• შედეგზე ორიენტირებული მონიტორინგისა და შეფასების ტრენინგები საჯარო მოხელეებისათვის
GIPA წარმოგიდგენთ მსოფლიო ბანკის მიერ დაფინანსებულ პროექტს - შედეგზე ორიენტირებული მონიტორინგისა და შეფასების ტრენინგები საჯარო მოხელეებისათვის. პროექტი დაიწყო 2016 წლის აპრილში და გაგრძელდება ორი წლის განმავლობაში.
პროექტის მიზანი - საშუალო და მაღალი რგოლის საჯარო მოხელეთა ცოდნისა და უნარ-ჩვევების განვითარება მონიტორინგისა და შეფასების მიმართულებით (M&E).
პროექტის აღწერა
პროექტი შედგება ორი ძირითადი მიმართულებისგან:
• მონიტორინგისა და შეფასების უნარ-ჩვევების განვითარებისთვის დაგეგმილია საჯარო მოხელეების საჭიროებებზე მორგებული ტრენინგების განხორციელება. M&E ტრენინგი ჩატარდება GIPA-სა და GEA-ს ინსტრუქტორების მიერ, რომლებმაც სპეციალური კურსი გაიარეს მსოფლიო ბანკის (WB) ექსპერტებთან;
• M&E სიტუაციური ანალიზის (Case Study) შემუშავება - საქართველოში განხორციელებული რეფორმების სიტუაციური ანალიზის შემუშავება სტუდენტების, სამოქალაქო სექტორის ორგანიზაციების, ყოფილი და მოქმედი ხელისუფლების თანამდებობის პირების ჩართულობის საფუძველზე.
პროექტის საერთაშორისო კონსულტანტია მსოფლიო ბანკის ექსპერტი - რიჩ ტობინი.
სიტუაციური ანალიზის (Case Study) შემუშავება
M&E სიტუაციური ანალიზის (Case Study) შემუშავების პროცესი - კონკრეტული თემები და პროექტები საჯარო პოლიტიკის მიმართულებით განისაზღვრება GIPA-ს მმართველობის სკოლის აკადემიური საბჭოს მიერ. ქეისები შემუშავდება, მეორად მონაცემებზე, საჯარო ინფორმაციასა და ინტერვიუებზე დაყრდნობით ECAPDEV-ის ტრენერების მიერ მსოფლიო ბანკის ექსპერტთან, რიჩ ტობინთან მჭიდრო თანამშრომლობის საფუძველზე. შემუშავებულ ქეისებთან დაკავშირებით გაიმართება დისკუსიები და საბოლოო ვერსიები გამოქვეყნდება და დაიბეჭდება. სულ შეიქმენაბა ოთხი სიტუაციური ანალიზი საჯარო პოლიტიკის სხვადასხვა თემაზე.
M&E ტრენინგი
მონიტორინგისა და შეფასების უნარ-ჩვევების განვითარებისთვის ტრენინგები განხორციელდება ოთხ ეტაპად, ორი წლის განმავლობაში. თითო ტრენინგ-სესია შედგება 40 საათისგან. ლექციები ჩატარდება კვირაში ორჯერ, GIPA-ში (იეთიმ გურჯის #7ბ), 19:00-დან 22:00-მდე.
სწავლების მეთოდი - საჯარო მოხელეთა საჭიროებებზე მორგებული, მონაწილეობითი და ინტერაქტიული სწავლება, ჯგუფური პროექტები და სიტუაციურ ანალიზებზე (Case Study) მუშაობა.
კურსის შინაარსი - კურსის შინაარსი განისაზღვრა 2014 წელს მსოფლიო ბანკის ექსპერტების მიერ ჩატარებული ტრენინგის - შედეგებზე ორიენტირებული მონიტორინგი და შეფასება - საფუძველზე. თითო ტრენინგი გრძელდება ორი თვის განმავლობაში და შედგება 10 სესიისგან: შედეგებზე ორიენტირებული მონიტორინგისა და შეფასების შესავალი; შეფასების ჯაჭვი და სტრუქტურა; ინდიკატორები; შეფასების სქემები; მონაცემთა შეგროვება; ნიმუშების შერჩევა; მონაცემთა ანალიზის შესავალი; მონაცემების შუალედური ანალიზი; გავლენის შეფასება; შედეგებზე ორიენტირებული ანგარიშგება.
ტრენინგის მიზანი - ტრენინგის ჩატარების მიზანია საშუალო და მაღალი რგოლის საჯარო მოხელეთა კვალიფიკაციის ამაღლება მონიტორინგისა და შეფასების მიმართულებით. სესიების ფარგლებში განხილული თემები დაეხმარებათ პროექტებზე მომუშავე საჯარო მოხელეებს მათი ყოველდღიური სამუშაოს შესრულებაში. ტრენინგ-სესიებისათვის უფრო პრაქტიკული სახის მისაცემად და საჯარო მოხელეთა საჭიროებებზე უკეთ მოსარგებად, სწავლის პროცესში გამოყენებული იქნება სიტუაციური ანალიზები (ქეისები).
ტრენინგის ხანგრძლივობა 7 კვირა:
• მოცულობა 40 საათი
• 14 შეხვედრა - 13 ლექცია და 1 საბოლოო გამოცდა
• საღამოს სწავლება - 19:00-დან 22:00-მდე
შეხვედრები გაიმართება კვირაში ორჯერ, ხუთშაბათს და პარასკევს, GIPA-ს შენობაში (ბროსეს ქუჩა N2).
იხილეთ შემოდგომის სესიის ცხრილი
სწავლების ენა:
• ქართული
• სასწავლო მასალა ქართულ ენაზე (სურვილის შემთხვევაში, სასწავლო მასალების მიწოდება შესაძლებელია ინგლისურ ენაზეც)
სწავლის წარმატებით დასრულების შემდეგ, ტრენინგის მონაწილეებს გადაეცემათ შედეგზე ორიენტირებული მონიტორინგისა და შეფასების პროგრამის გავლის დამადასტურებელი GIPA- ს სერტიფიკატი.
ტრენინგის  გავლის მსურველებმა უნდა შეავსონ ონლაინ სარეგისტრაციო ფორმა. რეგისტრაციი გავლის ბოლო ვადაა 13 ოქტომბერი. მონაწილეები შეირჩევიან ონლაინ სარეგისტრაციო ფორმის საფუძველზე. შერჩევის კრიტერიუმებია - პროექტებზე მუშაობის გამოცდილება და მოტივაცია. ტრენინგში მონაწილეთა მაქსიმალური რაოდენობაა 35 საჯარო მოხელე. შერჩეულ აპლიკანტებს დავუკავშირდებით 17 ოქტომბერს. შემოდგომის სესია დაიწყება 20 ოქტომბრიდან.
დასარეგისტრირებლად იხილეთ: საჯარო მოხელეთა რეგისტრაცია
ინფორმაცია ტრენერების შესახებ:
ტრენინგს გაუძღვებიან GIPA-სა და GEA-ს ინსტრუქტორები, რომელთაც გავლილი აქვთ მსოფლიო ბანკის მიერ ჩატარებული ტრენინგი ტრენერთათვის:
1. ნიკოლოზ აბუაშვილი - GIPA
ბიზნეს პრობლემების გადაწყვეტის 20+ წლიანი გამოცდილება. რიგითი თანამშრომლიდან დაწყებული, ზედა რგოლის მენეჯერობითა და კონსულტანტობით დამთავრებული, მას უმუშავია კერძო და საჯარო ორგანიზაციების ფართო წრესთან, როგორებიც არიან ბანკები („თიბისი ბანკი“, „სახალხო ბანკი“ და სხვა), ინფრასტრუქტურული კომპანიები (საქართველოს რკინიგზა, ბათუმისა და ფოთის პორტები), მწარმოებლები (ლუდსახარშები „ლომისი“ და „ნატახტარი“), სამთავრობო და საერთაშორისო ინსტიტუტები (GEPA, GTZ, KfW, TACIS, მსოფლიო ბანკი) და სხვა ორგანიზაციები სხვადასხვა სექტორიდან.
1995 წლიდან ატარებს პროფესიულ ტრეინინგებსა და ეწევა აკადემიურ მოღვაწეობას. კითხულობდა ლექციებს თავისუფალი უნივერსიტეტის, კავკასიის უნივერსიტეტის, საქართველოს ტექნიკური უნივერსიტეტისა და ტენესის უნივერსიტეტის სტუდენტებისათვის. არის კომპანია „Business Infrastructure Solutions“–ის დამფუძნებელი პარტნიორი.
მისი კომპენტენცია არის ბიზნესების ღირებულების ზრდა, მათი გაჯანსაღება და განვითარება, მარკეტინგის დაგეგმვა და განხორციელება, საინფორმაციო ტექნოლოგიების დანერგვა, პროექტების მართვა და პერსონალის განვითარება.
2. ნინო ღონღაძე - GIPA
მმართველობის სკოლის სამაგისტრო პროგრამების აკადემიური ხელმძღვანელი და GIPA-ს მმართველობის სკოლის კვლევითი ცენტრის ხელმძღვანელი. ფლობს სოციალურ მეცნიერებათა დოქტორის ხარისხს. GIPA-ში მოსვლამდე, მუშაობდა საქართველოს მთავრობის ადმინისტრაციაში. ნინო არის GIPA-ს ლექტორი, ასწავლის კვლევის მეთოდებსა და საჯარო პლიტიკას. გარდა ამისა, ნინო ჩართულია სამეცნიერო კვლევებში სახელმწიფო მმართველობის საკითხებზე. ამჟამად, ნინო ღონღაძე არის საჯარო პოლიტიკის მიმართულების კოორდინატორი (მმართველობის რეფორმის ფონდი) გაეროს განვითარების პროგრამაში.
3. ლიზი სოფრომაძე - GIPA
„რეგიონის განვითარების ცენტრის“ ხელმძღვანელი; სახელმწიფო მმართველობის მაგისტრი,  სპეციალობა - ადგილობრივი თვითმმართველობა;
საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის (GIPA) ლექტორი - კურსი: ადგილობრივი თვითმმართველობა და მოქალაქეთა ჩართულობა მმართველობის პროცესში; არის კვლევებისა და პუბლიკაციების ავტორი;  თანამშრომლობს სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებთან, NDI-ისა და IRI-ის მიწვევით ადგილობრივ საჯარო მოხელეებს უტარებს ტრენინგებს  თვითმმართველობის საკითხებში. ასევე, ატარებს ტრენინგებს პროექტის მართვის, სტრატეგიული დაგეგმვისა და ადვოკატირების საკითხებზე. GIZ-ის მიწვევით ექსპერტულ დახმარებას  უწევს კახეთის რეგიონის მუნიციპალიტეტებს სამოქმედო გეგმებისა და მუნიციპალიტეტების პრიორიტეტების დოკუმენტების შემუშავების პროცესში.
4. ნინო ლოლაძე - GIPA
„რეგიონის განვითარების ცენტრის“ პროექტების მენეჯერი; სახელმწიფო მმართველობის მაგისტრი, სპეციალობა - ადგილობრივი თვითმმართველობა; საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის ლექტორი, კურსი - ადგილობრივი ეკონომიკური განვითარება; არის კვლევებისა და პუბლიკაციების ავტორი;  თანამშრომლობს სხვადასხვა საერთაშორისო ორგანიზაციებთან, NDI-ისა და IRI-ის მიწვევით ადგილობრივ საჯარო მოხელეებს უტარებს ტრენინგებს: ადგილობრივი თვითმმართველობის ეკონომიკური განვითარება და ბიუჯეტირება, სტრატეგიული დაგეგმვა, პროექტის მართვა; GIZ-ის მიწვევით ექსპერტულ დახმარებას  უწევს კახეთის რეგიონის მუნიციპალიტეტებს სამოქმედო გეგმებისა და საშუალოვადიანი პრიორიტეტების დოკუმენტების შემუშავების პროცესში.
5. ირაკლი გალდავა - GIPA
ირკალი გალდავა ფლობს ეკონომიკის მაგისტრის ხარისხს თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტის ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლიდან (ISET). 2011 წლიდან იგი ეწევა კვლევით და აკადემიურ საქმიანობას. 2011 წლიდან 2014 წლამდე ირაკლი გალდავა იკავებდა მკვლევარის თანამდებობას ეკონომიკის საერთაშორისო სკოლის კვლევით ცენტრში (ISET Policy Institute), ხოლო 2014 წლიდან გახლავთ მთავარი სპეციალისტი საქართველოს ენერგეტიკისა და წყალმომარაგების მარეგულირებელ ეროვნულ კომისიაში. 2011 წლიდან  იგი იყო ასისტენტი ეკონომეტრიკული პროგრამის (STATA) სწავლებაში თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, ISET-ში იყო ლექტორის ასისტენტი ხარჯისა და სარგებლიანობის ანალიზის კურსში და ამავდროულად ჩატარებული აქვს ტრენინგები გამოყენებით ეკონომეტრიკაში და პროგნოზირების მეთოდებში სხვადასხვა ორგანიზაციებისათვის. ირაკლი ასევე გახლავთ თანაავტორი ორი სალექციო კურსისა (i. ენერგეტიკული პოლიტიკის მოდელირება და ანალიზი, ii. ენერგეტიკული პოლიტიკის მდგრადი განვითრება), რომელიც მომზადდა გრიგოლ რობაქიძის უნივერსიტეტთან თანამშრომლობით.
6. ვახტანგ ზარქუა - GEA
ინჟინერ-ჰიდროენერგეტიკოსი, ბუნებრივი რესურსების რაციონალურად გამოყენების სპეციალისტი. 1983 - 1986 წლებში მუშაობდა ენგურჰესისა და ხუდონჰესის მშენებლობებზე, 1986-1996 წლებში კი საძიებო-საპროექტო ინსტიტუტ „თბილჰიდროპროექტში“ ინჟინრად და წამყვან ინჟინრად. 1995 წლიდან დღემდე არის არასამთავრობო ორგანიზაცია „ენერგოეფექტურობის ფონდის“ დირექტორი. მისი ხელმძღვანელობით მომზადდა და განხორციელდა მრავალი საგანმანათლებლო, საკონსულტაციო, საინფორმაციო, კვლევითი და სადემონსტრაციო პროექტი ენერგეტიკისა და გარემოს დაცვის მიმართულებებით. არის მრავალი სტატიისა და წერილის ავტორი ენერგეტიკული პოლიტიკისა და გარემოს დაცვის სფეროებში.
7. ნინო სააკაშვილი - GEA
კომპანია EMC-ის (Evaluation and Management Consulting) დამფუძნებელი. მისი კომპეტენციაა სტრატეგიული დაგეგმვა, ორგანიზაციული განვითარება და მართვა, მონიტორინგი და შეფასება. მისი რჩევითა და დახმარებით სხვადასხვა სამთავრობო უწყებებმა განავითარეს შედეგებზე ორიენტირებული სტრატეგიული გეგმები, სამოქმედო გეგმები და შესრულებული სამუშაოს შედეგების შეფასების გეგმა. მას აქვს 20 წლიანი მუშაობის გამოცდილება ადგილობრივ და საერთაშორისო ორგანიზაციებთან, დონორ ორგანიზაციებთან, მათ შორის: USAID, World Bank, EU, GIZ, UNDP და მრავალი სხვა.
2008 წელს ნინო სააკაშვილმა დააარსა საქართველოს შეფასების ასოციაცია (GEA), სადაც ის არის მმართველო საბჭოს პრეზიდენტი. ის არის IPEN-ის (International Program Evaluation Network) თანადამფუძნებელი და მმართველი საბჭოს წევრი. 2001 წლიდან არის AEA-ს (American Evaluation Association) წევრი. 2008 წლიდან არის ევროპის შეფასების საზოგადოების (EES) წევრი. მას აქვს ძალიან აქტიური როლი შეფასების სტრატეგიების, პოლიტიკისა და პრაქტიკის ჩამოყალიბებასა და განვითარებაში, ისევე, როგორც შეფასების სისტემების ინსტიტუციონალიზაციაში საქართელოს სამთავრობო და არასამთავრობო სექტორებში. ის არის სხვადასხვა წიგნის, სტატიისა და ნაშრომის ავტორი და რედაქტორი.
საჯარო მოხელეთა რეგისტრაცია
მისაღები პროცედურები პროექტის ფარგლებში, შედეგზე ორიენტირებული მონიტორინგისა და შეფასების ოთხი ტრენინგი ჩატარდება. რიგით მესამე, შემოდგომის სესია დაიწყება 20.10.2017-დან.
ტრენინგის  გავლის მსურველებმა უნდა შეავსონ ონლაინ სარეგისტრაციო ფორმა. რეგისტრაციის გავლის ბოლო ვადაა 13 ოქტომბერი.
დარეგისტრირება შესაძლებელია ზაფხულის სესიაზე.
მონაწილეები შეირჩევიან ონლაინ სარეგისტრაციო ფორმის საფუძველზე. შერჩევის კრიტერიუმებია - პროექტებზე მუშაობის გამოცდილება და მოტივაცია. ტრენინგში მონაწილეთა მაქსიმალური რაოდენობაა 35 საჯარო მოხელე. შერჩეულ კანდიდატებს დავუკავშირდებით 17 ოქტომბერს.

GIPA presents the World Bank-funded project - Results-Based Monitoring and Evaluation for Public Servants. The project started in April 2016 and will last for two years.
Project Objective - Increasing the awareness about M&E through developing civil servants’ knowledge and skills in monitoring and evaluation via designing and delivering high-quality, relevant trainings to mid-to-high level officials in the Government of Georgia.
Description of Approach - The project consists of two main directions:
- Development of M&E skills in public service – the monitoring and evaluation sessions will be conducted by GIPA and GEA representatives, who had special training course with World Bank (WB) experts. The international consultant of the project is WB expert – Rich Tobin;
- M&E Case Study Analyses – the analyses of several Government Reforms and development of case studies with the involvement of students, CSOs, former and acting government officials.
Case Study Development
M&E Case Study Development - Four different public policy topics and reforms will be defined by the Academic Council of the School of Government at GIPA together with the project staff. The cases will be elaborated by the ECADEV trainers in close cooperation with WB Expert, Rich Tobin, based on the analysis of secondary data, public information and the interviews with stakeholders. The discussion panels will be conducted on the elaborated case studies and final versions will be printed and published. In total, 4 case studies will be developed by the end of the program.
M&E Training
The monitoring and evaluation sessions will be conducted 4 times in the 2 years period. One training session consists of 40 hours. The trainings will be conducted 2 times a week in the evening, from 19:00 till 22:00, at GIPA University (7B, Ietim Gurji Str.).
LEARNING APPROACH - Training methodology will rely on participatory and interactive learning methods, including case studies, presentations, and group work.
COURSE CONTENT – the course content was developed based on the trainings conducted by the World Bank Experts in 2014 – Results-Based Monitoring and Evaluation. Each training lasts for two months and consists of 10 sessions: Fundamentals of Results-based Monitoring and Evaluation; Results Chain and Frameworks; Indicators; Designs for Evaluation; Data Collection; Sampling; Introduction to Data Analyses; Intermediate Data Analyses; Impact Evaluation; Results-based Reporting.
Information For Public Servants
Training Objective – Increasing the awareness about M&E through developing civil servants’ knowledge and skills in monitoring and evaluation via designing and delivering high-quality, relevant trainings to mid-to-high level officials in the Government of Georgia. Discussed topics will help public servants in doing their regular work. The learning process foresees using Case Studies in order to make the training more practical and tailored to the participants needs.
Duration of the Training – 7 weeks:
- 40 hours
- 14 meetings – 13 lectures and 1 exam
- Evening classes – from 19:00 till 20:00
The lectures will be delivered twice a week, on Thursday and Friday, at GIPA (2, Marie Brosset str.).
Language of Instruction:
- Georgian
- Learning materials in Georgian (Available in English upon request)
After successful completion of the program, participants will receive GIPA certificate in Results-Based Monitoring and Evaluation.
Registration
The Applicants must fill the online registration form till October 25. Selected participants will be reached via indicated contact information till October 26. The Fall Session will start on October 27.
To register, see: Public Servants Registration
Information about the Trainers:
The lecturing hours will be delivered by the GIPA & GEA representatives, who have completed the World Bank Training for Trainers:
1. Nikoloz Abuashvili – GIPA
20+ years of experience in solving business problems. Starting from middle to the top-level management and counceling, he worked in a wide range of private and public organizations, such as banks ("TBC Bank", "People's Bank", etc.), infrastructure companies (Railways, Batumi and Poti ports), manufacturers (Breweries "Lomisi" and "Natakhtari"), government and international institutions (GEPA, GTZ, KfW, TACIS, World Bank) and other organizations in various fields.
Delivers trainings and academic pursuits since 1995. Lecturer at the Free University, Caucasus University, the Technical University and the University of Tennessee. Nikoloz is a founding partner of the company "Business Infrastructure Solutions".
His expertise consists of increasing the value of businesses, their recovery and development, marketing planning and implementation, information technology, project management and staff development.
2. Nino Ghonghadze - GIPA
Nino Ghonghadze is Academic Head of Master Programs and Head of Research Center at the School of Government. She holds Master Degree in urban affairs from the University of Arlington in Texas, Master Degree in public administration and PhD in Social Sciences at the Georgian Institute of Public Affairs. Before joining GIPA, Nino worked in the State Chancellery of Georgia. Ms. Ghonghadze is an assistant professor and teaches courses in Research Methods and Public Policy. Besides teaching, Ms. Ghonghadze is activly engaged in research activities. Her research focuses on integrity issues in public governance. Currently Ms. Ghonghadze is Public Policy Coordinator (Governance Reform Fund) at United Nations Development Programme in Georgia.
3. Lizi Sopromadze - GIPA
Head of “Regional Development Center”; Master of Public Administration. Lecturer at Georgian Institute of Public Affairs, Course: local government and citizen participation in the governance process; Author of various Researches and Publications; Cooperates with different international organizations. Invited by NDI and IRI conducts trainings for local public servants in governance issues. Lizi conducts trainings in Project Management, Strategic Planning and Advocacy issues. Ivnited by GIZ, Lizi provides expertise in Kakheti region municipalities in the process of developing municipal action plans and defining municipal priorities.
4. Nino Loladze - GIPA
Project Manager at “Regional Development Center”; Master of Public Administration, specialty – Local Government; Lecturer at Georgian Institute of Public Affairs, Course: Local Economic Development; Author of many Research and Publication; Cooperates with different international organizations. Invited by NDI and IRI, Nino conducts trainings for local public servants in Local Government Economic Development and Budgeting, Strategic Planning and Project Management. Invited by GIZ, Nino provides expertise in Kakheti region municipalities in development the documents of municipal action plans and medium-term priorities.
5. Irakli Galdava - GIPA
Irakli holds Master Degree in Economics from the International School of Economics at Tbilisi State University (ISET). He is engaged in research and academic activities since 2011. From 2011 until 2014 he was a researcher at ISET Research Center (ISET Policy Institute) and since 2014, he is chief specialist at Georgian National Energy and Water Supply Regulatory Commission. Since 2011, he was assistant lecturer at Tbilisi State University in teaching econometric program (STATA); assistant lecturer at ISET in Cost-Benefit Analyses Course and at the same time he was conducting trainings in applied econometrics and forecasting methods for different organizations. Irakli is also a co-author of two academic courses developed in cooperation with Grigol Robakidze University: 1. Energy Policy Modelling and Analysis and 2. Energy Policy Sustainable Development.
6. Vakhtang Zarqua – GEA
Engineer-Hydro technician, specialist of rational use of natural resources. In 1983-1986 years he worked at Khudoni HPP (Hydroelectric Power Plant) and Enguri (HPP) constructions. In 1986-1996 he worked for exploration, design institute LLC “Tbilhydroproject” as engineer and lead engineer. Since 1995, he is the head of non-governmental organization “Energy Efficiency Fund”. Under his guidance many educational, advisory, informational and research projects have been prepared and implemented in environmental protection. He is the author of many articles in the field of Energy Policy and Environmental Protection.
7. Nino Saakashvili - GEA
Ms. Saakashvili founded EMC in 2009. She is specialized in Strategic Planning, Organizational Development and Management, Monitoring and Evaluation. She has advised and helped different government officials in federal agencies to develop Result Oriented Strategic Plans, action plans and Performance Measurement Plans. She is the co-founder and member of IPEN. Since 2001, member of AEA and from 2008, member of EES.
She has proven track record of 20 years of intensive working experience with many national and international organizations, bi-lateral and multi lateral donors, including: hundreds of NGOs, USAID, World Bank, EU, GIZ, UNDP, UNFPA, UNIFEM/UN Women, Social Impact, DVV International, Bank Watch, Project Harmony, IMF, US State Department, MSI, , UNHCR, World Learning, Red Cross, USA Department of State, Save the Children, DANIDA, Charity Know How Fund, IRC, IREX, Canadian Feed the Children, NRC, Eurasia Foundation and many others. She is an author and editor of different books, articles, papers.
Admission Procedures – The project foresees conducting 4 training-sessions (Results-Based Monitoring and Evaluation) within the 2 years period. The third one, the Summer Session is scheduled to start from 20.10.2017.