• University of Florence
ფლორენციის უნივერსიტეტის წარმოშობა თარიღდება 1321 წელს ფლორენციის რესპუბლიკის მიერ დაარსებული Studium Generale-ით. ფლორენციის უნივერსიტეტი არის იტალიის ერთ ერთი მნიშვნელოვანი და გავლენიანი ცენტრი კვლევისა და უმაღლესი განათლების მიმართულებით.  მასში დასაქმებულია 1,800 ლექტორი და  სამეცნიერო პერსონალით, 1,600 ტექნიკური . და ადმინისტრაციული პერსონალი და 1600-ზე მეტი მკვლევარი ასისტენტი და დოქტორანტი.
კულტურული და სამეცნიერო თანამშრომლობის შესახებ შეთანხმებას ხელი მოეწერა 2022 წლის იანვარში. ზემოაღნიშნული შეთანხმების საფუძველზე, ორ უნივერსიტეტს შორის დაინერგა სტუდენტთა გაცვლითი პროგრამა, რომლის ფარგლებში, ყოველწლიურად შესაძლებელია 4-4 სტუდენტის გაგზავნა პარტნიორ უნივერსიტეტში სწავლების სრული სემესტრის გასავლელად.

The origins of the University of Florence date back to the Studium Generale set up by the Florentine Republic in 1321. The University of Florence is an important and influential center for research and higher training in Italy, with 1,800 lecturers and internal research staff, 1,600 technical and administrative staff, and over 1,600 research assistants and doctoral students.
Agreement of Cultural and Scientific Cooperation was signed in January 2022. In accordance with Agreement, both parties agree to cooperate in students and staff exchange.