იაშის ალექსანდრუ იოან კუზას უნივერსიტეტი არის უძველესი უმაღლესი სასწავლებელი რუმინეთში. 1860 წლიდან უნივერსიტეტი ახორციელებს საუკეთესოობის და ინოვაციების ტრადიციას განათლებისა და კვლევის სფეროებში. 24000-ზე მეტი სტუდენტით და 752 აკადემიური პერსონალით, უნივერსიტეტი სარგებლობს მაღალი პრესტიჟით ეროვნულ და საერთაშორისო დონეზე და თანამშრომლობს 652 უნივერსიტეტთან მთელს მსოფლიოში. ალექსანდრუ იოან კუზას უნივერსიტეტი არის რამდენიმე ყველაზე მნიშვნელოვანი საუნივერსიტეტო ქსელისა და ასოციაციის წევრი: Coimbra Group, EUA - European University Association, Utrecht Network, International Association of Universities, University Agency of Francophony and Network of Francophone Universities (RUFAC).
ურთიერთ თანამშრომლობის მემორანდუმს ხელი მოეწერა 2023 წლის დეკემბერში.
თანამშრომლობის მიმართულებები: სოციალური მეცნიერებები, ჟურნალისტიკა, ბიზნესი, გარემოს დაცვა, სამართალი;

Alexandru Ioan Cuza University of Iasi
Alexandru Ioan Cuza University of Iaşi is the oldest higher education institution in Romania. Since 1860, the university has been carrying on a tradition of excellence and innovation in the fields of education and research. With over 24.000 students and 752 academic staff, the university enjoys high prestige at national and international level and cooperates with 652 universities world-wide. Alexandru Ioan Cuza University is a member of some of the most important university networks and associations: the Coimbra Group, EUA – European University Association, Utrecht Network, International Association of Universities, University Agency of Francophony and the Network of Francophone Universities (RUFAC). These partnerships offer us the opportunity to experience changes, to have student and teacher mobilities and joint academic, research and strategy programmes.
In 2023-2026, Alexandru Ioan Cuza University of Iaşi and GIPA cooperate under Erasmus+ "International Credit Mobility" (ICM) Programme; (Students and staff exchange);