ელფოსტა: n.tabeshadze@gipa.ge
ნინო ტაბეშაძე არის გამოცდილი ლექტორი და მკვლევარი, რომელსაც აქვს 10 წელზე მეტი გამოცდილება კულტურის კვლევებში, პოლიტიკურ მეცნიერებებში და მონაცემთა ანალიზში. იგი ამჟამად მუშაობს პროექტის ასისტენტას შვედეთის თავდაცვის უნივერსიტეტში და მოწვეული ლექტორის პოზიციაზე კარლსტადის უნივერსიტეტში.
მას აქვს კულტურის კვლევების დოქტორის ხარისხი ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტიდან და მაგისტრის ხარისხი ორებრუს უნივერსიტეტიდან. მას გამოცდილება აქვს არაერთ საგანმანათლებლო და კვლევითი პოზიციზე როგორც შვედეთში, ასევე საქართველოში, მათ შორის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, Hyper Island-ში (შვედეთი) და საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტში (GIPA). მისი კვლევითი გამოცდილება მოიცავს პოლიტიკის ანალიზს, სტრატეგიულ კომუნიკაციასა და ინტერკულტურულ კვლევებს. იგი აქტიურად მონაწილეობს UNDP საქართველოსა და შვედეთის ინსტიტუტის მიერ დაფინანსებულ კვლევით პროექტებში.
ნინო ტაბეშაძე არის მრავალი სამეცნიერო პუბლიკაციის ავტორი, რომელიც ფოკუსირებულია ომისშემდგომ ნარატივებზე, სტრატეგიულ კომუნიკაციასა და საერთაშორისო კონფლიქტებზე. მისი კვლევები გამოქვეყნებულია სხვადასხვა აკადემიურ ჟურნალებში. როგორც მრავალენოვანი პროფესიონალი, იგი თავისუფლად ფლობს ქართულ, ინგლისურ, რუსულ, ფრანგულ და შვედურ ენებს. ნინო ასევე აქტიურად მონაწილეობს საერთაშორისო კონფერენციებსა და საგანმანათლებლო პროგრამებში ევროპის მასშტაბით.
• კულტურათშორისი ურთიერთობები საქართველოში
• კულტურა და გლობალიზაცია
• კოლექტიური ტრავმა და პოსტტრავმატული სტრესული აშლილობა სხვადასხვა კულტურაში (შვედეთი)
• სამაგისტრო კვლევის დიზაინი (შვედეთი)
• კულტურა და კომუნიკაცია (შვედეთი)
• ინტერკულტურული ურთიერთობები (შვედეთი)
• ტაბეშაძე, ნ., ლარსონი, გ., ოლსონი, ა., ნილსონი, ს. (2024), მორალური ტრავმისა და PTSD-ის შეფასება უკრაინის აქტიურ სამხედრო პერსონალსა და ვეტერანებში: მიმოხილვითი კვლევა. Journal of Criminological Research, Policy and Practice. DOI: 10.1108/JCRPP-01-2024-0005. შვედეთის თავდაცვის უნივერსიტეტისა და შვედეთის შეიარაღებული ძალების მხარდაჭერით.
• ტაბეშაძე, ნ. (2023), მომავალი რუსეთ-საქართველოს ომის პერსპექტივები: რეალური შესაძლებლობა თუ სპეკულაცია? Studies in Social Sciences and Humanities. https://www.paradigmpress.org/SSSH/article/view/713
• ტაბეშაძე, ნ. (2022), „მტრის ხატის“ განვითარება პოლიტიკოსთა გამოსვლებში: რუსეთის რიტორიკა 2008 წლის აგვისტოს ომის შესახებ. European Journal of Humanities and Social Sciences. www.ej-social.org](http://www.ej-social.org
• ტაბეშაძე, ნ. (2019), ევროკავშირის საზღვარი - გამყოფი თუ გამაერთიანებელი? Journal EUROLIMES №29, გვ. 187-199.
• რეკომენდაციები საქართველოსთვის ახალგაზრდების არსებითი მონაწილეობის გაზრდისთვის გადაწყვეტილებების მიღების პროცესში (შვედური და ფინური გამოცდილების საფუძველზე)/ UNDP საქართველო
• თანამშრომლობის კულტურა და მეთოდები ახალგაზრდობის ინტეგრაციისთვის/ შვედეთის ინსტიტუტის საწყისი დაფინანსება, რომლის მიზანია საჯარო სექტორის, არასამთავრობო ორგანიზაციებისა და აკადემიური პარტნიორების თანამშრომლობის განვითარება და სოციალური პოლიტიკის თანააღდგენა.
• 2008 წლის აგვისტოს ომი, როგორც კოლექტიური ტრავმა (2014-2016)/ შოთა რუსთაველის ეროვნული სამეცნიერო ფონდი
სტრატეგიული კომუნიკაცია და პოლიტიკის განვითარება, ომისშემდგომი ნარატივები და კონფლიქტოლოგია, ინტერკულტურული კომუნიკაცია და ინტეგრაცია, უსაფრთხოება და თავდაცვის კვლევები, მონაცემთა ანალიზი და სოციალური კვლევის მეთოდოლოგიები, ტრავმა და კოლექტიური მეხსიერება.

Nino Tabeshadze is an accomplished academic and researcher with extensive experience (more than 10 years) in culture studies, political science and data analysis. She is currently a Research Assistant at the Swedish Defence University and a lecturer at Karlstad University. With a PhD in Culture Studies from Ivane Javakhishvili Tbilisi State University and a master’s degree from Örebro University, she has held multiple teaching and research positions across Sweden and Georgia, including at Tbilisi State University (Georgia), Hyper Island (Sweden) and the Georgian Institute of Public Affairs (GIPA). Her expertise extends to policy analysis, strategic communication, and intercultural studies, evidenced by her work on projects funded by UNDP Georgia and the Swedish Institute. She has authored numerous publications on post-war narratives, strategic communication, and international conflicts, with her research featured in various academic journals. A multilingual professional fluent in Georgian, English, Russian, French, and Swedish, she is also an active participant in international conferences and teaching programs across Europe.
- Intercultural Relations in Georgia
- Culture and Globalization
- Collective Trauma and PTSD Across Different Cultures (SWE)
- Design for master’s Research (SWE)
- Culture and Communication (SWE)
- Intercultural Relations (SWE)
Research and Publications (last five years):
- Tabeshadze, N., Larsson, G., Ohlsson, A., Nilsson, S. (2024), Assessment of Moral Injury and PTSD in Active-Duty Personnel and Veterans in Ukraine: a scoping review. Journal of Criminological Research, Policy and Practice. DOI: 10.1108/JCRPP-01-2024-0005. With the support of Swedish Defence University and Armed Forces of Sweden
- Tabeshadze, N. (2023), Perspectives of Future Russo-Georgian War: Real Possibility or Speculation. Studies in Social Sciences and Humanities. https://www.paradigmpress.org/SSSH/article/view/713
- Tabeshadze, N. (2022), The Development of “Enemy Icon” in Speeches of Policy-Makers: Russian Speeches Concerning the War of August 2008. European Journal of Humanities and Social Sciences. ej-social.org
- Tabeshadze, N. (2019), EU Border - Divider or Unifier?, Journal EUROLIMES no.29 pp. 187-199.
- Policy Recommendations for Increasing Meaningful Participation of Youth in Georgian Decision-making/UNDP Georgia
- Co-creation culture and methods for youth integration/ Swedish Institute seed funding for developing and promoting the collaboration between public sector, NGO and academic partners while co-creating social policies.