvili (Head of the Research Department) and Nika Gigauri (Research Officer) represented GIPA at the third international management meeting of the EU-funded ETHICS project.
Hosted by Masaryk University in Brno, Czech Republic, the event was opened by project managers Tomáš Foltýnek (Masaryk University, project partner) and Ketevan Darakhvelidze (Chancellor of Ilia State University, project leader). The consortium partners gathered to discuss the project's ongoing progress and share updates from their working groups. Key presentation topics included doctoral program accreditation, policy document development, the piloting of the new ethics module, and strategies for strengthening the role of university ethics officers.
conclude the productive two-day event, the participants outlined the action plan for the project's third year, reviewed external evaluation feedback, and strategized for the project's final conference and dissemination efforts.