ელფოსტა: gtodradze@gmail.com
საქართველოს სტატისტიკის ეროვნული სამსახურის (საქსტატი) აღმასრულებელი დირექტორი. აქვს 23 წელზე მეტი მუშაობის გამოცდილება ოფიციალური სტატისტიკის სფეროში, მათ შორის 8 წელზე მეტი ორგანიზაციის მენეჯმენტის პოზიციაზე. იგი ფლობს მნიშვნელოვან გამოცდილებას ოფიციალური სტატისტიკისა და პროექტების ხელმძღვანელობაში. მას აქვს 15 წელზე მეტი პრაქტიკული გამოცდილება საერთაშორისო პროექტებში, სადაც მუშაობს როგორც კონსულტანტად, ასევე პროექტის ლიდერად. მათ შორის, იგი ხელმძღვანელობს ევროკავშირის პროგრამა Twinning-ის პროექტს საქართველოში ეროვნული სტატისტიკური სისტემის (NSS) გასაძლიერებლად.
მისი გამოცდილება მოიცავს პრაქტიკულ ცოდნას პოლიტიკის დაგეგმვაში, ეკონომიკაში, მენეჯმენტში, სტატისტიკურ ანალიზში, რეფორმებში, შეფასებებსა და მონიტორინგში. 2010 წლიდან იგი ასწავლის სტატისტიკასა და ეკონომიკას სხვადასხვა უნივერსიტეტში, მათ შორის ივ. ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, რითაც წვლილი შეაქვს აკადემიურ კვლევებსა და სტატისტიკური ცოდნის გაღრმავებაში. 2022 წელს ის გახდა კავკასიის საერთაშორისო უნივერსიტეტის სრული პროფესორი, სადაც ასწავლის სტატისტიკის, ალბათობის თეორიისა და მათემატიკური სტატისტიკის კურსებს.
იგი ინარჩუნებს ძლიერ პროფესიულ ურთიერთობებს საჯარო სექტორთან, ადმინისტრაციული მონაცემების მომწოდებლებთან, მონაცემთა კერძო წყაროებთან, საერთაშორისო ორგანიზაციებთან და დონორებთან.
ფლობს ეკონომიკის დოქტორის აკადემიურ ხარისხს (სტატისტიკა)
• სტატისტიკა ეკონომიკასა და ბიზნესში
• ალბათობის თეორია და მათემატიკური სტატისტიკა
• საერთაშორისო ეკონომიკური ურთიერთობების სტატისტიკა
• საერთაშორისო ბიზნესის სტატისტიკა
• პროფესიული უნარები (სტატისტიკის მოდული)
• მონოგრაფია: "მდგრადი ენერგეტიკის სტატისტიკა საქართველოში", 2017, ავტორი, გამომცემლობა „მერიდიანი“.
• სასწავლო სახელმძღვანელო „საქართველოს რეგიონების დემოგრაფიული და სოციალური სტატისტიკა (თემა 9. რელიგიის სტატისტიკა საქართველოს რეგიონების მიხედვით)“, ავტორი, გამომცემლობა „მერიდიანი“, თბილისი 202
• საერთაშორისო სახელმძღვანელი: "Guidelines on Statistical Business Registers", თანაავტორი, ნიუ იორკი და ჟენევა, 2015, გაეროს ევროპის ეკონომიკური კომისია (UNECE)
• პუბლიკაცია: "ევროპის ენერგეტიკული კავშირი და საქართველოს ენერგეტიკული რეფორმები", თანაავტორი, 2017
• სტატია: "რატომ არის სტატისტიკა მნიშვნელოვანი?", ავტორი, RA JOURNAL OF APPLIED RESEARCH ISSN: 2394-6709 DOI:10.33826/rajar/v6i5.01 Volume: 06, 2019
• ევროკავშირის დაძმობილების პროექტი საქსტატსა და ფინეთის, გერმანიისა და იტალიის სტატისტიკას შორის - „საქართველოს ეროვნული სტატისტიკური სისტემის შესაძლებლობების გაზრდა“, თანამდებობა: პროექტის ხელმძღვანელი;
• ევროკავშირის დაძმობილების პროექტი საქსტატსა და დანიის სტატისტიკას შორის - „საქართველოს ეროვნული სტატისტიკური სისტემის შესაძლებლობების გაძლიერება“, თანამდებობა: პროექტის მენეჯერი;
• მმართველობის რეფორმის ფონდის (GRF) ინიციატივა - „საქსტატის ინფრასტრუქტურის და შესაძლებლობების გაძლიერება“, თანამდებობა: პროექტის მენეჯერი
• საქსტატსა და შვედეთის სტატისტიკას შორის თანამშრომლობის პროექტი, თანამდებობა: ბიზნეს სტატისტიკის კომპონენტის ლიდერი (ბიზნეს რეგისტრი, ბიზნეს კვლევები, შერჩევის მეთოდოლოგია)
• „საქართველოს პირველი ანგარიში გაეროს კლიმატის ცვლილების ჩარჩო კონვენციაში (UNFCCC)“, თანამდებობა: განუზღვრელობის ექსპერტი / ანალიტიკოსი
• ევროკავშირის პროგრამა TACIS - „ოფიციალური სტატისტიკის რეფორმა სომხეთში, აზერბაიჯანსა და საქართველოში“, თანამდებობა: კომპონენტის მენეჯერი (კომპონენტი C11 – ბიზნეს სტატისტიკა)
ოფიციალური სტატისტიკა; სტატისტიკა ეკონომიკასა და ბიზნესში; ადმინისტრაციულ მონაცემთა წყაროები; ალტერნატიულ მონაცემთა წყაროები; ოფიციალური სტატისტიკის ფუნდამენტური პრინციპები; ხელოვნური ინტელექტის გამოყენება ოფიციალური სტატისტიკის წარმოების პროცესში.

Executive Director (CEO) of the National Statistics Office of Georgia (GEOSTAT), with over 23 years of experience in official statistics, including more than 8 years in senior management, he brings extensive expertise in national statistics and project leadership. He has over 15 years of hands-on experience with international projects, working both as a consultant and project leader, including leading the EU Twinning project with some EU countries to strengthen the National Statistical System (NSS) in Georgia.
His background includes practical expertise in policy planning, economics, management, statistical analysis, uncertainty analysis, reforms, assessments, and monitoring and evaluation. Since 2010, he has also taught statistics and economics at various universities, contributing to academic research and advancing statistical knowledge. In 2022, he became a full professor at Caucasus International University, where he teaches courses on statistics, probability theory, and mathematical statistics.
He maintains strong professional relationships with the public sector, administrative data providers, private data sources, international organizations, and the donor community. Known for his effective communication and social skills, he works collaboratively with a broad range of stakeholders. He holds a Ph.D. in Economics (Statistics).
- Statistics in Economics and Business
- Probability Theory and Mathematical Statistics
- Statistics of International Economic Relations
- International Business Statistics
- Professional Skills (module of statistics)
Research and Publications (last 5):
- A monograph: "Sustainable Energy Statistics in Georgia", 2017, Author “MERIDIANI” Publishers.
- Teaching manual "Demographic and Social Statistics of the Regions of Georgia (Topic 9. Statistics of Religion by Regions of Georgia)", Author “MERIDIANI” Publishers (ENG), Tbilisi, Georgia, 202
- International manual: "Guidelines on Statistical Business Registers", co-author, New York and Geneva, 2015 UNECE
- Publication: "European Energy Union and Georgian Energy Reforms", Co-author, 2017
- Article: "Why Statistics Matters?", Author, RA JOURNAL OF APPLIED RESEARCH ISSN: 2394-6709 DOI:10.33826/rajar/v6i5.01 Volume: 06, 2019
- EU Twinning Project between GEOSTAT and Statistics Finland, Germany and Italy - "Capacity Building of the Georgian National Statistical System", Position: Project leader;
- EU Twinning Project between GEOSTAT and Statistics Denmark - "Capacity Building of the Georgian National Statistical System", Position: Project manager;
- Governance Reform Fund (GRF) Initiative - "Strengthen Geostat Infrastructure and Capacity Building", Position: Project manager
- Cooperation project between GEOSTAT and Statistics Sweden, Position: Business statistics component leader (business register, business surveys, sampling methodology)
- "First Report of Georgia to the United Nations Framework Convention on Climate Changes (UNFCCC)", Position: Uncertainty expert / analyst
- EU program TACIS - "Reform of official statistics in Armenia, Azerbaijan and Georgia", Position: Component manager (component C11 – Business Statistics)
Official statistics; Statistics in economics and business; Administrative data sources; Alternative data sources; Fundamental principles of official statistics; Use of artificial intelligence in the process of producing official statistics.