სოფლის განვითარების და პროფესიული სწავლების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი / განახლებადი ენერგიების მენეჯმენტის უმაღლესი პროფესიული პროგრამის ხელმძღვანელი / პროფესიული მასწავლებელი
ელფოსტა: n.kashakashvili@gipa.ge
საერთაშორისო პოლიტიკის მაგისტრი, ჯიპა - საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტი. ინგლისური ლიტერატურის მაგისტრი, თბილისის ი.ჯავახიშვილის სახელობის სახელმწიფო უნივერსიტეტი. აქვს ადგილობრივი და საერთაშორისო პროექტების/პროგრამების მართვის 20+ წლიანი, უწყვეტი სამუშაო გამოცდილება. საქმიანობის ძირითადი სფეროებია: მენეჯმენტის თანამედროვე პრინციპები და მდგრადი განვითარება; ფონდების მოძიება; პროფესიული მიმართულების განვითარება; სოფლის განვითარება; ერთიანი ჯანმრთელობის ინიციატივების პოპულარიზაცია; ინოვაციური პროფესიული პროგრამების შემუშავება და დანერგვა; სწავლება/კონსულტაცია. აგრეთვე არის ჯიპას შრომის უსაფრთხოების და გარემოსდაცვითი ტექნოლოგიების უმაღლესი პროფესიული პროგრამის ხელმძღვანელი.
მისი სამუშაო გამოცდილება მოიცავს ინგლისური ენის და ლიტერატურის სწავლებას თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში და ასევე სხვადასხვა ინგლისური ენის სასწავლო ცენტრებში. სამაგისტრო თემაზე ინგლისური ლიტერატურის განხრით მუშაობდა ოქსფორდის (Christ Church) უნივერსიტეტში. აგრეთვე, მუშაობდა მშვიდობის კორპუსსა და სხვადსხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებში. იყო შრომის, ჯანმრთელობის და სოციალური დაცვის მინისტრის მოადგილის მრჩეველი. აქვს არჩევნების საერთაშორისო დამკვირვებლად მუშაობის გამოცდილება სომხეთში, ამერიკის შეერთებულ შტატებსა და ბანგლადეშში. ცოდნის და გამოცდილების ამაღლების მიზნით მონაწილეობდა რიგ ეროვნულ თუ საერთაშორისო პროფესიული განვითარების ტრენინგებსა და სემინარებში.
- მენეჯმენტის საფუძვლები
- მეწარმეობა
- სოციალური მეწარმეობა
- სოფლის განვითარება
- ფონდების მოძიება
- პროექტის წერა
საერთაშორისო პროექტების მენეჯერი:
- 2023 -2026 აშშ USAID-ის მიერ დაფინანსებული პროექტი ენერგოეფექტურობისა და განახლებადი ენერგეტიკის უმაღლესი პროფესიული პროგრამების შემქნა, დანერგვა და ინსტიტუციონალიზაცია.
- 2021-დღემდე აშშ-ს საეჩოს მიერ დაფინანსებული პროექტი- გენდერული თანასწორობისა და თანაბარი შესაძლებლობების ინტეგრირება რეგიონულ პროფესიული განათლების დაწესებულებებში.
- 2018-2020 EU/BSB-ს მიერ დაფინანსებული პროექტი-სავაჭრო შესაძლებლობების პილოტირება სოფლის მეურნეობაში თანამედროვე ინოვაციური ონლაინ პლატფორმის შექმნით- AgroNet.
- 2017-2022 EU -ის მიერ დაფინანსებული პროექტი წყალტუბოს ადგილობრივი განვითარების ხელშეწყობა ENPARD III.
- 2016 – 2018 ათასწლეულის გამოწვევის ფონდი, საქართველოს მიერ დაფინანსებული პროექტი- შრომის უსაფრთხოების და გარემოსდაცვითი ტექნოლოგიების უმარესი პროეფესიული პროგრამის და სერთიფიცირებული კურსების შექმნა, დანერგვა ინსტიტუციონალზიზაცია.
- 2016-2021 EU-ის მიერ დაფინანსებული პროექტი- სოფლის მეურნეობის განვითარების ახალი მიდგომის ხელშეწყობა ახალქალაქში, ENPARD II.
- 2015-2017 EU-ის მიერ დაფინანსებული პროექტი- თანამედროვე კვლევითი პრაქტიკის გაძლიერება რეგიონულ სასოფლო სამეურნეო ინსტიტუტებში, ENPARD I.
- 2008-2018 USDA-ის მიერ დაფინანსებული ცხოველთა ჯანმრთელობის ეროვნული პროგრამა საქართველოში და კერძო ვეტერინარული ასოციაციების განვითარება.

Email: n.kashakashvili@gipa.ge
Nana Kashakashvili holds a Master’s degree in International Politics from the Georgian Institute of Public Affairs (GIPA) and a Master of Arts in English Literature with a specialization in XX century English literature, from Tbilisi State University. She has 20 + years of experience successfully leading and managing national and international projects to include activities of project development, project implementation, project monitoring/reporting and other related issues. Her main areas of specialization and professional activity include promoting modern principles of sustainable development, fundraising, TVET development, rural development, promoting the One Health approach, creating, developing and institutionalizing innovative, market demand TVET programs and teaching and consulting. Currently, at the same time, Nana is the Head of the Occupational Safety and Environmental Technology Vocational program at GIPA.
In addition to her current duties and responsibilities at GIPA, Nana has also worked as an English language teacher and coach at Tbilisi State University and other various local English language centers. She has been a Visiting Scholar for research work for her MA and PhD degrees in English Literature at Christ Church College; in Oxford, UK. She has also worked for the Peace Corps and different international and domestic organizations. Nana served as an International Election Observer in Armenia, the USA and Bangladesh. She previously was an Advisor to the Deputy Minister of Labor, Health and Social Affairs of Georgia.
Nana teaches the following courses at GIPA: Management, Entrepreneurship, Social Entrepreneurship, Rural Development, Fundraising and Project/Proposal Writing.
.
The following is a list of projects which Nana has managed:
- 2023-present - USAID funded project- Develop, Implement and Institutionalize Level-IV and Level-V Technical Vocational Education Programs and Certificate Training Courses in the field of Renewable Energy Systems and Energy Efficiency at GIPA.
- 2021-present - US Embassy funded project - Mainstreaming Gender Balance and Equal Opportunities in Regional TVET Institutions.
- 2018-2020 EU/BSB funded project - Promoting Modern Traiding Opportunities in Agriculture through the Creation of the innovative Online Platform – AgroNet.
- 2017-2022 EU funded project –Tskaltubo Action Group.
- 2016-2018 Industry-led skills and workforce Development (ISWD) funded project - Developing, Implementing and Institutionalizing a Level-V Technical Vocational Education Training (TVET) and Internationally Recognized Certificate Programs in Health, Safety and Environment Management at the Georgian Institute of Public Affairs.
- 2016-2021 EU funded project - Promoting a New Rural Development Approach in Akhalkalaki project, ENPARD II.
- 2015-2017 EU funded project - EU funded project - Empowering Modern Research Practices of the Regional Agriculture- Related Institutions, ENPARD I.
- 2014-2017 EU funded project- Strengthening Farmers Cooperatives in Rural Municipalities of Georgia, ENPARD I
- 2017-2018 Action Against Hunger South Caucasus Mission funded project - Improving confidence and trust between conflict-affected societies using shared approaches towards local animal bio-security issues and the One Health approach across the Administrative Boundary Line.
- 2008-2018 USDA funded project- Enhancement of the Technical Capability of the National Animal Health and Food Safety Services System in the Republic of Georgia; Regional Veterinary Association Development and Coordination of the National Animal Health Program Steering Group.