პროგრამის მთავარი თემაა გუნდური მუშაობის კულტურა, როგორც წარმატების საფუძველი ნებისმიერ საქმეში, იქნება ეს ბიზნესი, პოლიტიკა, სპორტი თუ ხელოვნება. კარგად შეთამაშებული ჯგუფი საქმიანობის აუცილებელი ფუნდამენტია და სწორედ მას ეფუძნება განსაკუთრებული მიღწევები.
წარმოიდგინეთ პროექტი ან ორგანიზაცია, რომელშიც ადამიანებმა იციან, თუ რატომ სჭირდებათ გუნდი და როგორ შექმნან ჯანსაღი გუნდური კლიმატი. ისინი ერთად ქმნიან ხედვას, თანამშრომლობის წესებს, ფსიქოლოგიურად უსაფრთხო გარემოს, საკვანძო გადაწყვეტილებებს და მაღალ მოსწრებაზე ორიენტირებულ სამუშაო დინამიკას. სამწუხარო ფაქტი ისაა, რომ ჯგუფების უმრავლესობა ვერ უმკლავდება სხვადასხვა ტიპის დისფუნქციებსა და შტორმებს.
პროგრამა ორიენტირებულია იმ მენეჯერებისა და ადამიანური რესურსების სპეციალისტებისთვის, რომლებსაც 2-3 და მეტი წლის გამოცდილება აქვთ მენეჯმენტში. ის ეფუძნება მსოფლიოში ფართოდ გავრცელებულ თანამედროვე კონცეფციებსა და საქართველოში მოქმედ ადგილობრივ თუ საერთაშორისო ორგანიზაციებთან დაგროვილ მდიდარ გამოცდილებას. პროგრამა, ძირითადად, ინტერაქტიული ლექციების, ფასილიტირებული ვორქშოფების, მიზნობრივი პრაქტიკუმებისა და ჯგუფური ქოუჩინგის სესიებისგან შედგება.
პროგრამის ფარგლებში დავსვამთ და ვუპასუხებთ რთულ შეკითხვებს გუნდის მართვისა და ლიდერობის საკითხებზე:
პროგრამა დაფუძნებულია გამოცდილებით სწავლის (experiential learning) მეთოდოლოგიაზე. შესაბამისად, სწავლისას მონაწილეები გაივლიან ოთხ საკვანძო ფაზას: (1) უნიკალურ გამოცდილებებში ჩართვა, (2) რეფლექსია, (3) განზოგადება და (4) რეალურ სამუშაო კონტექსტში გადატანა. პროგრამაში მონაწილეობის შედეგად, მონაწილეები შექმნიან ლიდერის პორტფოლიოს. პორტფოლიოში აღიწერება ახლად შექმნილი ჯგუფის გაგუნდების ან არსებული გუნდის ტრანსფორმირების უნიკალური თავგადასავალი. ლიდერის პორტფოლიოს ძირითადი დოკუმენტებია:
პროგრამის დასრულების შედეგად მონაწილეებს შეეძლებათ:
საბოლოოდ, წარმატებულმა მონაწილემ უნდა შეძლოს სამუშაო ჯგუფის პერფორმანსის გაუმჯობესება მაშინაც კი, როცა წევრები ერთმანეთისთვის სრულიად „უცხო“ ადამიანები არიან. მნიშვნელოვანია, რომ მონაწილე სამ როლში გააძლიერებს საკუთარ პერფორმანსს:
ა) მე, როგორც კონკრეტული ჯგუფის მენეჯერი;
ბ) მე, როგორც წარმატებული გუნდის ლიდერი;
გ) მე, როგორც პიროვნული თვითგანვითარების ავტორი.
პრაქტიკუმი: გუნდის დისფუნქციების იდენტიფიცირება
პრაქტიკუმი: გუნდის მიზნების გაწერა
პრაქტიკუმი: კონფლიქტის მოგვარება გუნდში
პრაქტიკუმი: უკუკავშირის მიწოდება და მიღება
პრაქტიკუმი: RACI მატრიცის შევსება და KPI-ები
პრაქტიკუმი: გუნდური გადაწყვეტილების მიღება
პრაქტიკუმი: გუნდის დიაგნოსტირება
პრაქტიკუმი: წარმატებული ლიდერობის ქეისი
მასტერკლასები და სიმულაციები
პროგრამის ფარგლებში, მონაწილეებს ელით სამუშაო შეხვედრები და თემატური მასტერკლასები მოწვეულ ლიდერებთან:
|
ლაშა ბოკუჩავა |
Leadership Scanner-ის მმართველი პარტნიორი |
გიორგი ჩუმაშვილი |
TNET-ის გენერალური დირექტორი |
ქეთევან გოგუაძე |
ATC-ის (Aerostructure Technologies Cyclone) ადამიანური რესურსებისა და ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი |
ნანა მიქაშავიძე |
ტერაბანკის სამეთვალყურეო საბჭოს დამოუკიდებელი წევრი, ალტე უნივერსიტეტის ბიზნესის სკოლოს დეკანი, საკონსულტაციო კომპანია „ვიზარდის“ დამფუძნებელი დირექტორი |
ნინო მიქავა |
მენეჯმენტის საკონსულტაციო კომპანია "HEMACO"-ს დირექტორი; ბიზნესისა და ტექნოლოგიების უნივერსიტეტის ასოცირებული პროფესორი, მენეჯმენტის საბაკალავრო პროგრამის ხელმძღვანელი |
პაატა პაპავა - პროფესიული განვითარებისა ექსპერტი, 20+ წლის გამოცდილება ტრენინგების, კურიკულუმის განვითარებისა და ლიდერობის განათლების მიმართულებით. იგი არის ფილოსოფიისა და სოციოლოგიის ბაკალავრი და ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტის განათლების მენეჯმენტის მაგისტრი. პაატა პაპავას აქვს ტრენინგების და კონსულტაციების ჩატარების გამოცდილება საქართველოში, მონღოლეთში, ყირგიზეთში, აზერბაიჯანში, ტანზანიაში, ომანში და სხვა ქვეყნებში. ტრენინგებს გარდა, პაატა ეწევა აკადემიურ საქმიანობას საბაკალავრო, სამაგისტრო და სადოქტორო პროგრამის სტუდენტებისათვის სხვადასხვა მიმართულებით: ეფექტური ტრენერობა, კრიტიკული აზროვნება და განათლების ფსიქოლოგია. 1999 წლიდან, იგი კოორდინიტრებს მასწავლებელთა პროფესიულ განვითარებას და სკოლის გაუმჯობესების საკითხებს ადგილობრივ და საერთაშორისო დონეზე. 2011 წლიდან 2018 წლამდე იგი იყო კითხვის გაუმჯობესების პროექტის ხელმძღვანელი USAID-ის პროექტში. 2016 წელს პაატა პაპავამ შექმნა ტრენერთა ტრენინგის საავტორო პროგრამა მსოფლიოს ინტელექტუალური საკუთრების ორგანიზაციისათვის (WIPO) და მას შემდეგ ამ მიმართულებით ატარებს ტრენინგებს საქართველოში, აზერბაიჯანსა და უკრაინაში. 2020 წლიდან პაატა არის განათლების ექსპერტი ინტელექტუალური საკუთრებისა და კრეატივის მიმართულებით EUGIPP-ის პროექტში. პაატა იყო ჩართული და კოორდინირება ტრენინგებისა და აკრედიტაციების სტანდარტების განვითარებას მასწავლებელთა პროფესიული განვითარების ცენტრში (TPDC). იგი არის ICT სტანდარტების მიხედვით ინტერნეტ განათლების გაიდლაინების თანაავტორი და ტრენერი. პაატა არის მასწავლებელთა სახელმძღვანელობისა და სტატიების ავტორი და რეცენზენტი.
2017 წლიდან პაატა პაპავა არის ტრენერთა და გუნდის ლიდერთა კომპანიის "Teamboat"-ის დამფუძნებელი პარტნიორი.
თამარ ჯანანაშვილი - ტრენერი და კონსულტანტი, ფსიქოლოგიის დოქტორანტი. 2017 წელს მიიღო მაგისტრის ხარისხი ფსიქოდიაგნოსტიკასა და კონსულტირებაში. არის სისტემური განლაგების სერტიფიცირებული ფასილიტატორი. აქვს ათ წელზე მეტი სამუშაო გამოცდილება ადგილობრივი და საერთაშორისო ტრენინგების მიმართულებით. 2019 წლიდან კომპანია „თიმბოუთში“ ჩართულია პროგრამების დიზაინსა და კორპორაციული გუნდებისთვის ტრენინგების განხორციელებაში.
გიორგი ჩუმაშვილი - ანტრეპრენერი, TNET-ის გენერალური დირექტორი. მიიღო განათლება ESM-სა და მანჩესტერის უნივერსიტეტში. 2004 წლიდან შექმნა სხვადასხვა ორგანიზაცია და პლატფორმა. სუპერმარკეტების ქსელი „იოლი“ (დღევანდელი„სპარი“), უძრავი ქონების ეკოსისტემა allproperty.ge. გიორგი ჩუმაშვილს მონაწილეობა აქვს მიღებული „გუდვილის“ რეაბილიტაციის პროცესში, როგორც რეაბილიტაციის მმართველს; „ორი ნაბიჯის“ კონცეპტუალური ხედვის ჩამოყალიბებაში (დღეს ეს ქსელი კლასიკური გაგებით დისკაუნტერია, შეზღუდული ასორტიმენტით), როგორც არააღმასრულებელ დირექტორს და მისი, როგორც დამფუძნებლის სახელი ასევე უკავშირდება „დეგუსტოს“, დღეს უკვე საკმაოდ პოპულარული კვების ობიექტების ქსელს.
ნინო მიქავა - HEMACO-ს დამფუძნებელი დირექტორი, ბიზნესის ადმინისტრირების მაგისტრი, დოქტორი საზოგადოებრივი ჯანდაცვის სფეროში. ნინო მიქავას აქვს სადაზღვევო და ჯანდაცვის სექტორების მენეჯმენტში მუშაობის 18-წლიანი გამოცდილება. აქვს ექსპერტული ცოდნა ბიზნესის ადმინისტრირების, ჯანდაცვის მენეჯმენტის, გლობალური ჯანდაცვის მიმართულებით. იგი არის MASHAV-ის პროგრამის კურსდამთავრებული. მისი ინიციატივით ისრაელის საელჩომ საქართველოში და MASHAV-ის სატრენინგო ცენტრმა ციფრული ჯანდაცვის კურსი ჩაატარა საქართველოს ჯანდაცვის სფეროს მუშაკებისათვის 2021 წლის დეკემბერში. გავლილი აქვს ჯანდაცვის მენეჯმენტის კურსი სკრენტონის უნივერსიტეტის პროგრამით, გლობალური ჯანდაცვის კურსი ტრომსოს უნივერსიტეტში.
ნანა მიქაშავიძე - კომპანია “Wizzard”-ის დამფუძნებელი დირექტორი. იკავებდა აღმასრულებელი დირექტორის პოზიციას სს „თიბისი ლიზინგში“; არის ბიზნეს ქოუჩი და სერტიფიცირებული პროფესიონალი გენერატიულ ქოუჩინგში, სოციალურ პანორამასა და სხეულზე ორიენტირებულ ფსიქოთერაპიაში. აქვს ფინანსურ სექტორში მუშაობის 20-წლიანი გამოცდილება. ტერაბანკის სამეთვალყურეო საბჭოს წევრობის პარალელურად, იგი ქართული ICT კლასტერის დირექტორია.
ქეთევან გოგუაძე - ადამიანური რესურსების მართვის პროფესიონალი, 2018 წლიდან ATC Aero-Structure Technologies Cyclone-ის ადამიანური რესურსებისა და ადმინისტრაციის ხელმძღვანელი, ზედამხედველობას უწევს HR-ის სტრატეგიულ დაგეგმვას, თანამშრომელთა განვითარებას, დაქირავებას და პროცესის მართვას. ქეთევანი ფლობს ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის პოლიტიკური სოციოლოგიის მაგისტრის ხარისხს.

The main topic of the program is the teamwork culture as the basis for success in any business, whether it is business, politics, sports or art. A well-formed group is an essential foundation of any and great success comes after that.
Imagine a project or an organization in which people know why they need a team and how to create a healthy team climate. Together they create vision, collaboration rules, a psychologically safe environment, take key decisions and create high performance-oriented work dynamics. The sad fact is that most groups cannot cope with various types of dysfunctions and storms.
The program is oriented on managers and human resources specialists with 2-3 and more years of experience in management. It is based on modern concepts widely distributed around the world and rich experience accumulated with local and international organizations operating in Georgia. The program consists mainly of interactive lectures, facilitated workshops, targeted practices and group coaching sessions.
Within the program, we will ask and answer difficult questions concerning team management and leadership:
The program is focused on the experiential learning methodology. Accordingly, participants will go through four key phases during the study process: (1) inclusion in unique experiences, (2) reflection, (3) generalization, and (4) transfer to a real work context. As the final product, the participants will create a LEADER PORTFOLIO. The portfolio will represent a unique adventure of a teaming a newly created group or transforming an existing one. The key aspects of the leader's portfolio are:
As a result of completing the program, participants will be able to:
Finally, the successful participant will be able to improve the performance of the working group even when members are completely "strangers" to each other. It is important that the participant will improve its performance in three main roles:
a. Me, as manager of particular group;
b. Me, as a successul team leader;
c. Me, as an author of personal self-development.
Program content
Assignement: Identification of team dysfunctions
Assignement: Setting team goals
Assignement: Conflict resolution in team
Assignement: Providing and Receiving Feedback
Assignement: Filling in the RACI matrix and KPIs
Assignement: Decision making in team
Assignement: Diagnosis of team
Assignement: Successful Leadership Case
Masterclasses and Simulations
Withinth the program, participants are expected to have workshops and thematic master classes with invited leaders:
Lasha Bokuchava |
Leadership Scanner Managing Partner |
George Chumashvili |
General Director of TNET |
Ketevan Goguadze |
Head of Human Resources and Administration of ATC (Aerostructure Technologies Cyclone) |
Nana Mikashavidze |
Independent Member of the Supervisory Board of Terabank, Dean of the Business School of Alte University, Founding Director of the consulting company "Vizard" |
Nino Mikava |
Director of management consulting company "HEMACO"; Associate Professor at Business and Technology University, Head of the Bachelor's Program in Management |
Paata Papava - is a Professional Development and Instruction specialist with 20 years of experience in training, curriculum design, and educational leadership. He holds the degree from the Tbilisi State University (Georgia), faculty of Philosophy and Sociology. He works as an associate professor at Caucasus University, Department of Education. Mr. Papava provided training and consultancy services to educational projects and institutions in Georgia, Mongolia, Kyrgyzstan, Azerbaijan, Tanzania, Oman, etc. He delivered BA, MA, and Doctoral courses in different subject areas, such as effective instruction, critical thinking, and educational psychology.
Since 1999 he coordinated teacher professional development and school improvement initiatives both locally and internationally. From 2011 to 2018 he was the Reading Improvement Director of the USAID/Georgia Primary Education Project and is now the Literacy Lead of the USAID Basic Education Project. Since 2016, Mr. Papava developed and delivered Training of Trainers modules for
Intellectual Property (IP) Academies in Georgia, Azerbaijan, and Ukraine, organized by the World Intellectual Property Organization (WIPO) and local IP offices. He coordinated development of primary school lesson plans on IP topics, supplemental readers and school newspaper articles on copyright and trademarks. Since April 2020 he is the Education Expert of the Creativity and Intellectual Property in Georgian Schools /EUGIPP project. Twice he served as a speaker and tutor of IP4Youth&Teachers seminars/courses. Mr. Papava coordinated development of the Training and Accreditation standards and procedures at the National Teacher Professional Development Center (TPDC). He co-authored ICT guidelines and conducted teacher training on using the internet in education. He also served as an expert and trainer of the Project for the Induction of Newly Qualified Teachers. He is the author/co-author of teacher manuals and journal articles, as well as the editor of the educational journals and newspapers.
Since 2017, Mr. Papava has been a managing partner of “Teamboat”, a company of trainers and team builders helping organizations in practicing collaborative and creative problem-solving approaches.
Tamar Jananashvili - Trainer and consultant, PhD in Psychology. In 2017 she received master’s degree in psychodiagnostics and consulting. She is a certified systemic constellation facilitator. She had +10 years of experience in local and international training delivery. She has +10 years of experience in local and international training delivery. Since 2019, she is actively engaged in “Teamboat” company in designing trainings and delivering trainings to corporate teams.
Giorgi Chumashvili - Entrepreneur, General Director of TNET. He was educated at ESM and the University of Manchester. Since 2004 he has created various organizations and platforms. Supermarket chain "Easy" (today's "Spar"), real estate ecosystem allproperty.ge. Giorgi Chumashvili has participated in the rehabilitation process of Goodwill as a rehabilitation manager. Whilst shaping the conceptual vision of "Two Steps" (today this network is a dissipation in the classical sense, with a limited assortment) as a non-executive director, his name as the founder is also associated with "Degusto", very popular food outlet chain.
Nino Mikava - Founding Director of HEMACO, Master of Business Administration, Ph.D. in Public Health. Nino Mikava has 18 years of experience working in insurance and health sector management. She has expert knowledge in business administration, healthcare management, global healthcare. She is a graduate of the MASHAV program. On his initiative, the Israeli Embassy in Georgia and the MASHAV Training Center conducted a digital health course for healthcare workers in Georgia in December 2021. He has completed a health management course with the University of Scranton program, a global healthcare course at Tromso University.
Nana Mikashavidze - Founding Director of Wizzard. He held the position of Chief Executive Officer at TBC Leasing JSC He is a business coach and certified professional in general coaching, social panorama and body-oriented psychotherapy. He has 20 years of experience working in the financial sector. Being the member of the Terrabank Supervisory Board, she is therefore, director of the Georgian ICT cluster.
Ketevan Goguadze - a highly experienced human resources professional, currently serving as the Head of Human Resources & Administration at ATC Aero-Structure Technologies Cyclone, where she has worked for over eight years. Since July 2018, overseeing strategic HR planning, employee development, recruitment, and process management. Ketevan holds a Master's degree in Political Sociology from Ivane Javakhishvili Tbilisi State University.
Program cost: 2400 GEL
I instalment - 1800 GEL (paid at the beginning of the program)
II instalment - 600 GEL (paid during the first week of second month of study).
Registration Deadline: January 15, 2025.
Interviews with the selection committee will be conducted on January 18-19. Selected candidates will be notified via email or mobile.