• კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების მიმართ თემთა მედეგობის გაძლიერებისთვის პროექტის (NBS-CORES) დასკვნითი შეხვედრა ბათუმში გაიმართა
20 თებერვალი, 2026
GIPA-მ პარტნიორ ორგანიზაცია ECOLUTION-თან ერთად „ბუნებაზე დაფუძნებული გადაწყვეტები კლიმატის ცვლილებით გამოწვეული კატასტროფების მიმართ თემთა მედეგობის გაძლიერებისთვის“ პროექტის (NBS-CORES) დასკვნითი შეხვედრა ბათუმში გამართა. შეხვედრას პარტნიორი ორგანიზაციების წარმომადგენლები და ბენეფიციარები ესწრებოდნენ. შეხვედრის მიზანი პროექტის საქმიანობების შეჯამება, ძირითადი შედეგებისა და მიღწევების გაზიარება, ბენეფიციარებისგან უკუკავშირის მიღება და ბუნებაზე დაფუძნებული გადაწყვეტების - NBS მიდგომების ადგილობრივ პოლიტიკასა და პრაქტიკაში ინტეგრაციის შემდგომი ნაბიჯების განხილვა იყო.
შეხვედრაზე წარმოდგენილი იყო პროექტის ფარგლებში ქედის მუნიციპალიტეტისთვის შემუშავებული NBS სამოქმედო გეგმა და შესაბამისი გზამკვლევი აჭარის ყველა მუნიციპალიტეტისთვის, რომელიც მიზნად ისახავს ბენეფიციარებისა და მუნიციპალიტეტების მხარდაჭერას NBS გადაწყვეტების დაგეგმვასა და განხორციელებაში. დასასრულს მონაწილეებს გადაეცათ სერტიფიკატები.
პროექტი თანადაფინანსებულია შავი ზღვის აუზის საზღვრისპირა თანამშრომლობის პროგრამის 2021–2027 ((Interreg VI-B) NEXT შავი ზღვის აუზის 2021–2027 პროგრამა) მიერ.

The final meeting of the project “Nature-Based Solutions for Strengthening Community Resilience to Climate Change–Induced Disasters” was held in Batumi
20 February, 2026
GIPA, together with its partner organization ECOLUTION, organized the closing meeting of the project “Nature-Based Solutions for Strengthening Community Resilience to Climate Change–Induced Disasters” (NBS-CORES) in Batumi. Representatives of partner organizations and beneficiaries attended the meeting. The purpose of the meeting was to summarize the project activities, share key results and achievements, receive feedback from beneficiaries, and discuss next steps for integrating NBS approaches into local policy and practice.
During the meeting, the NBS Action Plan developed for Keda Municipality within the framework of the project was presented, along with a corresponding guide for municipalities aimed at supporting beneficiaries and local governments in planning and implementing NBS solutions. At the end of the event, participants were awarded certificates.
The project is co-funded by the Black Sea Basin Cross-Border Cooperation Programme 2021–2027 (Interreg VI-B NEXT Black Sea Basin Programme 2021–2027).