ელფოსტა: t.bandzeladze@gipa.ge
ფსიქოლოგიის მეცნიერებათა დოქტორი, ჯიპას ასისტენტ პროფესორი და თსუ-ს მოწვეული ლექტორი. უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში სასწავლო და კვლევითი საქმიანობის 6 წლიანი გამოცდილებით.  უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებების გარდა, საგანმანათლებლო საქმიანობას ეწევა იუსტიციის სასწავლო ცენტრში, სადაც სოციალური ზრუნვის სააგენტოს, პენიტენციური სამსახურისა და იუსტიციის სამინისტროს სხვა დანაყოფებისათვის ახორციელებს ტრენინგებს კომუნიკაციის, სტრესის მენეჯმენტისა და არასრულწლოვანთა დაკითხვა-გამოკითხვის ფსიქოლოგიის მიმართულებით.
მისი პრაქტიკული გამოცდილება დაკავშირებულია სამართალდამცავ სისტემასა და კვლევით-საკონსულტაციო ორგანიზაციებში მუშაობასთან. სამართალდამცავ სისტემაში 7 წლიანი მუშაობის პერიოდში, ხელმძღვანელობდა შსს ფსიქოლოგთა განყოფილებას, რა პერიოდშიც პრაქტიკულ, საგანმანათლებლო და საკონსულტაციო საქმიანობას ეწეოდა არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების, საგამოძიებო ფსიქოლოგიისა და პოლიციის მეცნიერებების მიმართულებით. კვლევითი საქმიანობა დაკავშირებულია გამოყენებითი სოციალურ კვლევების დაგეგმვასა და განხორციელებასთან (ამჟამად მუშაობს უფროსი მკვლევრის პოზიციაზე კავკასიის კვლევითი რესურსებს ცენტრში).  საკონსულტაციო საქმიანობის ფარგლებში, თანამშრომლობდა რამდენიმე ადგილობრივ არასამთავრობო და საერთაშორისო ორგანიზაციასთან არასრულწლოვანთა დევიაციური ქცევის, ნივთიერებათა მოხმარების და არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების ფსიქოლოგიური ასპექტების მიმართულებით. არის რამდენიმე სამეცნიერო სტატიის, კვლევის ანგარიშის, სახელმძღვანელოსა და ტრენინგ-მოდულის ავტორი.
• კოგნიტური ფსიქოლოგია
• ფსიქოლოგიის ისტორია და თანამედროვე მიმდინარეობები
• კვლევის მეთოდები ფსიქოლოგიაში
• ექსპერიმენტული ფსიქოლოგია
• მონაცემთა ანალიზი SPSS-ის გამოყენებით
• ფსიქოლოგის როლის არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების პროცესში
• მოზარდთა განვითარება: თეორია და კვლევა
აკადემიური პუბლიკაციები
კვლევის ანგარიშები
• CRRC Georgia, Social Justice Center, Georgian Young Lawyers’ Association (2022), Personal and State Security: Social Attitudes and Perceptions.
• Council of Europe (2023), Human Rights Compliant Policing in Georgia: Baseline Study.
• East-West Management Institute (2023), The study on the costs to litigation of civil and administrative law in the Georgian justice system.
ანალიტიკური ბლოგები
• ორგანიზაცია - საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ფონდი; დონორი - ევროკავშირი და გაეროს ბავშვთა ფონდი საქართველოში. პროექტი- ბავშვთა დაცვის სისტემისა და მომსახურების გაძლიერება საქართველოში, პოზიცია-ექსპერტი, ტრენერი, 2022-2023;
• ორგანიზაცია პრევენცია პროგრესისთვის, დონორი- გაეროს ბავშვთა ფონდი საქართველოში; პროექტი- სამართლებრივი პასუხისმგებლობის მინიმალურ ასაკს მიუღწეველი და რთული ქცევის მქონე ბავშვებისათვის არასრულწლოვანთა რეფერირების მექანიზმის გაძლიერება; პოზიცია- ექსპერტი- ტრენინგ მოდულის სახელმძღვანელოს ავტორი; 2022;
• ორგანიზაცია- საზოგადოებრივი ჯანდაცვის ფონდი; დონორი - Defence for Children; პროექტი- არასრულწლოვანთა მართლმსაჯულების გამოძიების ეტაპზე ფსიქოლოგის ჩართვის ეტაპები, უფლებები და პასუხისმგებლობები; პოზიცია- ექსპერტი-კონსულტანტი; 2020-2021;
• შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი; დოქტორანტთა გრანტით დაფინანსების პროექტი; საკვლევი თემა- პრობლემური ქცევისადმი მოწყვლადობის ფსიქოსოციალური ფაქტორები ქართველ მოზარდებში, 2018-2019.
დევიაციური ქცევის ფსიქოლოგია, მოზარდთა განვითარება და პრობლემური ქცევა, ნივთიერებათა მოხმარება მოზარდებში, სამართლებრივი პასუხისმგებლობის მინიმალური ასაკი.

PhD in Psychology, Assistant Professor of GIPA and Guest Lecturer of TSU, with 6 years of experience in teaching and research activities in higher educational institutions. In addition to higher education institutions, she is involved in adult learning process at the Training Center of Justice, where she conducts trainings for the Social Care Agency, Penitentiary Service and other units of the Ministry of Justice in the direction of communication, stress management and psychology of juvenile investigative interviewing.
Her practical experience is related to work in the law enforcement system and research consulting organizations. During her 7 years of work in the law enforcement system, she headed the Department of Psychologists of the Academy of Ministry of Internal Affairs, during which time she was involved in practical, educational and consulting activities in the field of juvenile justice, investigative psychology and police science. Her research activities are related to the planning and implementation of applied social studies (currently she works as a senior researcher at the Caucasus Research Resources Center). As for consultancy field of working, she has cooperated with several local non-governmental and international organizations in the field of juvenile delinquency, substance use among adolescents and psychological aspects of juvenile justice. She is the author of several scientific articles, research reports, manuals and training modules.
- Cognitive psychology
- History and modern trends of psychology
- Research methods in psychology
- Experimental psychology
- Data analysis using SPSS
- The role of the psychologist in the juvenile justice process
- Adolescent Development: Theory and Research
Academic Publications
- Shogiradze, J., Bandzeladze, T., Arutinova, L., (2023), Determination underlying psychological factors of Minimum Age of Criminal Responsibility, GESJ:Education Sciences and Psychology, No.2(67) , pp. 102-117 http://gesj.internet-academy.org.ge/download.php?id=3654.pdf;
- Bandzeladze, T., Arutiunov, L. (2020), Peer Pressure and Adolescents Problem Behavior, Journal of Advanced Research in Social Sciences and Humanities, 5(1), 31-36, https://jarssh.com/ojs/index.php/jarssh/article/view/33;
- Bandzeladze, T., Arutiunov, L., Espinosa, P., (2019), The role of family factors and self-regulation: Problem behavior in Georgian adolescents, Revista De Estudios E Investigación En Psicología Y Educación, 6(2), 146-155, https://revistas.udc.es/index.php/reipe/article/view/reipe.2019.6.2.5775;
Research Reports
- CRRC Georgia, Social Justice Center, Georgian Young Lawyers’ Association (2022), Personal and State Security: Social Attitudes and Perceptions.
- Council of Europe (2023), Human Rights Compliant Policing in Georgia: Baseline Study.
- East-West Management Institute (2023), The study on the costs to litigation of civil and administrative law in the Georgian justice system.
Data Blogs
- Tinatini Bandzeladze, Mariam Kobaladze (2024), Trust and political independence in Georgia’s interior ministry, https://oc-media.org/features/datablog-trust-and-political-independence-in-georgias-interior-ministry/
- Tinatin Bandzeladze (2022), How do Georgians feel about drug users?, https://oc-media.org/features/datablog-how-do-georgians-feel-about-drug-users/
- Organization- Public Health Foundation; Donor-European Union and UNICEF Georgia; Project- Strengthening Systems and Services for Children Protection in Georgia; Position- Expert/Trainer; 2022-2023;
- Organization- Prevention for Progress; Donor- UNICEF Georgia; Project- Enhancements of the Juvenile Referral Mechanism for Children below the Minimum Age of Criminal Responsibility and Difficult Behavior; Position - Expert - Author of Training Manual; 2022;
- Organization - Public Health Foundation of Georgia; Donor- Defence for Children; Project - Procedure and rights and responsibilities of involving a psychologist at the investigation stage of juvenile justice; Position- Expert/Consultant; 2020-2021;
- Shota Rustaveli National Science Foundation of Georgia, Psychosocial factors of Problem Behavior Proneness among Georgian Adolescents, 2018-2019.
Psychology of deviant behavior, Adolescent development and problem behavior, Adolescent substance use, Minimum age of criminal responsibility.