სოფიკო მეგრელიძე არის მსოფლიოს წამყვანი საინფორმაციო სააგენტო “ასოშეიტედ პრესის” თბილისის ბიუროს პროდიუსერი.
ჟურნალისტიკის სფეროში მრავალწლიანი მუშაობის მანძილზე მას გაშუქებული აქვს რეგიონში და მის ფარგლებს გარეთ მიმდინარე მნიშვნელოვანი მოვლენები, როგორიცაა კონფლიქტები საქართველოში, სომხეთსა და აზერბაიჯანში, ჩეჩნეთის ომი, მიგრანტთა კრიზის ევრობაში, ნორდ ოსიტის მძევლების კრიზისი მოსკოვში, კონფლიქტები უკრაინაში და ა.შ. სოფიკო კოორდინაციას უწევდა ასოშეიტედ პრესის მუშაობას საპარლამენტო და საპრეზიდენტო არჩევნებზე რუსეთში, სომხეთში, აზერბაიჯანში, უკრაინაში, თურქეთში, მოლდოვასა და საბერძნეთში.
სოფიკო მეგრელიძეს აქვს თბილისის სახელმწიფო უნივერისტეტის მაგისტრის ხარისხი ჟურნალისტიკაში. ასევე ცენტრალური ევროპის უნივერსისტეტის მაგისტრის ხარისხი საერთაშორისო ურთიერთობებსა და ევროპათმცოდნეობაში (Central European Univeristy, Budapest,Hungary.
სოფიკო მეგრელიძე იყო მსოფლო პრესისი ინსტიტუტის სტიპენდიანტი (World Press Institute,მაკალესტერის კოლეჯი,აშშ).

Sophiko Megrelidze is senior producer for world’s leading information agency Associated Press. She is based in Tbilisi and covers Georgia, Armenia and Azerbaijan.
During past twenty years with AP, Sophiko Megrelidze has produced breaking news stories from the region and outside. Among other major stories she has covered war in Chechnya, conflicts and political tension in Georgia, Armenia, Azerbaijan, migrant crisis in Europe, devastating earthquake in Van, Turkey. Nord - Ost hostage crisis in Russia. Tensions in Ukraine. She has been coordinating work of multinational teams during Presidential or Parliamentary elections in Turkey, Russia, Moldova, Ukraine, Greece, as well as in south Caucasus countries.
Sophiko Megrelidze graduated from Tbilisi State University with Masters degree in Journalism. She also holds Masters degree in International Relations and European Studies from Central European University in Budapest, Hungary. Sophiko Megrelidze was World Press Institute fellow at Macalester College, USA.
Since 2016 Sophiko Megrelidze is invited lecturer at GIPA’s Caucasus School of Journalism and Media Management.