• GIPA-ს პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებს 6 წლიანი უპირობო ავტორიზაცია მიენიჭა
პროფესიული საგანმანათლებლო დაწესებულებების ავტორიზაციის საბჭოს გადაწყვეტილებით, GIPA-ს პროფესიულ საგანმანათლებლო პროგრამებს  6-წლიანი უპირობო ავტორიზაცია მიენიჭა. აღნიშნული გადაწყვეტილება უნივერსიტეტის მაღალი ხარისხის სტანდარტებსა და პროფესიული განათლების სფეროში მის ლიდერობას კიდევ ერთხელ უსვამს ხაზს.
GIPA ახალგაზრდებს შრომით ბაზარზე სამ მოთხოვნად, ინოვაციურ და უნიკალურ  პროფესიულ პროგრამას სთავაზობს. ესენია: 1. შრომის უსაფრთხოებისა და გარემოსდაცვითი ტექნოლოგიები; 2. განახლებადი ენერგიების მენეჯმენტი; 3. ენერგომენეჯმენტი.
შრომის უსაფრთხოებისა და გარემოსდაცვითი ტექნოლოგიების პროფესიული პროგრამის ფარგლებში, კურსდამთავრებული უსაფრთხოების, ჯანმრთელობის დაცვისა და გარემოსდაცვითი გეგმის შედგენის, პროფესიული დაზიანებების შეფასების და რისკების კონტროლის ცოდნასა და უნარებს შეიძენს;
განახლებადი ენერგიების მენეჯმენტის პროფესიულ პროგრამის ფარგლებში, სტუდენტი განახლებადი ენერგიების სფეროში სიღრმისეულ ცოდნას შეიძენს; შეძლებს განახლებადი ენერგიის გარემოზე ზემოქმედების შეფასებას, პროცესის შესაბამისად დაგეგმვასა და ჰიდროენერგეტიკული, ქარის ენერგიის, მზის ელექტროენერგეტიკული, გეოთერმული ენერგეტიკის და ბიომასის ენერგიის პროექტების მშენებლობას, მონტაჟსა და ოპერირებას.
ენერგომენეჯმენტის პროფესიული პროგრამის საშუალებით,  კურსდამთავრებული ეუფლება სიღრმისეულ ცოდნას ენერგომენეჯმენტში, შეისწავლის ენერგოეფექტურობასთან დაკავშირებულ კანონმდებლობასა და ტექნიკურ ნორმებს და შეძლებს რეალურ ვითარებაში მის ეფექტურად გამოყენებას.
სამივე  პროგრამა თანამედროვე მატერიალურ-ტექნიკური საშუალებებით და სწავლების უახლესი თეორიული და პრაქტიკული მეთოდებით არის აღჭურვილი. პროგრამებზე დაშვება შესაძლებელია საშუალო განათლების ატესტატის საფუძველზე, ხოლო სწავლის ხანგრძლივობა 2 წელს შეადგენს. სწავლის დასრულების შემდეგ, კურსდამთავრებულს შესაბამისი  უმაღლესი პროფესიული კვალიფიკაცია მიენიჭება.
GIPA ტრადიციულად გამოირჩევა ხარისხზე ორიენტირებული მიდგომითა და მაღალი პასუხისმგებლობით და მომავალშიც გააგრძელებს საზოგადოებისთვის თანამედროვე, მოთხოვნადი და პრაქტიკაზე ორიენტირებული პროგრამებისა და ინიციატივების შეთავაზებას.

By the decision of the Vocational Education Institutions Authorization Council, GIPA’s vocational education programs have been granted six-year unconditional authorization. This decision once again highlights the university’s high-quality standards and its leadership in the field of vocational education.
GIPA offers young people three high-demand, innovative, and unique vocational programs aligned with labor market needs:
1. Occupational Safety and Environmental Technology
2. Renewable Energy
3. Energy Management
Within the Occupational Safety and Environmental Technology program, graduates acquire knowledge and practical skills in developing safety, health protection, and environmental management plans, assessing occupational injuries, and controlling risks.
The Renewable Energy Management program provides students with in-depth knowledge in the field of renewable energy. Graduates are able to assess the environmental impact of renewable energy, plan projects accordingly, and participate in the construction, installation, and operation of hydro, wind, solar, geothermal, and biomass energy systems.
Through the Energy Management program, graduates gain comprehensive knowledge in energy management, study legislation and technical standards related to energy efficiency, and learn how to apply them effectively in real-world situations.
All three programs are equipped with modern material and technical resources and are based on the latest theoretical and practical teaching methods. Admission is open to applicants holding a secondary school diploma, and the duration of study is two years. Upon completion, graduates are awarded the relevant higher vocational qualification.
GIPA is traditionally distinguished by its quality-oriented approach and strong sense of responsibility, and it will continue to offer society modern, in-demand, and practice-oriented programs and initiatives in the future.