ხაზარის უნივერსიტეტი არის კერძო საგანმანათლებლო დაწესებულება ბაკალავრიატის, სამაგისტრო და პროფესიული სწავლებისთვის, რომელიც ხელს უწყობს მოწინავე სწავლებას და კვლევას, საგანმანათლებლო პოლიტიკას და განვითარებას აზერბაიჯანის რესპუბლიკაში.
ხაზარის უნივერსიტეტი არის პირველი უნივერსიტეტი აზერბაიჯანში, რომელიც შედგება მრავალი დამოუკიდებელი სკოლებისგან, რომლებიც გაერთიანებულია ერთიდაიგივე აკადემიური პოლიტიკითა და პრინციპებით, რომლებიც გვთავაზობენ ხელოვნების, ჰუმანიტარული და სოციალური მეცნიერებების, არქიტექტურის, ინჟინერიისა და გამოყენებითი მეცნიერებების, ეკონომიკის, მენეჯმენტისა და ბიზნესის სხვადასხვა სპეციალობებს. ადმინისტრაცია, განათლება.
ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმსა და სტუდენტთა გაცვლის შესახებ შეთანხმებას ხელი მოეწერა 2024 წლის თებერვალში. ზემოაღნიშნული შეთანხმების საფუძველზე, ორ უნივერსიტეტს შორის დაინერგა სტუდენტების გაცვლითი პროგრამა, რომლის ფარგლებში, ყოველწლიურად შესაძლებელია 4-4 სტუდენტის გაგზავნა პარტნიორ უნივერსიტეტში სწავლების სრული სემესტრის გასავლელად.

Khazar University is a private educational institution for undergraduate, graduate and professional studies promoting advanced study and research, educational policy and development in the Republic of Azerbaijan.
Khazar University is the first University in Azerbaijan composed of multiple independent schools united by the same academic policy and principles, which offer a wide scope of diverse majors in Arts, Humanities and Social Sciences, Architecture, Engineering and Applied Sciences, Economics, Management and Business Administration, Education.
Memorandum of Understanding as well as the Agreement for the Exchange of Students were signed in February 2024. In accordance with Students Exchange Agreement, both parties agree to accept 4 students each academic year to participate in the exchange.