გრიგოლ ჯულუხიძემ მიიღო პოლიტიკის მეცნიერების ბაკალავრის ხარისხი (2011) ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტში, თბილისში, მაგისტრის ხარისხი (2014) სილეზიის უნივერსიტეტში, კატოვიცეში, პოლონეთი, ხოლო დოქტორის ხარისხი (2020) კავკასიის უნივერსიტეტში, თბილისში. მისი სადოქტორო დისერტაცია რუსეთის პროპაგანდის გავლენას ეხებოდა ცენტრალურ ევროპაში. ასევე, გრიგოლმა გაიარა საერთაშორისო ურთიერთობების კურსები რომა ტრეს უნივერსიტეტში, რომში, იტალია, და პაზმან პეტერ კათოლიკურ უნივერსიტეტში, ბუდაპეშტში, უნგრეთი. შეისწავლა პოლონური ენა და კულტურა იაგელონის უნივერსიტეტში და 2011 წელს მიიღო კონფლიქტების ანალიზის სერტიფიკატი კალიფორნიის უნივერსიტეტში, ირვაინში, აშშ.
პროფესიული კარიერის განმავლობაში, გრიგოლი თანამშრომლობდა სხვადასხვა საჯარო ინსტიტუტებთან, კვლევით ცენტრებთან და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან. იგი მუშაობდა ფაქტჩეკერად NATO-ში, ბრიუსელში, გაიარა სტაჟირება პოლონეთის პარლამენტში, ვარშავაში, იყო თბილისში დაფუძნებული ანალიტიკური ცენტრის, "საგარეო პოლიტიკის საბჭოს" დირექტორი, და მიწვეული მკვლევარი სლოვაკეთის საგარეო პოლიტიკის ასოციაციაში, ბრატისლავაში.
გრიგოლ ჯულუხიძე ასწავლის ისეთ კურსებს, როგორიცაა „უსაფრთხოების კვლევები“, „დეზინფორმაცია და პროპაგანდა“, „თანამედროვე ჰიბრიდული ომები“ და „სამხრეთ კავკასია: პოლიტიკური სისტემები და გამოწვევები“ საქართველოში, ევროპასა და ლათინურ ამერიკაში. მისი კვლევითი ინტერესები მოიცავს ცენტრალურ ევროპას, ჰიბრიდულ საფრთხეებს, საინფორმაციო და ფსიქოლოგიურ ოპერაციებს, ასევე სამხრეთ კავკასიას.
ამჟამად, გრიგოლი არის კავკასიის უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი თბილისში და მიწვეული პროფესორი იაგელონის უნივერსიტეტში, კრაკოვში, პოლონეთი. დამატებით, იგი არის TVP World-ის კონტრიბუტორი.
გრიგოლ ჯულუხიძე ფლობს ქართულ, ინგლისურ, იტალიურ, ესპანურ, პოლონურ და რუსულ ენებს.