ელფოსტა: dnikolaishvili@gmail.com
• ნიკოლაიშვილი დ. ურბანული  ცოცვა  და  მდგრადობა  ევროპის  პოსტსოციალისტურ  ქალაქებში  არქიტექტურისა  და  ქალაქთმშენებლობის  თანამედროვე  პრობლემები  სამეცნიერო ტექნიკური  ჟურნალი  2024. არქიტექტურის, უბრანისტიკის და დიზაინის ფაკულტეტი, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი.
• მიქიაშვილი გ., ნიკოლაიშვილი დ. სუბურბანიზაციის პროცესის ამერიკული გამოცდილების განსაკუთრებული ასპექტები. არქიტექტურისა და  ქალაქთმშენებლობის  თანამედროვე  პრობლემები  სამეცნიერო ტექნიკური  ჟურნალი  2022არქიტექტურის, უბრანისტიკის და დიზაინის ფაკულტეტი, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტი.
ცინცინატის უნივერსიტეტის ურბანული დაგეგმარების მაგისტრი, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტის, არქიტექტურის მაგისტრი, გააჩნია საერთაშორისო განვითარების სააგენტოებში, პროექტების დაგეგმვის, მართვის და განხორციელების კუთხით სხვადასხვა სახელმძღვანელო პოზიციებზე 20 წელზე მეტი ვადის მუშაობის გამოცდილებაა. მათ შორის გააჩნია საქართელოს გარეთ საერთაშორისო პოზიციებზე მუშაობის გამოცდილება არქიტექტურის, ურბანული დაგეგმარების და დეველოპერული საქმიანობის სფეროებში. საგანმანათლებლო-პედაგოგიური საქმიანობა მოიცავს ისე როგორც მოკლევადიანი ტრენინგების კურსების დაგეგმვა-განხორციელებას, ასევე საქართელოში არსებულ სხვადასხვა უმაღლესი სასწავლებლებში სალექციო კურსების მომზადებას და წაკითხვას ურბანული დაგეგმარების, ურბანული მენეჯმენტის და არქიტექტურის სფეროებში.  გაწეული პრაქტიკული საქმიანობა დიდწილად დაკავშირებულია დეცენტრალიზაციის, რეგიონალური, ურბანული და ადგილობრივი დაგეგმარების სფეროებთან საქართველოს სხვადასხვა ნაწილში ბოლო 30 წლის განმავლობაში. გარდა არასამთავრობო და კერძო სექტორებში მუშაობის გამოცდილებისა, გაწეული სამუშაოები ასევე უკავშირდება ადგილობრივი ხელისუფლების რეფორმასთან დაკავშირებულ  საკონსულტაციო მომსახურეობასაც.
ურბანული დაგეგმარება, ურბანული მენეჯმენტი, მდგრადი ურბანული განვითარება, სუბურბანიზაცია, ურბანული დიზაინი, პოსტ-სოციალისტური ურბანული რესტრუქტურიზაცია, არქიტექტურა

Holder of a master's degree in the field of Urban/Community Planning from the University of Cincinnati, Cincinnati, OH, USA as well as a holder of a master’s degree in the field of Architecture earned at the Georgian Technical University. With more than 20 years of experience working with various international development agencies serving on various managerial positions in project planning, management and implementation. Among them he has experience working in international positions outside of Georgia in the fields of architecture, urban planning and development activities. Educational-pedagogical activities include planning and implementing short-term training courses, as well as the preparation and reading of lecture courses at various higher education institutions in Georgia in the fields of urban planning, urban management and architecture. The practical activities carried out are largely related to the areas of decentralization, regional, urban and local planning in various parts of Georgia over the past 30 years. In addition to the experience of working in the non-governmental and private sectors, the work is also related to consulting services related to the fields of local government reform, urban planning and various real-estate development.
- Urban Management-International and Local Practice
- Nikolaishvili, D. Urban Sprawl and Sustainability in Post-socialist European Cities. Modern problems of Architecture and Town Planning. Scientific Technical Journal N 21. Faculty of Architecture, Urban Planning and Design, Georgian Technical University
- Mikiashvili G., Nikolaishvili, D. Specific Aspects of Suburbanization Process in the USA. Modern problems of Architecture and Town Planning. Scientific Technical Journal N 17. 2024. Faculty of Architecture, Urban Planning and Design, Georgian Technical University