• ორგანიზაციული და ბიზნეს გეგმის განვითარების ტრენინგ კურსი
ორგანიზაციული და ბიზნეს გეგმის განვითარების ტრენინგ კურსი დასავლეთ საქართველოს ვეტერინართა რეგიონული ასოციაციებისათვის
ქ. თბილისში, 8-12 მარტის ჩათვლით GRDD/GIPA-ს ოფისში აღმოსავლეთ საქართველოს ვეტერინართა რეგიუნულ ასოციაციებისათვის გაიმართა “ორგანიზაციული და ბიზნეს გეგმის განვითარების” ინტენსიური ტრენინგ კურსი. GRDD/GIPA მასპინძლობდა 14 ვეტერინარს კახეთის, შიდა ქართლის, ქვემო ქართლის და სამცხე-ჯავახეთის რეგიონებიდან. ოთხდღიანი ტრენინგ კურსი განახორციელეს საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის ტრენერებმა და ექსპერტებმა.
ტრენინგ კურსის მიზნები ფოკუსირებული იყო ორგანიზაციის მართვაზე, არაკომერციულ და ბიზნეს აქტივობებზე, მარკეტინგის სტრატეგიებზე, მეწარმეობის და შემოსავლების სამსახურის ეროვნულ მოთხოვნებზე, არაკომერციულ და ბიზნეს საქმიანობის გაანგარიშებასა და დაბიუჯეტებაზე, ვეტერინართა რეგიონული ასოციაციების ზოგად ბიზნეს გეგმაზე და სხვა. აღნიშნული ტრენინგი პროდუქტიული და სასარგებლო აღმოჩნდა ვეტერინართა რეგიონული ასოციაციების მომავალი განვითარებისათვის. ეს იყო ახალი ინიციატივის პირველი ფაზა, რასაც ითვალისწინებს USDA-ის ცხოველთა ჯანმრთელობის ეროვნული პროგრამა ვეტერინართა რეგიონული ასოციაციების ინსტიტუციური განვითარების მხარდასაჭერად. პროგრამის თანახმად, ასევე გათვალისწინებულია ტრადიციული ტექნიკური და შესაძლებლობათა ზრდის ტრენინგების გამართვა.
ამგვარი ტრენინგ კურსების ამოცანაა, საქართველოს სოფლის მეურნეობის ბაზარზე ასოციაციების ბიზნესის კუთხით სანდოობის ამაღლება და ფოკუსირებულია პრაქტიკაზე ორიენტირებულ, სამუშაოზე დაფუძნებულ უნარებზე, რაც ხელს უწყობს ასოციაციებში არსებული ხარვეზების და ბარიერების აღმოფხვრას.
საკითხები დაყოფილი იყო ხუთ ქვესაკითხად, რაც მოიცავდა: ბიზნეს დაგეგმარებას, ბუღალტერიას და ფინანსურ ანგარიშგებას, მარკეტინგს, IT ტექნოლოგიებს და მეწარმეობის სამართლებრივ ასპექტებს. კურსის მსგავსი სტრუქტურა ხელს უწყობს ცოდნის პრაქტიკულ გამოყენებას. ასევე ეხმარება ვეტერინარულ სფეროში არსებული პრობლემების გაანალიზებას და მათ დაძლევას ასოციაციების ბიზნეს სტრატეგიებში.
ღონისძიებას ესწრებოდნენ კოლორადოს სახელმწიფო უნივერსიტეტის (CSU) ასოცირებული პროფესორი - ქალბატონი დები რეინოლდსი და  USDA-ს წარმომადგენელი საქართველოში - ბატონი დემნა ძირკვაძე. ქალბატონმა დები რეინოლდსმა ისაუბრა ცხოველთა ჯანმრთელობის მსოფლიო ორგანიზაციაზე (OIE), საქართველოს ცხოველთა ჯანმრთელობის ეროვნული პროგრამის ეროვნულ კონტექსტზე, WTO-SPS-ის მოთხოვნებზე და კერძო ვეტერინარული სექტორის განვითარების დონის შეფასებაში OIE-ის ინსტრუმენტების გამოყენებაზე.
“ეს ტრენინგ კურსი ჩემთვის ნამდვილად სასრგებლოა”, - აღნიშნა ქალბატონმა ელისო ჟორჟოლიანმა, ქვემო ქართლის ვეტერინართა რეგიონული ასოციაციის თავმჯდომარემ. “ჩვენ ტრენინგები ჩაგვიტარეს ექსპერტებმა და სხვადასხვა სფეროების წარმომადგენლებმა. მე ღრმად ვარ დარწმუნებული, რომ ასეთი სახის ურთიერთობა, ტრენინგები და სამუშაო შეხვედრები მოგვცემს ცოდნას, გამოცდილებას და საკმარის შესაძლებლობას, რომ ჩვენს რეგიონში ვეტერინართა რეგიონული ასოციაციის წევრ ვეტერინარებს გაუკვლიოთ გზა და ხელი შევუწყოთ ასოციაციის ბიზნეს განვითარებას”, - დასძინა ელისო ჟორჟოლიანმა.

An intensive “Organizational and Business Development Training Course” was conducted for East Georgian VRAs in Tbilisi. GRDD of GIPA hosted 14 veterinarians from Kakheti, Shida Kartli, Shida Kartli and Samtskhe-Javakheti regions. The four-day training course was conducted by GIPA trainers and experts in the GRDD/GIPA office, May 8 – 12.
The objectives were focused on management of organization, nonprofit and business activities, practical marketing strategies, national requirements of entrepreneurship and revenue service, calculation and budgeting business and nonprofit activities, VRAs general business plan, among other relevant topics. This event was productive and helpful for VRAs future development. It was the first part of a new initiative in the framework of USDA’s Animal Health to support VRAs institutional development in addition to the traditional technical, veterinary capacity building trainings. The aim is to enable associations to become reliable businesses in the rural agriculture market of Georgia and focused on practice-oriented, work-based managerial skills to eliminate the gaps and barriers existing in the VRAs.
The topics were divided into five subjects, including: business planning, accounting and financial reporting, marketing, basics of IT and legal aspects of entrepreneurship. It was designed to ensure practical application of the learning and to enable analysis of issues in the veterinary field and to adopt steps to address them in VRAs business strategies, serving as a model for further development.
Dr. Debby Reynolds - Affiliated Professor of Colorado State University (CSU) and Mr. Demna Dzirkvadze of USDA Foreign Agriculture Services (FAS) in Georgia participated in this event. Dr. Debby Reynolds spoke about the World Organisation for Animal Health (OIE), national context of the Georgian National Animal Health Program (NAHP), the WTO-SPS requirements, and on Advancement of private veterinary sector in line with OIE tool for evaluation of Performance of Veterinary Services.
“I really benefited from the course,” said Mrs. Eliso Jorjoliani, chair of the Kvemo Kartli VRA. “We were trained by experts and representatives from established relevant entities of the different fields of expertise. I strongly believe, that such interactions, trainings and workshops are giving us knowledge, experience and adequate capacity to guide VRA member veterinarians in our regions and to support the association business development”.