• ადგილობრივი თვითმმართველობის ცენტრი (CLG)
ადგილობრივი თვითმმართველობების ცენტრი (CLG) დაფუძნდა 2002 წელს მმართველობის სკოლაში. ამავე წელს CLG- ფარგლებში ჩამოყალიბდა ადგილობრივი თვითმმართველობის სამაგისტრო აკადემიური პროგრამა, რომელიც საქართველოში ამ სპეციალობით პირველ ქართულენოვან პროგრამას წარმოადგენს. დღეისათვის ცენტრი ახორციელებს როგორც აკადემიურ, ასევე მოკლევადიან ტრენინგ კურსებს, რომლებიც მოიცავს საჯარო მმართველობისა და თვითმმართველობის რეფორმის საკანონმდებლო საკითხებს, საჯარო პოლიტიკის ფორმირებას. ცენტრის მიზანია, ხელი შეუწყოს  თვითმმართველობის მოხელეთა განათლებას, პროფესიული უნარების განვითარებას და გაუწიოს საკონსულტაციო მომსახურება საჯარო პოლიტიკისა და ადმინისტრირების სფეროებში.
მისია
CLG- მისიაა თვითმმართველობის სფეროში საჯარო პოლიტიკის ფორმირების ხელშეწყობა, თვითმმართველობის რეფორმის ფარგლებში დეცენტრალიზაციის პროცესის მხარდაჭერა და სამოქალაქო ჩართულობის გაძლიერება საჯარო მოხელეთა, სამოქალაქო სექტორის და ადგილობრივი ლიდერების ცოდნის და უნარების განვითარების გზით.
სერვისები
CLG-ის სერვისებია: განათლება და უნარების განვითარება საჯარო, კერძო და სამოქალაქო სექტორის წარმომადგენლებისთვის; ინსტიტუციური განვითარება ბენეფიციარებისთვის; საკონსულტაციო და ანალიტიკური მომსახურება, რეგიონული თანამშრომლობა, ტრენინგი და კვლევა.
მოღვაწეობის სფეროები და მიმართულებები
CLG მუშაობს სამი ძირითადი მიმართულებით: მუნიციპალიტეტებისთვის ინდივიდუალური ტრენინგ პროგრამების შემუშავება და ჩატარება; თვითმმართველობის საკითხებთან  დაკავშირებული საკონსულტაციო მომსახურება და კვლევების განხორციელება;  საჯარო დისკუსიების გამართვა ადგილობრივი თვითმმართველობის სფეროში დეცენტრალიზაციისა და დემოკრატიული პროცესების გამოწვევების გარშემო.
CLG პროექტებს ახორციელებს შემდეგ სფეროებში: რეგიონული განვითარება და ადგილობრივი თვითმმართველობა, ადგილობრივი ეკონომიკური განვითარება, ორგანიზაციული მართვა, ფინანსები და ბიუჯეტირება, სტრატეგიული დაგეგმვა, ინფრასტრუქტურული განვითარება და ურბანული პოლიტიკა, ადგილობრივ დონეზე საზოგადოებრივი ჩართულობა და საჯარო პოლიტიკა.
მოღვაწეობის მეთოდოლოგია
CLG ახორციელებს შემდეგ აქტივობებს: ადგილობრივი მოხელეების გადამზადების ტრენინგ კურსები, საკონსულტაციო მომსახურება და კვლევა, სტრატეგული დაგეგმვა და ორგანიზაციული განვითარება, ცნობიერების ამაღლება, საჯარო-კერძო პარტნიორობის გაძლიერება, პროექტების მოზიდვა რეგიონებში მოსახლეობის დასაქმების მიზნით, იძულებით გადაადგილებული პირების დახმარება, რეგიონული ქსელების განმტკიცება და ახალგაზრდების ჩართულობის ხელშეწყობა გადაწყვეტილების მიღების პროცესში.
ბენეფიციარები
CLG-ის ბენეფიციარები არიან: ადგილობრივი თვითმმართველობა, ცენტრალური მთავრობა, სამოქალაქო საზოგადოება, თემი და ახალგაზრდული ჯგუფები.
საკომუნიკაციო რესურსი - რეგიონული ქსელები
CLG თანამშრომლობს რეგიონულ ორგანიზაციებთან  სხვადასხვა პროქტებით, რომელთა ბენეფიციარები არიან: 1) ადგილობრივი თვითმმართველობის სამაგისტრო პროგრამის კურსდამთავრებულები, რომლებიც საქართველოს სხვადასხვა კუთხეებში ცხოვრობენ; 2) საქართველოს ცენტრალური და ადგილობრივი მთავრობა; 3) პარტნიორი ორგანიზაციები, როგორებიცაა,  საქართველოს ადგილობრივ თვითმმართველობათა ეროვნული ასოციაცია (NALAG), სომხეთის თემთა ასოციაცია (CAA), რეგიონული განვითარების ცენტრი (CRD) და სხვა;  4) საქართველოს რეგიონული, ასევე ამიერკავკასიის და უკრაინის საგანმანათლებლო დაწესებულებები, მათ შორის თელავის უნივერსიტეტი და სომხეთის მუნიციპალური ადმინისტრაციის აკადემია (AMAA).
ცენტრის ხელმძღვანელი
ადგილობრივი თვითმმართველობების ცენტრის (CLG) ხელმძღვანელია ადგილობრივი საჯარო მმართველობის პროგრამის აკადემიური პერსონალის წარმომადგენელი - ნინო ლოლაძე
GIPA-ს ადგილობრივი თვითმმართველობის ცენტრი აქტიურად არის ჩართული დეცენტრალიზაციის სტრატეგიის განხორციელების პროცესში, ხელს უწყობს აკადემიური დაწესებულების როლის გაძლიერებას ადგილობრივი თვითმმართველობის განხორციელების პროცესში. უზრუნველყოფს ადგილობრივი თვითმმართველობის სფეროში არსებული პრაქტიკის გაზიარებას GIPA-ს ადგილობრივი თვითმმართველობის სტუდენტებისთვის.
ცენტრის ხელმძღვანელი არის დეცენტრალიზაციის სტრატეგიის სამუშაო ჯგუფის წევრი და აქტიურად მონაწილეობს სამუშაო შეხვედრებსა და რეკომენდაციების მომზადების პროცესში.
ადგილობრივი თვითმმართველობის ცენტრი ჩართულია სხვადასხვა პროექტების განხორციელებაში. ცენტრის სახელით ცენტრის ხელმძღვანელი,  GIPA-ს ლექტორები და მოწვეული ექსპერტები ატარებენ ტრენინგებს მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლებისთვის.
• ცენტრის ხელმძღვანელი წლების განმავლობაში თანამშრომლობდა NDI-ის თვითმმართველობის პროგრამასთან; ცენტრის სახელით ატარებდა ტრენინგებსა და სამუშაო შევედრებს თელავი, ზუგდიდის, გორის, მარნეულის, ოზურგეთის, ლანჩხუთის, ჩოხატაურის, წალენჯიხისა და ფოთის მუნიციპალიტეტების საკრებულოს წევრებისა და მერიის წარმომადგენლებისთვის;
• NDI-ის თვითმმართველობის პროგრამასთან თანამშრომლობით მოამზადა საკრებულოს წევრის საბიუჯეტო გზამკვლევი და მოქალაქის საბიუჯეტო გზამკვლევი;
• 2022 წელის სექტემბერში საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის ადგილობრივი თვითმმართველობის ცენტრის (CLG) სახელით HEKS-EPER-თან გაფორმდა ხელშეკრულება „გენდერული პასუხისმგებლობის მქონე მონაწილეობითი დაგეგმვა და ბიუჯეტირება“, რომლის ფარგლებში ტრენერებმა ჩაატარეს ტრენინგები შიდა ქართლისა და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონის მუნიციპალიტეტების მერიების წარმომადგენლებისა და სამოქალაქო სექტორისთვის;
ცენტრის ხელმძღვანელი  GIPA-ს ადგილობრივი თვითმმართველობის ცენტრის სახელით მონაწილეობას იღებს სხვადასხვა კონფერენციებში.
მოკლე და საშუალო-ვადიანი ტრენინგები
CLG- ჩატარებული აქვს შემდეგი ტრენინგ კურსები:
ურბანული მენეჯმენტის სასერტიფიკატო პროგრამა, სოფლის მეურნეობის მენეჯმენტის სასერტიფიკატო პროგრამა;
• ტრენინგი ადგილობრივ თვითმმართველობაში მონაწილეობითი გადაწყვეტილების მიღებაზე (ახალციხის, ახალქალაქის, თელავის, გორის და მარნეულის მუნიციპალიტეტებისთვის);
• კურსი სტრატეგიულ დაგეგმვაში (გორის, მცხეთის, თბილისის და მარნეულის მუნიციპალიტეტებისთვის);
• ტრენინგი ადგილობრივი თვითმმართველობის საკითხებში და მონაწილეობით მიდგომაში პოლიტიკური პარტიებისთვის;
• ტრენინგი ადამიანის უფლებებში, კონფლიქტების მოგვარებაში, ქართულ-რუსულ ურთიერთობებში, ლიდერობასა და ეფექტურ კომუნიკაციაში (იძულებით გადაადგიდებული ბავშვებისთვის და სოციალურად მოწყვლადი ჯგუფებისთვის);
• ტრენინგი სერვის პლუსში, მენეჯმენტსა და ბიუჯეტირაბაში (თბილისის მუნიციპალიტეტის მოხელეებისთვის).
სახელმძღვანელოების შექმნა
თანამედროვე უცხოურენოვანი სასწავლო მასალის თარგმნისა და ადაპტირების პარალელურად, CLG აქტიურადაა ჩართულიქართულენოვანი სახელმძღვანელოებისა და სასწავლო ქეისების დამუშავების პროცესში. CLG- ექსპერტების მიერ მომზადდა
• ჯერალდ გორდონის სტრატეგიული დაგეგმვა ადგილობრივი თვითმმართველობისთვის
• დეივიდ ამონსის ანგარიშგება წარმატებისთვისგაზომვა და მონიტორინგი ადგილობრივ თვითმმართველობაში;
• დავით მელუას, თენგიზ შერგელაშვილის, გივი ერქომაიშვილის, თამარ სულუხიას, ლადო ვარდოსანიძის და დავით ლოსაბერიძის ურბანული მენეჯმენტი.
•
კვლევა
CLG აწარმოებს კვლევით პროექტებს
• მუნიციპალური მოხელეების საკვალიფიკაციო  საჭიროებების კვლევა, განხორციელდა მუნიციპალური განვითარების ფონდის მხარდაჭერით;
• დასავლეთ საქართველოს მუნიციპალიტეტების საჭიროებების კვლევა, განხორციელდა ურბან ინსტიტუტის მხარდაჭერით;
• ადგილობრივი თვითმმართველობის თემატიკაზე მომუშავე სასწავლო დაწესებულებების შეფასება, განხორციელდა GIZ-ის მხარდაჭერით;
• მუნიციპალიტეტთაშორისი და რეგიონთაშორისი კლასტერების განვითარების შესაძლებლობები საქართველოში, განხორციელდა სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტისთვის.
მუნიციპალიტეტების დახმარება
CLG შეიმუშავებს და განახორციელებს თვითმმართველობების დახმარების ისეთ პროექტებს, როგორებიცაა:
• ოზურგეთის მუნიციპალიტეტის დახმარება ოპერირებასა და ეფექტიანობის ზრაში (ჯიპას ადგილობრივი თვითმმართველობის სამაგისტრო პროგრამის სტუდენტებთან ერთად);
• თელავის მუნიციპალიტეტში მოქალაქეთა ჩართულობის გაზრდა (ღია საზოგადოება - საქართველოს მხარდაჭერით);
• თელავის მუნიციპალიტეტის საქმიანობის მხარდაჭერა (თელავის სახელმწიფო უნივერსიტეტის სტუდენტების მონაწილეობით).
თვითმმართველობის ლაბორატორია
ადგილობრივი თვითმმართველობის ცენტრის ფარგლებში ფუნქციონირებს თვითმმართველობის ლაბორატორია. თვითმმართველობის ლაბორატორიის მიზანია სტუდენტებმა მიიღონ პრაქტიკაზე დაფუძნებული ცოდნა თვითმმართველობის საკითხებში, გაეცნონ სხვადასხვა მუნიციპალიტეტების პრაქტიკული ქეისებს და გააანალიზონ პრაქტიკაში არსებული გამოწვევები; შეაფასონ მუნიციპალიტეტების საქმიანობა სხვადასხვა სერვისების მიწოდების გზით.
ლაბორატორიის ფარგლებში სტუდენტები კრიტიკულად აანალიზებენ მუნიციპალიტეტის საქმიანობაში არსებულ პრობლემებს, აყალიბებენ ალტერნატიულ გადაწყვეტილებებს და სთავაზობენ მუნიციპალიტეტს მათი გადაწყვეტის გზებს.
თვითმმართველობის ლაბორატორიის ფარგლებში კონკრეტულ საკითხებთან დაკავშირებით სტუდენტები ხვდებიან სხვადასხვა მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლებსა და დარგის ექსპერტებს. შეხვედრის შემდეგ კი სწავლობენ განხილულ საკითხს სიღრმისეულად და მომზადონ წინადადებებს კონკრეტული მუნიციპალიტეტის მიერ მიწოდებული სერვისის გაუმჯობესებისთვის. სტუდენტები სწავლის პროცესში მიღებულ თეორიულ ცოდნას იყენებენ პრაქტიკული ამოცანების გადასაჭრელად.
ლაბორატორიის ფარგლებში განხლული საკითხები და მოწვეული სტუმრები:
• მუნიციპალური ინფრასტრუქტურა - ადგილობრივი მნიშვნელობის გზების მართვა:
• გიორგი თოლორდავა, ფოთის მერიის ინფასტრუქტურის სამსახურის უფროსი;
• მუნიციპალური ინფრასტრუქტურა - წყალმომარაგება, კანალიზაცია:
• მიხეილ თათარაძე -  ექსპერტი წყალმომარაგების სისტემების საკითხებში;  სანტექ.ჰოლდინგის გენერალური დირექტორი;
• ლედი ტურიაშვილი, გურჯაანის მერიის ინფრასტრუქტურის სამსახურის წარმომადგენელი;
• ბექა ფეიქრიშვილი - საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის მერიის ინფრასტრუქტურის სამსახურის უფროსის მოვალეობის შემსრულებელი;
• მაგდა ხვთისავრიშვილი - საგარეჯოს მუნიციპალიტეტის ინფრასტრუქტურის სამსახურის სპეციალისტი;
• ადგილობრივი მნიშვნელობის ქონების მართვა:
• გიორგი ჩადუნელი, ბორჯომის მუნიციპალიტეტის მერიის ქონების მართვის სამსახურის უფროსი;
• თინათინ ხანჯალიაშვილი, თელავის საკრებულოს ქონების მართვის კომისიის თავმჯდომარე;
• მუნიციპალიტეტების მიერ განხორციელებული სახელმწიფო შესყიდვები:
• ზვიად კობალაძე, დავების განხილვის საბჭოს წევრი;
• დავით მორალიშვილი, სახელმწიფო შესყიდვების სააგენტოს დეპარტამენტის უფროსი, თბილისის მერიის შესყიდვების სამსახურის ყოფილი უფროსი;
• გიორგი მათეშვილი, ბოლნისის მერიის შესყიდვების სამსახურის უფროსი.
• სახელმწიფო აუდიტი და შიდა აუდიტის საქმიანობა მუნიციპალიტეტებში:
• გიორგი მამრიკიშვილი, სახელმწიფო აუდიტის თვითმმართველი ერთეულების აუდიტის დეპარტამენტის უფროსი;
• მიხეილ ჩიქოვანი, სახელმწიფო აუდიტის თვითმმართველი ერთეულების აუდიტის დეპარტამენტის თანამშრომელი;
• საჯარო სერვისების განვითარება:
• ნიკა ბარამია, სახელმწიფო სერვისების განვითარების სააგენტოს უფროსი ანალიტიკოსი;
• მუნიციპალიტეტის კულტურის სტრატეგიები:
• ლევან ხარატიშვილი, ექსპერტი კულტურის საკითხებში;
• ნინო გვასალია, ფოთის მერიის  მდგრადი განვითარების და ინოვაციების სამსახურის უფროსი;
• მარიკა ხასია, ზუგდიდის მერიის  საინვესტიციო პროექტების და დონორებთან ურთიერთობის განყოფილების უფროსი;
• ლაშა ჯიქია, ზუგდიდის მერიის  ძეგლათა დაცვის განყოფილების უფროსი.
• ადგილობრივი მნიშვნელობის მუზეუმების მართვა:
• ნინი სანადირაძე, თბილისის მუზეუმების გაერთიანების უფროსი;
• ადგილობრივი თეატრების მართვა:
• მარიამ მინდიაშვილი, რუსთავის თეატრის გენერალური მეჯენერი;
• ლაშა ჩხარტიშვილი - თეატრმცოდნე; საქართველოს შოთა რუსთაველის თეატრისა და კინოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის ლექტორი
• სკოლამდელი დაწესებულებების მართვა და გამოწვევები:
• ნინო ბურძენიძე, ექსპერტი სკოლამდელი განათლების საკითხებში და თბილისის მერის მრჩეველი გენდერული თანასწორობის საკითხებში;
• ადგილობრივი პოლიტიკა გენდერული თანასწორობის საკითხებზე:
• თენგიზ მთვარელიშვილი, თელავის საკრებულოს თავმჯდომარე;
• ნინო ლიპარტელიანი, ხაშურის საკრებულოს თავმჯდომარე;
• ნინო სუხიაშვილი, ხაშურის მერიაში გენდერზე პასუხისმგებელი პირი;
• ნელი აბეჩხრიშვილი, თელავის მერიაში გენდერზე პასუხისმგებელი პირი და „ქალთა ოთახის“ მენეჯერი;
• ელენე რუსეცკაია - ექსპერტი გენდერული თანასწორობის საკითხებში; ქალთა საინფორმაციო ცენტრის ხელმძღვანელი;
• ადამიანური რესურსების მართვა:
• ირმა მიქაძე - ექსპერტი ადამიანური რესურსების მართვის საკითხებში;  HR კონსალტინგი;
• კოკა ფილიშვილი - ყვარლის მუნიციპალიტეტის ადამიანური რესურსების მართვისა და საინფორმაციო ტექნოლოგიების  განყოფილების უფროსი;
• მუნიციპალიტეტის ფინანსური რესურსების მართვა:
• ლევან მიქავა, თბილისის მერიის საფინანსო სამსახურის უფროსის მოადგილე,
• შოთა მურღულია, ექსპერტი ადგილობრივი ფინანსების საკითხებში, ქუთაისის ყოფილი მერი;
• რეგიონული პოლიტიკა:
• დავით ფარცვანია - სამეგრელო-ზემო სვანეთის გუბერნატორის პირველი მოადგილე;
• მუნიციპალიტეტის პოლიტიკია გარემოს დაცვის საკითხებზე:
• ნინო თევზაძე - ექსპერტი გარემოს დაცვის საკითხებში; კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელის, CENN-ის წარმომადგენელი;
• კახა სუხიტაშვილი - ექსპერტი გარემოს დაცვის საკითხებში; კავკასიის გარემოსდაცვითი არასამთავრობო ორგანიზაციების ქსელის, CENN-ის წარმომადგენელი კახეთის რეგიონში; სოფო დემურიძე - რუსთავის მერია ადმინისტრაციული სამსახური;
• ადგილობრივი კულტურის ობიექტების მართვა:
• ციკო შალოშვილი - თბილისის მერიის კულტურის ობიექტების მართვისა და დაგეგმარების განყოფილების უფროსი;
• სოციალური პოლიტიკა მუნიციპალიტეტში;
• ზურაბ ტატანაშვილი, ექსპერტი სოციალური პოლიტიკის საკითხებში;
• ნინო სხულუხია, ზუგდიდის მუნიციპალიტეტის სოციალური სამსახურის უფროსი;
• დეცენტრალიზაციის სტრატეგია:
• მზია გიორგობიანი, რეგიონული განვითარებისა და ინფრასტრუქტურის მინისტრის მოადგილე;
• OGP და მუნიციპალიტეტები:
• ლაშა გოგიძე - ექსპერტი OGP-ს საკითხებში; NDI-ის თვითმმართველობის პროგრამის მენეჯერი;
• ბიუჯეტის თანამონაწილეობითი დაგეგმვა მუნიციპალიტეტებში:
• კონსტანტინე კაკავა, ზუგდიდის მერის მოადგილე;
• გურამ მიქელაძე, ახალციხის მერის მოადგილე;
• პავლე ჭყონია, ოზურგეთის საფინანსო განყოფილების უფროსი;
• ჯემალ ტაკიძე, ქედის საფინანსო სამსახურის უფროსი
• მუნიციპალიტეტების საინვესტიციო პოლიტიკა
• მიხეილ სხიერელი, PMCG-ის ექსპერტი;
• საკრებულოს საზედამხედველო ფუნქციები:
• მედეა ჩაფურიშვილი, იურისტი, თელავის საკრებულოს თავმჯდომარის მრჩეველი;
• მუნიციპალური განვითარების ფონდის (MDF) პროექტები საქართველოს მუნიციპალიტეტებში:
• თამარ ქარდავა, მუნიციპალური განვითარების ფონდის წარმომადგენელი
დარგის ექსპერტებთან და მუნიციპალიტეტების წარმომადგენლებთან სხვადასხვა საკითხების განხილვის შემდეგ სტუდენტები მუშაობენ კონკრეტულ თემებზე და ამზადებენ პრეზენტაციებს.
სტუდენტების მიერ მომზადებული პროექტები:
• გურჯაანის მუნიციპალიტეტის სოფელ კარდენახსა და სოფელ ბაკურციხეში წყალმომარაგების სისტემების მოწყობა;
• გურჯაანის მუნიციპალიტეტში ნატო ვაჩნაძის სახლ-მუზეუმის განვითარების გეგმა;
• სპორტული კომპლექსის მშენებლობის გეგმა ქობულეთის მუნიციპალიტეტში;
• თბილისის გალაკტიონ ტაბიძის მუნიციპალიტეტის ბრენდირება;
• ქალაქ რუსთავში საცხენოსნო კლუბის მოწყობა;
• მუნიციპალიტეტებში წყალმომარაგების სისტემების მოწყობა (საგარეჯოსა და გურჯაანის მუნიციპალიტეტების სოფლებში წყალმომარაგების სისტემის მოწყობა);
• ადგილობრივი თეატრების მართვა (სიღნაღის თეატრის ცნობადობის გაზრდის პროექტი);
• თბილისის არქეოლოგიის მუზეუმის გადმოცემის, ტოტალიტარიზმის მუზეუმისა და თანამედროვე სახელოვნებო სივრცის შექმნის პროექტი;
• ახალგაზრდების ჩართულობის ხელშეწყობა ნინოწმინდის მუნიციპალიტეტში;
• სპორტულ-გამაჯანსაღებელი ცენტრის მოწყობა ქალაქ ბორჯომში;
• გასართობ-რეკრეაციული სივრცის მოწყობა ქალაქ ონში;
• ბოლნისის მუნიციპალიტეტის სათნოების სახლში პროექტის განხორციელება „სრულფასოვანი სიბერე“;
• ზუგდიდის მუნიციპალიტეტში უსახლკაროთა თავშესაფრით უზრუნველყოფის პროგრამების შეფასება
CLG- პარტნიორები და დონორები
ევროპის საბჭო, ღია საზოგადოება საქართველო, მუნიციპალური განვითარების ფონდი, სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტი, ტექნოლოგიური განვითარების ფონდი, GIZ, Urban Institute, USAID/Mercy Corps, World Bank Institute, USAID.
GIZ-ის პროექტ „კარგი ფინანსური მმართველობა ადგილობრივ დონეზე საქართველოში“  ფარგლებში ჯიპას ადგილობრივი თვითმმართველობის პირველი და მეორე კურსის სტუდენტებისთვის 2023 წლის 6-8 დეკემბერს ჩატარდა გასვლითი შეხვედრა სასტუმრო „ლოპოტას ტბაზე“, სადაც სტუდენტებს GIZ-ის პროგრამის ხელმძღვანელმა ქეთევან ვარდიაშვილმა და პროგრამის უფროსმა მრჩეველმა რუსუდან აბულაშვილმა გააცნეს პროგრამის ფარგლებში განხორციელებული და დაგეგმილი აქტივობები. სტუდენტების დაინტერესების შემთხვევაში გამოთქვეს მზაობა სხვადასხვა პროექტებში მათი ჩართულობის ხელშეწყობისთვის.
შეხვედრაზე სტუდენტები გაეცნენ  GIZ-ის პროექტის ფარგლებში მუნიციპალიტეტებში განხორციელებული გენდერული და მონაწილეობითი ბიუჯეტირების პრაქტიკას; გაეცნენ საჯარო ფინანსების რეფორმის ფარგლებში განხორციელებულ აქტივობებს.
USAID-ის ადგილობრივი თვითმმართველობის პროგრამის ფარგლებში ჯიპას ადგილობრივი თვითმმართველობის პირველი კურსის სტუდენტებმა 2023 წლის აპრილში მონაწილეობა მიიღეს ბოლნისის მუნიციპალიტეტის საკრებულოს მიერ 2022 წლის წლიური ბიუჯეტის შესრულების ანგარიშის საჯარო განხილვაში. შეხვედრის შემდეგ შესაძლებლობა ჰქონდათ მუნიციპალიტეტის მერიის სხვადასხვა სამსახურების საქმიანობას გასნობოდნენ.
USAID-ის ადგილობრივი თვითმმართველობის პროგრამის ფარგლებში ჯიპას ადგილობრივი თვითმმართველობის პირველი და მეორე კურსის სტუდენტებმა 2023 წლის ნოემბრის თვეში დაესწრნენ მარნეულის მუნიციპალიტეტის სოფელ მარადისში ჩატარებულ დასახლების საერთო კრებას და ჩაერთნენ კრების ფარგლებში შექნილი სამუშაო ჯგუფების მუშაობაში.
CLG-ს პარტნიორები და დონორები
ევროპის საბჭო, ღია საზოგადოება საქართველო, მუნიციპალური განვითარების ფონდი, სამოქალაქო საზოგადოების ინსტიტუტი, ტექნოლოგიური განვითარების ფონდი, GIZ, Urban Institute, USAID/Mercy Corps, World Bank Institute.

Center for Local Governance (CLG)
The Center for Local Governance (CLG) was established within the School of Government in 2002. Shortly thereafter, the CLG developed a professional-level Master’s academic program in local government administration. It is the only program of its kind in Georgia in the Georgian language, emphasizing both review and reform of local government legislation and policies through public administration education and training, capacity development and inclusive systems of consultation with local communities actively involving and engaging women and ethnic minorities.
To contribute to the ongoing decentralization process and local governance reform in Georgia through the capacity building of qualified local government officials, NGOs and community leaders.
Services
The CLG offers the following services:  education and capacity-building activities for the public, private and civil sectors; institutional development for beneficiary organizations and stakeholders, regional networking, consulting, trainings and research.
CLG Work Fields and Activities
The CLG works in three main fields:  tailor-made training for municipalities, research and consulting as concerns local governance issues, public discourse vis-à-vis decentralization and the strengthening of local democracy through policy and practice.
The CLG engages in the following types of activities:  local government administration, regional development, local economic development, organizational management, finance, budgeting, strategic planning, infrastructure, urban policy, public participation and public policy at the local level.
Intervention Methodology
The CLG offers training courses for local authorities, on-the-job consulting and in-kind assistance, coordination and networking, research and surveys, strategic development, organizational development, awareness-raising, public-private partnership development, designing projects to provide employment opportunities for rural populations, issues concerning Internally Displaced Persons (IDPs) and returnees, building regional networks and designing projects to increase youth participation in decision-making processes.
Beneficiaries
CLG beneficiaries include members of local self-governments, regional government, central government, civil sector, local communities and youth groups.
Outreach Resources – Regional Network
The CLG works within a regional network that engages in projects outside of Tbilisi and targets the following direct beneficiaries:  1) graduates of the Local Government Administration Master’s Program living in various regions of Georgia, 2) central and local governments of Georgia, 3) partner organizations such as the National Association of Local Authorities of Georgia (NALAG), the Community Association of Armenia (CAA) and the Center for Regional Development (CRD), among others, and 4) educational institutions in Georgia’s regions as well as the broader South Caucasus and Ukraine including the University of Telavi and the Academy of Municipal Administration of Armenia (AMAA), among others.
Center Director
The head of the Center for Local Governance (CLG) is Nino Loladze, an academic staff member of the Local Public Administration Program.
The GIPA Center for Local Governance is actively involved in the implementation of decentralization strategies, contributing to the strengthening of the academic institution's role in the local governance process. It facilitates the sharing of practices in the field of local governance with GIPA’s Local Governance students.
The center’s head is a member of the decentralization strategy working group and actively participates in working meetings and the preparation of recommendations.
The Center for Local Governance is engaged in various project implementations. On behalf of the center, the head, GIPA lecturers, and invited experts conduct training sessions for municipal representatives.
• The center’s head has collaborated with NDI’s local governance program for several years. On behalf of the center, they have conducted training sessions and working meetings for members of municipal councils and representatives of city halls in Telavi, Zugdidi, Gori, Marneuli, Ozurgeti, Lanchkhuti, Chokhatauri, Zalenjikha, and Poti.
• In collaboration with NDI’s local governance program, a budget guide for council members and a budget guide for citizens were developed.
• In September 2022, on behalf of GIPA’s Local Governance Center (CLG), a contract was signed with HEKS-EPER for "Gender-Responsive Participatory Planning and Budgeting." Under this contract, trainers conducted workshops for representatives from municipal administrations and the civil sector in the Shida Kartli and Samtskhe-Javakheti regions.
The head of GIPA’s Local Governance Center participates in various conferences on behalf of the center.
Short and Medium-Term Courses and Trainings
The following courses are offered by the CLG:
Urban Management Certificate Program
• Rural Management Certificate Program Training in Participatory Decision-Making in Local Governance (for representatives of local governments in Akhaltsikhe, Akhalkalaki, Telavi, Gori and Marneuli)
• Course in Strategic Planning and Performance Evaluation (for representatives of local governments in Gori, Mtskheta, Tbilisi and Marneuli)
• Training in Local Self-Governance Issues and Participatory Approaches for political parties Training in Human Rights, Conflict Resolution, Georgian-Russian Relations, Leadership and Effective Communications (for IDP children and socially vulnerable groups)
• Training in Service+, Management and Budgeting (for Tbilisi Municipality civil servants)
Textbook Development
The CLG is actively involved in developing books and textbooks in the Georgian language as well as translating quality materials from other languages. Books and textbooks created, translated and published by the CLG include
• Strategic Planning for Local Government, by Gerald L. Gordon;
• Accountability for Performance: Measurement and Monitoring in Local Government, by David N. Ammons
• Urban Management, by David Melua, Tengiz Shergelashvili, Givi Erkomaishvili, Tamar Sulukhia, Lado Vardosanidze and David Losaberidze.
Research and Evaluation
The CLG conducts the following research and evaluation projects:
• Qualification Needs Assessment of Municipal Public Officers, funded by the Municipal Development Fund;
• West Georgia Municipalities Needs Assessment supported by the Urban Institute;
• Assessment of Educational Institutions Working on Local Government Issues, supported by GTZ;
• Opportunities for Inter-Municipality Cluster Development in Georgia, supported by the Civil Society Institute;
Assistance for Municipalities
The CLG creates and delivers projects aiming at assisting local governments such as:
• Supporting the Work of the Ozurgeti Municipality and Increasing its Effectiveness (with the participation of the GIPA Local Government Administration Master’s Program senior students);
• Improvement of the Quality of Citizen Participation in the Telavi Municipality, funded by Open Society Georgia;
• Supporting Telavi Municipality Activity (with the support of students from Telavi State University), funded by Open Society Georgia
Local Governance Laboratory
The Local Governance Center operates a Local Governance Laboratory. The aim of the laboratory is for students to gain practice-based knowledge in local governance issues, become familiar with practical case studies from various municipalities, and analyze real-world challenges. The laboratory also assesses the performance of municipalities in delivering various services.
Within the laboratory, students critically analyze existing problems in municipal activities, develop alternative solutions, and propose ways for municipalities to address these issues.
In the context of the Local Governance Laboratory, students meet with representatives from different municipalities and sector experts on specific issues. After the meetings, they study the discussed issues in depth and prepare recommendations for improving the services provided by specific municipalities. Students use the theoretical knowledge gained during their studies to solve practical problems.
Issues discussed and invited guests within the laboratory:
Municipal Infrastructure - Management of Local Roads:
• Giorgi Tolordava, Head of the Infrastructure Service of the Poti City Hall.
Municipal Infrastructure - Water Supply, Sewerage:
• Mikheil Tataradze - Expert in Water Supply Systems; General Director of Santech Holding.
• Ledi Turiashvili - Representative of the Infrastructure Service of the Gurjaani City Hall.
• Beka Feikrishvili - Acting Head of the Infrastructure Service of the Sagarejo Municipality City Hall.
• Magda Khvtisavri - Specialist in the Infrastructure Service of the Sagarejo Municipality.
Management of Local Significance Property:
• Giorgi Chaduneli - Head of the Property Management Service of the Borjomi Municipality City Hall.
• Tinatin Khandzhaliashvili - Chairperson of the Property Management Commission of the Telavi City Council.
State Procurement by Municipalities:
• Zviad Kobaladze - Member of the Dispute Resolution Board.
• Davit Moralishvili - Head of the Department at the State Procurement Agency; Former Head of the Procurement Service at the Tbilisi City Hall.
• Giorgi Mateshvili - Head of the Procurement Service at the Bolnisi City Hall.
State Audit and Internal Audit Activities in Municipalities:
• Giorgi Mamrikishvili - Head of the Audit Department for Local Self-Governments at the State Audit Office.
• Mikheil Chikovani - Employee of the Audit Department for Local Self-Governments at the State Audit Office.
Development of Public Services:
• Nika Baramia - Senior Analyst at the State Services Development Agency.
Municipal Cultural Strategies:
• Levan Kharatishvili - Expert in Cultural Issues.
• Nino Gvasalia -  Head of the Sustainable Development and Innovation Department at the Poti City Hall.
• Marika Khasia - Head of the Investment Projects and Donor Relations Department at the Zugdidi City Hall.
• Lasha Jikia - Head of the Monument Protection Department at the Zugdidi City Hall.
Management of Local Museums:
• Nini Sanadiradze - Head of Tbilisi Museums Union.
Management of Local Theaters :
• Mariam Mindiaashvili - General Manager of the Rustavi Theater.
• Lasha Chkhartishvili - Theater Scholar; Lecturer at the Shota Rustaveli Theatre and Film Georgia State University.
Management and Challenges of Preschool Institutions:
• Nino Burzenidze - Expert in Early Childhood Education and Gender Equality Advisor to the Mayor of Tbilisi.
Local Policy on Gender Equality Issues:
• Tengiz Mtavarelshvili - Chairman of Telavi City Council.
• Nino Liparteliani - Chairman of Khashuri City Council.
• Nino Sukhiashvili - Gender Focal Point at Khashuri City Hall.
• Neli Abedzkhishvili - Gender Focal Point at Telavi City Hall and Manager of the "Women’s Room."
• Elene Ruseckaya - Expert in Gender Equality; Head of the Women’s Information Center.
Human Resource Management:
• Irma Mikadze - Expert in Human Resource Management; HR Consulting.
• Koka Pilishvili - Head of Human Resource Management and Information Technology Department at Qvareli Municipality.
Management of Municipal Financial Resources:
• Levan Mikava - Deputy Head of the Finance Service at Tbilisi City Hall.
• Shota Murghulia - Expert in Local Finance; Former Mayor of Kutaisi.
Regional Policy:
• David Parchvania - First Deputy Governor of Samegrelo-Zemo Svaneti.
Municipal Policy on Environmental Protection Issues:
• Nino Tevzadze - Expert in Environmental Protection; Representative of the Caucasus Environmental Non-Governmental Organizations Network (CENN).
• Kakha Sukhitashvili - Expert in Environmental Protection; CENN Representative in the Kakheti Region.
• Sopo Demuridze - Administrative Service at Rustavi City Hall.
Management of Local Cultural Facilities:
• Tsiko Shaloshvili - Head of the Culture Facilities Management and Planning Department at Tbilisi City Hall.
Social Policy in Municipalities:
• Zurab Tatanashvili - Expert in Social Policy.
• Nino Skhulukhia - Head of the Social Service Department at Zugdidi Municipality.
Decentralization Strategy:
• Mzia Giorgobiani - Deputy Minister of Regional Development and Infrastructure.
OGP and Municipalities:
• Lasha Gogidze - Expert in OGP Issues; Manager of NDI’s Local Government Program.
Participatory Budgeting in Municipalities:
• Konstantine Kakava - Deputy Mayor of Zugdidi.
• Guram Mikeladze - Deputy Mayor of Akhaltsikhe.
• Pavle Chkonia - Head of the Finance Department at Ozurgeti.
• Jemal Takidze - Head of the Finance Service at Keda.
Municipal Investment Policy:
• Mikheil Skhieri  - Expert at PMCG.
Oversight Functions of City Councils:
• Tinatin Khinjalia - Chair of the Property Management Commission at Telavi City Council.
• Medea Chafurishvili - Lawyer, Advisor to the Chairman of Telavi City Council.
Municipal Development Fund (MDF) Projects in Georgian Municipalities:
• Tamar Kardava - Representative of the Municipal Development Fund.
After discussions with sector experts and municipal representatives on various issues, students work on specific topics and prepare presentations.
Student-prepared projects:
• Establishment of Water Supply Systems in the villages of Kardenakhi and Bakurtsikhe in Gurjaani Municipality.
• Development Plan for Nato Vachnadze’s House-Museum in Gurjaani Municipality.
• Plan for the Construction of a Sports Complex in Kobuleti Municipality.
• Branding of Galaktion Tabidze Municipality in Tbilisi.
• Establishment of an Equestrian Club in Rustavi.
• Water Supply Systems Setup in the villages of Sagarejo and Gurjaani municipalities.
• Management of Local Theaters (Project for increasing the visibility of Sighnaghi Theater).
• Projects for Tbilisi Archaeology Museum Transfer, Creation of a Totalitarianism Museum, and a Contemporary Art Space.
• Promotion of Youth Engagement in Ninotsminda Municipality.
• Establishment of a Sports and Wellness Center in Borjomi.
• Creation of an Entertainment and Recreational Space in Oni.
• Implementation of the "Full-fledged Old Age" Project at the Bolnisi Municipality's Philanthropy House.
• Evaluation of Programs for Homeless Shelters in Zugdidi Municipality.
CLG Partners and Donors
GIZ, Open Society Georgia, Urban Institute, USAID/Mercy Corps, World Bank Institute, Municipal Development Fund, Council of Europe, Technology Development Fund, Civil Society Institute, USAID.
As part of GIZ's project "Good Financial Governance at the Local Level in Georgia," a field meeting was held for first and second-year students of GIPA's Local Government program from December 6-8, 2023, at the Lopota Lake Hotel. During the meeting, students were introduced to the activities carried out and planned under the GIZ program by the program manager, Ketevan Vardisashvili, and the senior advisor, Rusudan Abuladze. The students expressed their interest and readiness to participate in various projects, should the opportunity arise.
During the meeting, students learned about gender and participatory budgeting practices implemented in municipalities under the GIZ project and were informed about activities related to public finance reform.
Under the USAID Local Government Program, in April 2023, first-year students of GIPA's Local Government program participated in the public discussion of the Bolnisi Municipality Council's 2022 annual budget execution report. Following the meeting, students had the opportunity to familiarize themselves with the activities of various municipal departments.
In November 2023, first and second-year students of GIPA's Local Government program attended a community meeting held in the village of Maradis in Marneuli Municipality and participated in the work of the task groups formed during the meeting.