• GIPA-სა და ლეიდენის გამოყენებითი მეცნიერების უნივერსიტეტის ერთობლივი კრეათონი დაიწყო
GIPA-s ბიზნეს ადმინისტრირებისა და ციფრული მარკეტინგის საბაკალავრო პროგრამის ბაზაზე, 2026 წლის 25 თებერვლიდან ოფიციალურად სტარტი აიღო GIPA-სა და ლეიდენის გამოყენებითი მეცნიერების უნივერსიტეტის (Leiden University of Applied Sciences (LUAS) ერთობლივმა საერთაშორისო კრეათონმა  - სიმართლე ხელოვნური ინტელექტის ხანაში“ (Truth in the Age of AI).
პროექტი აერთიანებს 40 ქართველ და 40 ჰოლანდიელ სტუდენტს, რომლებიც თანამედროვე საზოგადოებაში ფეიკ ნიუსის, დეზინფორმაციისა და ხელოვნური ინტელექტის გავლენის შეფასებაზე იმუშავებენ.
კრეათონის მიზანია:
• ფეიკ ინფორმაციის გავლენის ანალიზი სხვადასხვა სფეროში (ჯანმრთელობა, ეკონომიკა, პოლიტიკა, სოციალური საკითხები);
• ხელოვნური ინტელექტის როლის კრიტიკული გააზრება;
• პრაქტიკული რეკომენდაციების შემუშავება დეზინფორმაციისა და ხელოვნური ინტელექტის
• გავლენის შემცირების მიმართულებით.
სულ სამი კრეათონი გაიმართება. თითოეული მათგანი გაგრძელდება 2 საათის განმავლობაში და მოიცავს გუნდურ მუშაობას, ანალიტიკურ დისკუსიასა და პრაქტიკულ დავალებებს. მოკლე თემატური ვორქშოპებით პროცესში დარგში სპეციალიზებული ორგანიზაციებიც ჩაერთვებიან.
კრეათონი არ არის მხოლოდ აკადემიური აქტივობა და საერთაშორისო თანამშრომლობის, კრიტიკული აზროვნებისა და რეალურ პრობლემებზე მუშაობის უნიკალური პლატფორმას წარმოადგენს. მონაწილეები აკადემიური  კრედიტების გარდა, მიიღებენ სერტიფიკატებს. გამარჯვებული გუნდის ქართველი წერვები კი ვიზიტით ლეიდენის უნივერსიტეტში გაემგზავრებიან.

On February 25, 2026, the joint international creathon titled “Truth in the Age of AI” officially kicked off, based on GIPA’s BA Program in Business Administration and Digital Marketing and organized in partnership between GIPA and Leiden University of Applied Sciences (LUAS).
The project brings together 40 Georgian and 40 Dutch students who will work on assessing the impact of fake news, disinformation, and artificial intelligence in contemporary society.
The objectives of the creathon are to:
- Analyze the impact of fake information across various sectors (healthcare, economy, politics, and social issues);
- Critically examine the role of artificial intelligence;
- Develop practical recommendations aimed at reducing the negative impact of disinformation and AI.
Each creathon session lasts two hours and includes teamwork, analytical discussions, and practical assignments. Specialized organizations in the field will also be involved through short thematic workshops.
The creathon is not merely an academic activity — it represents a unique platform for international collaboration, critical thinking, and tackling real-world challenges. In addition to earning academic credits, participants will receive certificates, and the Georgian members of the winning team will travel to Leiden University for an official visit.