• იმიტირებული სასამართლო პროცესი
17 ივნისს სამართლისა და პოლიტიკის სკოლის სამართლის საბაკალავრო პროგრამის მესამე კურსის სტუდენტებისთვის შრომის სამართალში ჩატარდა იმიტირებული სასამართლო პროცესი, რომელსაც ორგანიზება ჯიპასთან ერთად მისმა მოწვეულმა ლექტორმა - ნინო ბორგვერაძემ გაუწია.
იმიტირებული პროცესის მასპინძელი საქართველოს უზენაესი სასამართლო გახლდათ.
აღნიშნული პროცესი შეეხებოდა შრომით-სამართლებრივ ურთიერთობას. კერძოდ, მხარეებს შორის ხელშეკრულება შეწყვეტილი იქნა ხელშეკრულების უხეში დარღვევის გამო. აღნიშნულის თაობაზე მოსარჩელე მხარე მოითხოვდა ბრძანების ბათილად ცნობას განთავისუფლების შესახებ და დაკავებულ თანამდებობაზე აღდგენას, ხოლო მოპასუხე მხარეს უნდა დაემტკიცებინა, რომ ხელშეკრულება კანონიერო საფუძვლით იქნა შეწყვეტილი.
კურსი სასემინარო ჯგუფების მიხედვით დაყოფილი იყო მოსარჩელე და მოპასუხე მხარეებად, რომლებსაც ჰყავდათ მოწმეები და სასამართლოს კოლეგიური შემადგენლობა 3 მოსამართლის სახით.
სასამართლო პროცესის გამართვამდე, მხარეებმა სასამართლოს წარუდგინეს სარჩელი და შესაგებელი თანდართული მტკიცებულებებით.
აღნიშნული დავა ერთ შემთხვევაში მოსარჩელეების სასიკეთოდ გადაწყდა, ხოლო მეორე შემთხვევაში მოპასუხეების, რაც საქართველოს კანონმდებლობის თანახმად, შეჯიბრობითობის პრინციპს ეყრდნობოდა.
სამართლისა და პოლიტიკის სკოლა მხარს უჭერს სტუდენტებში მსგავსი ღონისძიებების ჩატარებას და მადლობას უხდის ყველა მონაწილე მხარეს.

School of Law and Politics follows the tradition to engage students in real cases, for developing their practical skills from the early stage of their studies.
On June 17, Professor Nino Bogveradze, from School of Law and Politcs organized imitated trial in labor law, in the Supreme court of Georgia, for the third year students of Bachelor program.
The dispute referred to legal issues of labor relations, more precisely, agreement between parties was terminated, because of gross violation of the term of the contract.
Students were divided into plaintiff and defendant parties, witnesses for both parties and collegial court with three judges also were presented.
Before the court trial, parties submitted a suit with attached evidences. In one case the dispute was decided in favor of the plaintiffs, and in the second case in favor of the defenders. The process was based on competition in compliance with Georgian Legislation.