ალანუსის ხელოვნებისა და სოციალურ მეცნიერებათა უნივერსიტეტი 1973 წელს, ბონის მახლობლად დაარსდა და წარმოადგენს გერმანიის სახელმწიფოს მიერ აღიარებულ კერძო უნივერსიტეტს, რომლის კამპუსები ალფტერსა და მანჰაიმში მდებარეობს. უნივერსიტეტში 1 500-ზე მეტი სტუდენტი სწავლობს.
ანთროპოსოფიულ ფილოსოფიაზე დაფუძნებული უნივერსიტეტი სტუდენტებს სთავაზობს პროგრამებს ხელოვნების, არქიტექტურის, განათლების, ბიზნესის, ფილოსოფიისა და სოციალური მეცნიერებების მიმართულებებით. სასწავლო პროცესი აერთიანებს ჰოლისტური განათლების პრინციპებსა და თანამედროვე აკადემიურ სტანდარტებს.
ალანუსი ცნობილია ინტერდისციპლინური მიდგომითა და შემოქმედებით პრაქტიკაზე განსაკუთრებული აქცენტით. უნივერსიტეტი სტუდენტებს სთავაზობს გამორჩეულ სასწავლო გარემოს მცირე აკადემიური ჯგუფების, პროექტებზე დაფუძნებული სწავლებისა და პიროვნული განვითარების ხელშეწყობის გზით.
აკადემიური თანამშრომლობის მემორანდუმს ხელი მოეწერა 2025 წლის თებერბვალში, რომლის ფარგლებშიც გათვალისწინებულია თანამშრომლობა სტუდენტებისა და ადმინისტრაციული/აკადემიური პერსონალის გაცვლის მიმართულებით, ერთობლივი კვლევების ჩატარება, საზაფხულო სკოლების გამართვა, სხვადასხვა სახის ტრენინგების ჩატარება;

Alanus University of Arts and Social Sciences
Established in 1973 near Bonn, the Alanus University of Arts and Social Sciences is a state-recognized private university with campuses in Alfter and Mannheim, serving over 1,500 students. Rooted in anthroposophical philosophy, the university offers programs in the arts, architecture, education, business, philosophy, and social sciences, combining holistic educational principles with modern academic standards.
Known for its interdisciplinary approach and strong focus on artistic practice, Alanus provides a distinctive learning environment through small seminar groups, project-based learning, and an emphasis on personal development. Its scenic Alfter campus near Bonn offers dedicated creative spaces, while the Mannheim campus specializes in business and social science studies.
By integrating academic excellence with creativity, social responsibility, and practical experience, Alanus prepares graduates for careers in fields such as arts education, therapy, sustainable business, and social innovation, making it an attractive choice for students seeking an alternative and internationally oriented educational experience in Germany.
An Academic Cooperation Memorandum was signed in February 2025, providing for cooperation in student and administrative/academic staff exchanges, joint research activities, the organization of summer schools, and various training programs.