ოსიეკის იოსიპ იურაი შტროსმაიერის უნივერსიტეტი, რომელიც საყოველთაოდ ცნობილია როგორც ოსიეკის უნივერსიტეტი (UNIOS), არის საჯარო უნივერსიტეტი, რომელიც დაფუძნებულია ხორვატიაში, ოსიეკში. იგი დაარსდა 1975 წელს, და გახლავთ უმაღლესი განათლების ერთ ერთი წამყვანი დაწესებულება სლავონიის რეგიონში და ერთ-ერთი უდიდესი და უძველესი უნივერსიტეტი ხორვატიაში. ოსიეკის უნივერსიტეტი ორგანიზებულია 11 ფაკულტეტად, აკადემიად და სხვა რიგ ორგანიზაციულ ერთეულებად.
2022-2025 წწ. GIPA-სა და  UNIOS-ს შორის თანამშრომლობა ხორციელდება  „Erasmus+“-ის პროგრამის ფარგლებში; (International Credit Mobility: -სტუდენტებისა და ადმინისტრაციული/აკადემიური პერსონალის გაცვლა);

Josip Juraj Strossmayer University of Osijek
The Josip Juraj Strossmayer University of Osijek commonly known as the University of Osijek (UNIOS), is a public university based in OsijekCroatia. Established in 1975, it is the flagship institution of higher education in Slavonia, and one of the largest and oldest universities in Croatia. The University of Osijek is organized into 11 faculties, an academy and a number of other organizational units.
In 2022-2025, UNIOS and GIPA cooperate under Erasmus+ "International Credit Mobility" (ICM) Programme; (Students and staff exchange);