ელფოსტა: z.tavberidze@gipa.ge
ზაქარია თავბერიძე ჯიპას სოციოლოგიის პროგრამის აკადემიურ ასისტენტად მუშაობს. მისი კვლევითი ინტერესები სხვადასხვა სფეროებს აერთიანებს და ეხება განათლებასა და მეცნიერებას, მედიას, სათემო განვითარებას, სათემო განათლებას და კულტურულ ტრანსფორმაციებს. მას ჯიპას ჟურნალისტიკის მაგისტრის ხარისხი აქვს და მეორე საერთაშორისო მაგისტრის ხარისხი ზრასრულთა განათლება და სოციალური ცვლილებების ერთობლივ პროგრამაზე გლაზგოს უნივერსიტეტის, მალტის უნივერსიტეტის, კვიპროსის ღია უნივერსიტეტისა და ტალინის უნივერსიტეტის მიერ მიენიჭა. ზაქარიას მკვლევარად მუშაობის 10 წელზე მეტი გამოცდილება დაუგროვდა და მუშაობდა ისეთ წამყვან ადგილობრივ და საერთაშორისო ორგანიზაციებში, როგორიცაა საერთაშორისო გამჭვირვალობა, ინტერნიუსი, კავკასიის კვლევითი რესურსების ცენტრი და მერსი ქორფსი. ამჟამად, ის მერსი ქორფსის ალიანსების პროგრამის შედეგების გაზომვის კოორდინატორია. დამატებით, აკადემიური მიმართულებით, ის 2015-2016 წლებში ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში სოციოლოგიის მოწვეული ლექტორის სტატუსით მუშაობდა.
• განათლების სოციოლოგია (ქართული და ინგლისური ჯგუფები)
• სოციოლოგიის საფუძვლები (ქართული და ინგლისური ჯგუფები)
• პოსტმოდერნული სოციოლოგიური თეორიები (ქართული ჯგუფი)
• კლასიკური სოციოლოგიური თეორიები (ქართული ჯგუფი)
Tavberidze, Z., Margvelashvili, A., & Zurabishvili, T. (2023). Individual vs Community Resilience: Case of Georgia. Tudásmenedzsment, Special Issue. 25;
Tavberidze, Z. (2022) Qualitative Research Regarding the Possibilities of Decentralized Education in Telavi, Georgia: From ‘Dead City’ Towards ‘Learning City’. Educational Relations, Georgian American University.
Shubladze, R. & Tavberidze, Z. (2024). Regional Students Resilience: Coping with precarious life in Tbilisi, Georgia. Across the Caucasus
• ჯიპას მცირე კვლევითი საგრანტო პროგრამაა (2023) ხელმისაწვდომი საცხოვრებელი და უმაღლესი განათლების ხელმისაწვდომობა: თბილისში რეგიონებიდან ჩარიცხული სტუდენტების კვლევა. პოზიცია: კვლევის კოორდინატორი;
განათლება და მეცნიერება, მასკომუნიკაცია, სათემო განვითარება, სათემო განათლება, კულტურული ტრანსფორმაციები;

Zakaria Tavberidze serves as an academic assistant in the Sociology Programme at the Georgian Institute of Public Affairs. His research interests encompass various areas, including education and science, media, community development, community learning, and cultural transformations. He holds a master’s degree in journalism from the Georgian Institute of Public Affairs and a second international joint master's degree in Adult Education for Social Change from the University of Glasgow, the University of Malta, the Open University of Cyprus, and Tallinn University. Zakaria has accumulated over a decade of experience in social research while working with prominent Georgian and international NGOs, including Transparency International, Internews, Caucasus Research Resource Centre, and Mercy Corps. Currently, he holds the role of Result Measurement Coordinator at Mercy Corps Alliances Caucasus Programme2. Additionally, in the academic realm, he served as an invited sociology lecturer at Ilia State University from 2015 to 2016.
- Sociology of Education (English & Georgia)
- Fundamentals of Sociology (English & Georgia)
- Postmodern Social Theories (Georgian)
- Classical Sociological Theory (Georgian)
Tavberidze, Z., Margvelashvili, A., & Zurabishvili, T. (2023). Individual vs Community Resilience: Case of Georgia. Tudásmenedzsment, Special Issue. 25;
Tavberidze, Z. (2022) Qualitative Research Regarding the Possibilities of Decentralized Education in Telavi, Georgia: From ‘Dead City’ Towards ‘Learning City’. Educational Relations, Georgian American University;
Shubladze, R. & Tavberidze, Z. (2024). Regional Students Resilience: Coping with precarious life in Tbilisi, Georgia. Across the Caucasus
- GIPA Small Research Grant Projects (2023), Affordable Housing and Access to High Education: Research of Regional Students in Tbilisi. Position: Research Coordinator.
Education and Science, Mass Communication, Community Development, Community Learning, and Cultural Transformations.