• Université Paris 8
1969 წელს ვინსენში ექსპერიმენტული საუნივერსიტეტო ცენტრის დაარსების შემდეგ და 1980 წელს სენ-დენიში გადატანის შემდეგ, პარიზის 8 უნივერსიტეტი გახდა ჰუმანიტარული განათლებისა და კვლევის წამყვანი ცენტრი ილ-დე-ფრანსში. ხელოვნების, ლიტერატურის, ჰუმანიტარულ და სოციალურ მეცნიერებებში. უნივერსიტეტი ყოველთვის ცდილობდა სტუდენტებისთვის მიეცა თანამედროვე სამყაროს საუკეთესო შესაძლო გაგება და უზრუნველყო მათთვის ყველაფერი, რაც მათ სჭირდებათ საზოგადოებაში მნიშვნელოვანი გრძელვადიანი როლების უზრუნველსაყოფად
2022-2025 წწ. GIPA-სა და  Université Paris 8 -ს შორის თანამშრომლობა ხორციელდება  „Erasmus+“-ის პროგრამის ფარგლებში; (International Credit Mobility: -სტუდენტებისა და ადმინისტრაციული/აკადემიური პერსონალის გაცვლა);

Since its establishment as an Experimental University Centre in Vincennes in 1969, and its relocation to Saint-Denis in 1980, Paris 8 University has become a leading centre for the study of humanities education and research in Île-de-France. Specialising in the Arts, Literature, Human and Social Sciences, Paris 8 University has always strived to give students the best possible understanding of the contemporary world while providing them with everything they need to secure meaningful long-lasting roles in society.
In 2022-2025, Université Paris 8 and GIPA cooperate under Erasmus+ "International Credit Mobility" (ICM) Programme; (Students and staff exchange);