• GIPA-ს სოფლის მეურნეობისა და პროფესიული სწავლების დეპარტამენტი (DRDVE) მონაწილეობას იღებს საერთაშორისო გამოფენაში
21 ნოემბერი, 2019
2019 წლის, 20-22 ნოემბერს პროექტი სავაჭრო შესაძლებლობების პილოტირება სოფლის მეურნეობაში თანამედროვე ინოვაციური ონლაინ პლატფორმის შექმნით - AgroNet” მონაწილეობას იღებს  სოფლის მეურნეობის, კვების მრეწველობის, გადამამუშავებელი და შემფუთველი ტექნოლოგიების მე-19 საერთაშორისო გამოფენაში.  ღონისძიების ფარგლებში პროექტის განმახორციელებელი გუნდი პოტენციურ მოხმარებლებს, ფერმერებს, სასოფლო-სამეურნეო კოოპერატივებს, საცალო და ბითუმად მოვაჭრეებს, ექსპორტიორებს, დამამუშავებლებს და სხვა მეწარმეებს აცნობს ონლაინ პლატფორმას www.agrodeals.net. აღნიშნული ონლაინ პლატფორმა გაზრდის საზღვრისპირა სავაჭრო შესაძლებლობებს და ხელს შეუწყობს  სოფლის მეურნეობისა და მასთან დაკავშირებული სფეროების მოდერნიზებას თანამედროვე ტექნოლოგიების გამოყენებით.  ინოვაციური ონლაინ სავაჭრო სიცვრცის შექმნა პირდაპირ სარგებელს მოუტანს სოფლის მეურნეობაში მოქმედ და სავაჭრო ურთიერთობებში ჩართულ კერძო და საჯარო პირებს.
გამოფენა გახსნა გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრმა, ლევან დავითაშვილმა. დამსწრეებს ასევე  მიესალმნენ თურქეთის და ბელორუსის რესპუბლიკის საგანგებო და სრულუფლებიანი ელჩები საქართველოში და იტალიის საელჩოს წარმომადგენელი.
სოფლის მეურნეობის, კვების მრეწველობის, გადამამუშავებელი და შემფუთველი ტექნოლოგიების მე-19 საერთაშორისო  გამოფენა შესაძლებლობას აძლევს სასოფლო-სამეურნეო პროდუქტების მწარმოებლებს, ტექნოლოგიებისა და მომსახურების მიმწოდებლებს, შეხვდნენ ქართველ ფერმერებს, სახელმწიფო ორგანიზაციების წარმომადგენლებს, რომ ერთმანეთში გაცვალონ მნიშვნელოვანი ინფორმაცია და აწარმოონ მოლაპარაკებები.
საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის სოფლის მეურნეობისა და პროფესიული სწავლების დეპარტამენტი (DRDVE of GIPA) ახორციელებს საერთაშორისო პროექტს “სავაჭრო შესაძლებლობების პილოტირება სოფლის მეურნეობაში თანამედროვე ინოვაციური ონლაინ პლატფორმის შექმნით - AgroNet”. პროექტის პარტნიორები არიან: ELVA საზოგადოებრივი ჩართულობა (საქართველო), ვარნას ეკონომიკური განვითარების სააგენტო - VEDA (ბულგარეთი) და SMART განვითარების ცენტრი (რუმინეთი). პროექტი დაფინანსებულია ევროკავშირის მიერ.

On November 20 -22, 2019 the project Piloting Modern Trading Opportunities in Agriculture through Creation of Innovative Online Platform – AgroNet, participates into the international exhibition for Agro, Food and Drink Products, Packaging and Processing Equipment – 2019, with the aim to introduce potential users, consumers, farmers, agricultural cooperatives, wholesalers, exporters, retailers, processors and other enterprises with online platform www.agrodeals.net and to increase cross border trading opportunities and modernization in the agricultural and connected sectors. The development of this innovative online marketplace as an effective and operational platform will be of direct benefit to deferent agriculture and trade related public and private sectors.
Levan Davitashvili, the Minister of Environmental Protection and Agriculture of Georgia opened international exhibition. The opening speeches also were given by the Ambassadors of Turkey and Belarus to Georgia and representative of Embassy of Italy to Georgia.
Agro/Food/Drink/Tech Expo Georgia provides ideal opportunity for the providers of the agricultural products, technologies and services to meet with Georgian farmers, enterprises and state representatives, exchange valuable information and negotiate agreements.
The project Piloting Modern Trading Opportunities in Agriculture through Creation of Innovative Online Platform – AgroNet project is being implemented by the Department of Rural Development and Vocational Education (DRDVE) of the Georgian Institute of Public Affairs (GIPA), in partnership with ELVA Community Engagement (Georgia), Varna Economic Development Agency (Bulgaria) and SMART Development Center (Romania). The project is funded by EU.