ელფოსტა: nikolozmelkadze@gmail.com
ნიკოლოზ მელქაძე მუშაობს საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სისტემაში მყოფი იურიდიული პირის, თავდაცვის ინსტიტუციური აღმშენებლობის სკოლის დირექტორის მოადგილედ. ამჟამინდელი თანამდებობის დაკავებამდე ნიკოლოზ მელქაძე ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ცოდნის გადაცემისა და ინოვაციების ცენტრის ხელმძღვანელის თანამდებობას იკავებდა. გარდა ამისა, მისი  გამოცდილება მოიცავს ადამიანის უფლებათა სფეროში მუშაობას.
ნიკოლოზ მელქაძე არის ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის დოქტორანტი. მას ასევე მიღებული აქვს სამართლის მაგისტრის ხარისხი (LLM) საერთაშორისო სამართალში და საერთაშორისო ორგანიზაციების სამართალში გრონინგენის პრესტიჟულ უნივერსიტეტში. მისი უმაღლესი განათლება დაიწყო თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საერთაშორისო სამართლის ბაკალავრის ხარისხით. გარდა ამისა, იგი სწავლობდა ერთწლიანი გაცვლითი პროგრამით, როგორც ვილნიუსის სახელმწიფო უნივერსიტეტში (ლიეტუვა) და კენტონში, ოჰაიოში (აშშ).
ნიკოლოზ მელქაძის ცოდნის ძიება სცილდება აკადემიურ სფეროებს, რასაც მოწმობს პროექტის მენეჯმენტის და CIPD სწავლა-განვითარების პრესტიჟული სერთიფიკატები. მას 2020 წელს მიღებული აქვს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის მედალი უნივერსიტეტში საერთაშორისო აკრედიტაციის მოპოვებაში შეტანილი წვლილისთვის. ასევე, 2021 წლიდან არის პროექტების მართვის სერთიფიცირებული პროფესიონალი და ინსტრუქტორი. ეს ჯილდოები ასახავს მის ერთგულებას მუდმივი განვითარებისადმი სხვადასხვა სფეროში რათა ეფექტიანად მართოს პროექტები და ორგანიზაციები.
ნიკოლოზ მელქაძე ბოლო ექვსი წლის განმავლობაში მიწვეული იყო ლექტორად საქართველოს ხუთ უნივერსიტეტში.
• საერთაშორისო საჯარო სამართალი;
• საზღვაო საერთაშორისო სამართალი;
• დიპლომატიური და საკონსულო სამართალი;
• საერთაშორისო ორგანიზაციები.
საზღვაო სამართალი, ჩვეულებითი სამართალი, თანამედროვე საერთაშორისო სამართალი; დიპლომატიური და საკონსულო სამართალი; იმუნიტეტების სამართალი.