• Catholic University of Paris
პარიზის კათოლიკური უნივერსიტეტი (Catholic University of Paris – ICP) დაარსდა 1875 წელს და წარმოადგენს პრესტიჟულ კერძო, არაკომერციულ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებას, რომელიც შუა საუკუნეების უნივერსიტეტების აკადემიურ ტრადიციებს ეფუძნება. უნივერსიტეტს კამპუსები აქვს პარიზში, რეიმსსა და რუანში და სტუდენტებს სთავაზობს უნიკალურ საგანმანათლებლო გარემოს, სადაც ისტორიული მემკვიდრეობა, აკადემიური ხარისხი და ინოვაცია ერთმანეთთან ჰარმონიულად არის შერწყმული.
ICP ექვსი ფაკულტეტისგან შედგება და განსაკუთრებულად სპეციალიზებულია ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებებში. სასწავლო და კვლევითი მიმართულებები მოიცავს ფილოსოფიას, თეოლოგიას, სამართალს, პოლიტიკის მეცნიერებას, ისტორიას, კომუნიკაციას, ენებსა და განათლების მეცნიერებებს.
უნივერსიტეტი ცნობილია ინტერდისციპლინური კვლევებით, რომლებიც თანამედროვე საზოგადოების უმნიშვნელოვანეს გამოწვევებს ეხება, მათ შორის სოციალურ სამართლიანობას, ხელოვნურ ინტელექტს, ციფრულ ტრანსფორმაციას, ჯანდაცვასა და მდგრად განვითარებას.
წამყვან აკადემიურ და პროფესიულ ინსტიტუტებთან თანამშრომლობის საფუძველზე, უნივერსიტეტმა დააფუძნა ინოვაციური კვლევითი კათედრები ისეთ მიმართულებებში, როგორიცაა „ბიზნესი და საერთო კეთილდღეობა“ (Business and the Common Good) და „დიჯიტალიზაცია და მოქალაქეობა“ (Digitalisation and Citizenship). აღნიშნული ინიციატივები ხელს უწყობს აკადემიურ წრეებს, პროფესიონალებსა და სტუდენტებს შორის თანამშრომლობის გაღრმავებას და საზოგადოებრივად მნიშვნელოვანი საკითხების კვლევას.
ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმსა და სტუდენტთა გაცვლის შესახებ შეთანხმებას ხელი მოეწერა 2026 წლის ივნისში. ზემოაღნიშნული შეთანხმების საფუძველზე, ორ უნივერსიტეტს შორის დაინერგა სტუდენტების გაცვლითი პროგრამა, რომლის ფარგლებში, ყოველწლიურად შესაძლებელია 4-4 სტუდენტის გაგზავნა პარტნიორ უნივერსიტეტში სწავლების სრული სემესტრის გასავლელად.

Catholic University of Paris
Founded in 1875, the Catholic University of Paris (ICP) is a prestigious private, non-profit institution rooted in the traditions of the medieval university. With campuses in Paris, Reims, and Rouen, ICP offers a unique learning environment combining history, academic excellence, and innovation.
Organized into six faculties, ICP specializes in humanities and social sciences, including philosophy, theology, law, political science, history, communication, languages, and education. The university is recognized for its interdisciplinary research addressing major societal challenges such as social justice, artificial intelligence, digital transformation, healthcare, and sustainable development.
Through partnerships with leading institutions, ICP has established innovative research chairs focused on Business and the Common Good and Digitalisation and Citizenship, fostering collaboration between academics, professionals, and students.
A Memorandum of Cooperation and a Student Exchange Agreement were signed in June 2026. Based on this agreement, a student exchange program was established between the two institutions, allowing up to four students from each university annually to study for one full semester at the partner institution.