• ცხოველთა ჯანმრთელობის ეროვნული პროგრამის სამეთვალყურეო ჯგუფის რიგით 32-ე შეხვედრა
როგორც შეხვედრაზე დები რეინოლდსმა აღნიშნა, სამეთვალყურეო ჯგუფის 32-ე შეხვედრა ისტორიულია ცხოველთა ჯანმრთელობის ეროვნულ პროგრამაში მონაწილე ყველა მხარისათვის.  მისივე თქმით, დაინტერესებულ მხარეებს შორის მჭიდრო თანამშრომლობა ვეტერინარული სერვისების განვითარებისათვის ფუნდამენტურად მნიშვნელოვანია.
2018 წლის 19 სექტემბერს  საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის სამინისტროში გაიმართა ცხოველთა ჯანმრთელობის ეროვნული პროგრამის (NAHP) სამეთვალყურეო ჯგუფის რიგით 32-ე შეხვედრა. შეხვედრას დაესწრნენ ცხოველთა ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციის გენერალური დირექტორი მონიკ ელუა და საქართველოს გარემოს დაცვისა და სოფლის მეურნეობის მინისტრი ლევან დავითაშვილი.
აშშ სოფლის მეურნეობის განვითარების დეპარტამენტმა ხელი შეუწყო საქართველოში კერძო ვეტერინარული სექტორის განვითარებას. ამ მიმართულებით დაარსდა 7 რეგიონული ვეტერინარული ასოციაცია, რომელთა საფუძველზეც შეიქმნა ვეტერინარული რეგიონული ასოციაციების პლატფორმა ცხოველთა ჯანმრთელობისთვის საქართველოში, მისი საქმიანობა ვრცელდება მთელი ქვეყნის მასშტაბით. აღნიშნული პლატფორმის თავმჯდომარე ზაქარია გინტური და კოორდინატორი ქეთევან რუხაძე 32-ე სამეთვალყურეო ჯგუფის შეხვედრაზე ერთხმად აირჩიეს ჯგუფის წევრებად.
"მნიშვნელოვანი ფაქტი და მიღწევაა, რომ კერძო ვეტერინარული სექტორის წარმომადგენლები შეუერთდნენ სამეთვალყურეო ჯგუფს. კერძო სექტორი ძირეულია ვეტერინარული მომსახურების განვითარებისათვის. მჯერა, რომ ისინი ახალ ხედვებს შემატებენ სამეთვალყურეო ჯგუფს. ასევე, აღნიშნული ფაქტი განაპირობებს აშშ სოფლის მეურნეობის განვითარების დეპარტამენტის ინვესტიციის მგრადობას, რადგანაც პროექტი სრულდება 2019 წლის მარტში”, - განაცხადა საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის წარმომადგენელმა, ნანა ქაშაკაშვილმა.
შეხვედრის თავმჯდომარემ სურსათის ეროვნული სააგენტოს ხელმძღვანელმა, ზურაბ ჩეკურაშვილი მადლობა გადაუხადა სამეთვალყურეო ჯგუფის წევრებს გაწეული საქმიანობისათვის. მან ხაზი გაუსვა კოლორადოს სახელმწიფო უნვერსიტეტისა და საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის წვლილს ჯგუფის მრავალწლიან წარმატებით ფუნქციონირებაში.
აღსანიშნავია, რომ ამერიკის შეერთებული შტატების სოფლის მეურნეობის დეპარტამენტის ცხოველთა ჯანმრთელობის ეროვნულ პროგრამას, კოლორადოს სახელმწიფო უნივერსიტეტთან (CSU) პარტნიორობით, 2009 წლიდან წარმატებით ახორციელებს საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის, სოფლის მეურნეობის განვითარებისა და პროფესიული სწავლების დეპარტამენტი.

The Steering Group which oversees Georgia’s National Animal Health Program 2016-20 (NAHP) held its 32nd meeting in Tbilisi on 19th September 2018. Dr Monique Eloit, Director General of the World Organisation of Animal Health (OIE) participated in the meeting and was greeted by Mr Levan Davitashvili, Minister of Environmental Protection and Agriculture (MEPA).
Georgian Institute of Public Affairs (GIPA) and Colorado State University (CSU), USDA’s animal health team in Georgia have provided co-ordination and technical advice to MEPA as part of a project to support the Government of Georgia build capacity in veterinary services.
Dr Debby Reynolds of CSU said “The 32nd meeting of the Steering Group was a historic occasion for all the participants in the NAHP. Interaction with interested parties is one of the fundamental components of an effective veterinary service and I was delighted to be a contributor when Monique Eloit of OIE saw that in action today”.
USDA’s project has also developed the private veterinary sector in Georgia, created seven Veterinary Regional Associations (VRAs) and established a new Platform for VRAs Animal Health in Georgia which now covers the whole country. Zachariah Ghinturi (Platform Chairman) and Ketevan Rukhadze (Platform Co-ordinator) were nominated to become new members of the NAHP Steering Group and will join the next meeting in February 2019. Nana Kashakashvili of GIPA said “It is great news and a big achievement that representatives of the private veterinary sector are to join the NAHP Steering Group, they are a fundamental part of the veterinary services in Georgia and will bring fresh perspectives to the group. It will also contribute to sustainability of USDA’s investment as the project ends in March 2019”.
Zurab Chekurashvili, Head of National Food Agency, who chaired the meeting, thanked all the participants at the Steering Group for updates and congratulated them on their contributions to improve performance in sector. He also expressed sincere thanks to CSU and GIPA for the successful contribution over many years and beneficial impact of their activities.
Since 2008 the CSU and GIPA partnership has guided the production of four updates of the NAHP, co-ordinated the 32 meetings, briefed successive Chairpersons, made numerous technical recommendations, ensured adoption of best practice for governance, worked with all stakeholders and achieved sustained institutional development. A Ministerial Charter has been adopted to formalise the NAHP and the Steering Group as part of transition of CSU and GIPA activities into the Ministry of Environmental Protection and Agriculture.