ADA-ს უნივერსიტეტი დაარსდა 2014 წლის 13 იანვარს აზერბაიჯანის რესპუბლიკის პრეზიდენტის ბრძანებულებით. უნივერსიტეტი არის აზერბაიჯანის დიპლომატიური აკადემიის (ADA) და საინფორმაციო ტექნოლოგიების უნივერსიტეტის კანონიერი მემკვიდრე. ისინი გაერთიანდნენ 2014 წლის იანვარში ADA უნივერსიტეტის დასაარსებლად.
2022 წელს ADA უნივერსიტეტმა კიდევ უფრო გააფართოვა თავისი საქმიანობა იტალია-აზერბაიჯანის უნივერსიტეტის პროექტის მეშვეობით. პრეზიდენტი ილჰამ ალიევის მიერ ხელმოწერილი ბრძანებულებით დაარსებული ეს ახალი ინსტიტუტი მიზნად ისახავს გააძლიეროს ცოდნის გაცვლა აზერბაიჯანსა და იტალიას შორის, ხელი შეუწყოს ინოვაციას და ხელი შეუწყოს ქვეყნის ეკონომიკურ განვითარებას.
ურთიერთთანამშრომლობის მემორანდუმსა და სტუდენტთა გაცვლის შესახებ შეთანხმებას ხელი მოეწერა 2024 წლის თებერვალში. ზემოაღნიშნული შეთანხმების საფუძველზე, ორ უნივერსიტეტს შორის დაინერგა სტუდენტების გაცვლითი პროგრამა, რომლის ფარგლებში, ყოველწლიურად შესაძლებელია 6-6 სტუდენტის გაგზავნა პარტნიორ უნივერსიტეტში სწავლების სრული სემესტრის გასავლელად.

ADA University was established on January 13th, 2014, by the decree of President of the Republic of Azerbaijan. The University is a state higher education institution engaged in the delivery of undergraduate and graduate degree programs in addition to the advancement of research.
The University is the legal heir of the Azerbaijan Diplomatic Academy (ADA) and Information Technologies University. They were merged in January 2014 to establish ADA University.
In 2022, ADA University further expanded its operations through Italy-Azerbaijan University project. Established by a decree signed by President Ilham Aliyev, this new institution aims to strengthen knowledge exchange between Azerbaijan and Italy, promote innovation, and contribute to the economic development of our country.
Memorandum of Understanding as well as the Agreement for the Exchange of Students were signed in February 2024. In accordance with Students Exchange Agreement, both parties agree to accept 6 students each academic year to participate in the exchange.