ელფოსტა: nikolozmelkadze@gmail.com
ნიკოლოზ მელქაძე მუშაობს საქართველოს თავდაცვის სამინისტროს სისტემაში მყოფი იურიდიული პირის, თავდაცვის ინსტიტუციური აღმშენებლობის სკოლის დირექტორის მოადგილედ. ამჟამინდელი თანამდებობის დაკავებამდე ნიკოლოზ მელქაძე ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში ცოდნის გადაცემისა და ინოვაციების ცენტრის ხელმძღვანელის თანამდებობას იკავებდა. გარდა ამისა, მისი  გამოცდილება მოიცავს ადამიანის უფლებათა სფეროში მუშაობას.
ნიკოლოზ მელქაძე არის ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის დოქტორანტი. მას ასევე მიღებული აქვს სამართლის მაგისტრის ხარისხი (LLM) საერთაშორისო სამართალში და საერთაშორისო ორგანიზაციების სამართალში გრონინგენის პრესტიჟულ უნივერსიტეტში. მისი უმაღლესი განათლება დაიწყო თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის საერთაშორისო სამართლის ბაკალავრის ხარისხით. გარდა ამისა, იგი სწავლობდა ერთწლიანი გაცვლითი პროგრამით, როგორც ვილნიუსის სახელმწიფო უნივერსიტეტში (ლიეტუვა) და კენტონში, ოჰაიოში (აშშ).
ნიკოლოზ მელქაძის ცოდნის ძიება სცილდება აკადემიურ სფეროებს, რასაც მოწმობს პროექტის მენეჯმენტის და CIPD სწავლა-განვითარების პრესტიჟული სერთიფიკატები. მას 2020 წელს მიღებული აქვს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის მედალი უნივერსიტეტში საერთაშორისო აკრედიტაციის მოპოვებაში შეტანილი წვლილისთვის. ასევე, 2021 წლიდან არის პროექტების მართვის სერთიფიცირებული პროფესიონალი და ინსტრუქტორი. ეს ჯილდოები ასახავს მის ერთგულებას მუდმივი განვითარებისადმი სხვადასხვა სფეროში რათა ეფექტიანად მართოს პროექტები და ორგანიზაციები.
ნიკოლოზ მელქაძე ბოლო ექვსი წლის განმავლობაში მიწვეული იყო ლექტორად საქართველოს ხუთ უნივერსიტეტში.
• საერთაშორისო საჯარო სამართალი;
• საზღვაო საერთაშორისო სამართალი;
• დიპლომატიური და საკონსულო სამართალი;
• საერთაშორისო ორგანიზაციები.
საზღვაო სამართალი, ჩვეულებითი სამართალი, თანამედროვე საერთაშორისო სამართალი; დიპლომატიური და საკონსულო სამართალი; იმუნიტეტების სამართალი.

Nikoloz Melkadze is a highly accomplished professional serving as the Deputy Director of the Defence Institution Building School, a distinct legal entity operating under the Ministry of Defence of Georgia. Prior to assuming his current role, Nikoloz Melkadze held the position of Head of the Knowledge Transfer and Innovation Center at Ivane Javakhishvili Tbilisi State University. Furthermore, his commendable background includes extensive work in the field of Human Rights.
As an academic scholar, Nikoloz Melkadze is currently pursuing his Ph.D. in Ivane Javakhishvili Tbilisi State University. He has also earned a Master of Laws (LLM) degree in International Law and Law of International Organisations from the prestigious University of Groningen. His educational journey began with a Bachelor's degree in International Law from Tbilisi State University, where he laid the foundation for his remarkable career. Additionally, he expanded his horizons through a year-long exchange program, studying in both Vilnius (Lithuania) and Ohio (US).
Nikoloz Melkadze's pursuit of knowledge extends beyond academia, as evidenced by his acquisition of Project Management and CIPD Learning and Development certificates. In addition, since 2021, he is certified project management professional and instructor. These certifications reflect his dedication to enhancing his skills and expertise in order to effectively lead and manage complex projects.
Acknowledged as an authority in his field, Nikoloz Melkadze has been invited to serve as a lecturer at various Georgian universities for the past six years. In this capacity, he has delivered courses on subjects such as International Law, International Maritime Law, International Diplomatic Law, and International Organizations.
- Public International Law;
- International Law of the Sea;
- Diplomatic and Consular Law;
- International Organisations.
Law of the Sea; Customary International Law; Contemporary International Law; Diplomatic and Consular Law; Law of Immunities.