ნიკოლოზ ფარსადანიშვილი
სამართლის დოქტორი, ეკონომიკის მაგისტრი. ორივე აკადემიური ხარისხი მიღებული აქვს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში. აქვს 15 წლიანი გამოცდილება საჯარო ფინანსების მართვასა და ანალიზში, არის სამეცნიერო სტატიების ავტორი ინტელექტუალური საკუთრების სამართლის, უფრო კონკრეტულად, გეოგრაფიული აღნიშვნებისა და ადგილწარმოშობის დასახელებების მიმართულებით. ფლობს ლექციების ჩატარების 4 წლიან გამოცდილებას  საჯარო მმართველობის, საჯარო ფინანსების, საერთაშორისო სამართლის, რომის სამართლის, მენეჯმენტის საფუძვლების მიმართულებით, ასევე ფლობს სემინარებისა და ტრეინინგების ჩატარების მრავალწლიან გამოცდილებას. გახლავთ არაერთი კონფერენციის მონაწილე, როგორც ადგილობრივ, ასევე საერთაშორისო დონეზე, ასევე გახლავთ არაერთი სასწავლო ვიზიტის მონაწილე.
• საჯარო ფინანსები;
• საერთაშორისო სამართალი;
• რომის სამართალი;
• საჯარო მმართველობა;
• მენეჯმენტის საფუძვლები.
• 2023     "ქართული და ევროპული ღვინის წარმოების სამართლებრივი რეგულირების ისტორიულ-შედარებითი ანალიზი" (სადისერტაციო ნაშრომი) - ივანე  ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტი
• 2022     "The history of Wine law from the European Economic Comunity to the European Union" - The Journal of Politics and Democratization (JPD)
• 2022     "Comparative Analysis of Wine Production Regulations in parallel to the creation of the European Union and the Collapse of the Soviet Union in Oldest Wine Producing Country - Georgia and Biggest Wine Producing Country - France" - Annales Pomorienses. Ius
• 2021     “Comparison of Wine Production Regulations in France and Georgia from the early 20th Century to 1950s“ - Journal of Polish-Georgian Law
საერთაშორისო სამართალი - ინტელექტუალური საკუთრების სამართლის ვიწრო სპეციალიზაცია, გეოგრაფიული აღნიშვნები და ადგილწარმოშობის დასახელებები; საჯარო ფინანსების მართვა და რეფორმა საქართველოში; მენეჯმენტი და ორგანიზაციული თეორია.

Juris Doctor, Master of Economics. He received both academic degrees at Tbilisi State University. He has 15 years of experience in Public Finance Management and Analysis. He is the author of scientific articles in the field of Intellectual Property Law, more specifically, Geographical Indications and Appellations of Origin. He has 4 years of experience of delivering lectures in Public Administration, Public Finance, International Law, Roman Law, Management Basics, and also has extensive experience in conducting seminars and trainings. He participated in a number of conferences, both at the local and international level, and participated in a number of study visits as well.
- Public Finances;
- International Law;
- Roman Law;
- Public Administration;
- Management Basics.
- 2023 "Historical-Comparative analysis of Georgian and European wine production regulations" (PhD Dissertation) - Tbilisi State University (TSU)
- 2022 "The history of Wine law from the European Economic Comunity to the European Union" - The Journal of Politics and Democratization (JPD)
- 2022 "Comparative Analysis of Wine Production Regulations in parallel to the creation of the European Union and the Collapse of the Soviet Union in Oldest Wine Producing Country - Georgia and Biggest Wine Producing Country - France" - Annales Pomorienses. Ius
- 2021 “Comparison of Wine Production Regulations in France and Georgia from the early 20th Century to 1950s“ - Journal of Polish-Georgian Law
International law - more precisely, Intellectual Property Law, Geographical Indications and Appellations of of Origin; Public Finance Management and Reforms in Georgia; Management and Organizational Theory.