• Maastricht School of Management
მაასტრიხტის მენეჯმენტის სკოლა (MSM) აღმოცენდა მენეჯმენტის კვლევითი ინსტიტუტის წიაღიდან, რომელიც დაარსდა ქ. დელფტში 1952 წელს. დღეს, იგი მდებარეობს ქალაქ მაასტრიხტში. იგი  საერთაშორისო უმაღლესი საგანმანათლებლო დაწესებულებაა, რომელიც ორიენტირებულია დიპლომისშემდგომი მენეჯმენტის მიმართულებით და წარმოადგენს დამოუკიდებელ არამომგებიან ორგანიზაციას. (სავაჭრო პალატის რეგისტრაცია KVK 41145371).
2017 წლიდან, მაასტრიხტის ბიზნეს სკოლასთან თანამშრომლობის ფარგლებში ხორციელდება სამკვირიანი გაცვლითი პროგრამა GIPA- ბიზნესის ადმინისტრირების სამაგისტრო  პროგრამის სტუდენტებისთვის;

Maastricht School of Management
Maastricht School of Management (MSM) grew out of the Research Institute for Management that was established in Delft in 1952. Today, located in the city of Maastricht, it is an international higher education institution focusing on postgraduate management and incorporated as an independent non-profit foundation (Chamber of Commerce Registration KVK 41145371).
Collaboration Agreement on Residential Attachment in the GIPA MBA Program in MSM was signed in February 2017. In July 2017, 2 GIPA’s students successfully completed MBA Specialization courses at the MSM campus in Maastricht, The Netherlands. The three-week specialization phase consisted of a combination of interactive lectures and practice-oriented work visits.