სომხეთის სახელმწიფო ეკონომიკის უნივერსიტეტი (ASUE) დაარსდა 1930 წელს და 1975 წელს რეორგანიზაცია განიცადა. იგი წარმოადგენს სომხეთის უმსხვილეს ეკონომიკურ უნივერსიტეტს, რომელსაც 30 000-ზე მეტი კურსდამთავრებული ჰყავს.
უნივერსიტეტი სთავაზობს აკრედიტებულ საბაკალავრო, სამაგისტრო და სადოქტორო პროგრამებს ეკონომიკის, მენეჯმენტისა და სტატისტიკის მიმართულებებით. სწავლება ხორციელდება ექვსი დეპარტამენტის ფარგლებში, მათ შორის ფინანსების, მარკეტინგის, ბუღალტრული აღრიცხვისა და კომპიუტერული მეცნიერებების მიმართულებებით.
უნივერსიტეტი ცნობილია AMBERD-ის კვლევითი ცენტრით, რომელიც მსოფლიოს ტოპ 100 უნივერსიტეტის ანალიტიკურ ცენტრებს შორისაა. ASUE განსაკუთრებულ ყურადღებას უთმობს ინოვაციებს, გამოყენებით კვლევებსა და დამსაქმებლებთან და სამეცნიერო ინსტიტუტებთან მჭიდრო თანამშრომლობას. მიმდინარე მოდერნიზაციისა და აკადემიური განვითარების ფონზე, უნივერსიტეტი აღიარებულია სომხეთის ერთ-ერთ წამყვან ეკონომიკურ უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებად მნიშვნელოვანი განვითარების პოტენციალით.
აკადემიური თანამშრომლობის მემორანდუმს ხელი მოეწერა 2026 წლის მაისში, რომლის ფარგლებშიც გათვალისწინებულია თანამშრომლობა ადმინისტრაციული და აკადემიური პერსონალის გაცვლის მიმართულებით, ერთობლივი კვლევების ჩატარება, საზაფხულო სკოლების ორგანიზება.

The Armenian State University of Economics (ASUE), established in 1930 and reorganized in 1975, is Armenia’s largest economic university with over 30,000 graduates. It offers accredited Bachelor's, Master's, and postgraduate programs in Economics, Management, and Statistics through six departments, including Finance, Marketing, Accounting, and Computer Science.
ASUE serves more than 7,000 students and uses a credit-based education system. The university maintains partnerships with over 50 international universities and is a member of several regional academic associations.
Known for its AMBERD Research Center, ranked among the world’s top 100 university think tanks, ASUE emphasizes innovation, applied research, and strong collaboration with employers and research institutions. With ongoing modernization and academic development, ASUE is recognized as one of Armenia’s leading universities with significant growth potential.
An Academic Cooperation Memorandum was signed in May 2026, providing for cooperation in the exchange of administrative and academic staff, joint research activities, and the organization of summer schools.