საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის საერთაშორისო ურთიერთობების სამსახური აცხადებს კონკურსს 2027 წლის გაზაფხულის სემესტრის გაცვლით პროგრამებზე.
უნივესრიტეტების, სასწავლო საფეხურების/სასწავლო მიმართულებების და ინგლისურენოვანი საგნების ჩამონათვალი შეგიძლიათ იხილოთ ამ ბმულზე.
განაცხადის შემოტანა შესაძლებელია არაუმეტეს 3 უნივერსიტეტზე:
იხილეთ სააპლიკაციო ფორმა (დანართი 1)
გაცვლით პროგრამაში სტუდენტთა შერჩევის მიზნით გამოცხადებულ კონკურსში მონაწილეობის უფლება აქვთ აქტიური სტატუსის მქონე:
- ბაკალავრიატის საფეხურის იმ სტუდენტებს, რომლებსაც გავლილი აქვთ შესაბამისი საგანანმანათლებლო პროგრამის I-II სემესტრით გათვალისწინებული საგნები და დაგროვილი აქვთ შესაბამისი კრედიტები;
- მაგისტრატურის საფეხურის იმ სტუდენტებს, რომლებსაც გავლილი აქვთ შესაბამისი საგანანმანათლებლო პროგრამის I სემესტრით გათვალისწინებული საგნები და დაგროვილი აქვთ შესაბამისი კრედიტები;
გაცვლითი პროგრამის კონკურსში მონაწილეობის უფლება არ აქვთ:
- იმ სტუდენტებს, რომლებსაც ერიცხებათ ფინანსური დავალიანება უნივერსიტეტის მიმართ;
- იმ სტუდენტებს, ვის მიმართაც გამოყენებულია დისციპლინური სახდელი და დისციპლინური სახდელის დაკისრებიდან არ არის გასული 1 (ერთი) წელი, ან დისციპლინური სახდელი არ არის ვადაზე ადრე მოხსნილი.
გაცვლითი პროგრამის კონკურსში მონაწილეობის მსურველმა სტუდენტმა უნდა წარმოადგინოს:
- პასპორტის ასლი;
- შევსებული სააპლიკაციო ფორმა (დანართი N1-ის შესაბამისად);
- ინგლისური ენის ცოდნის დამადასტურებელი საერთაშორისო სერტიფიკატი (IELTS - 6.0; TOEFL - 78) ან სხვა შესაბამისად აღიარებული B2 დონის სერტიფიკატი. სერტიფიკატის წარმოდგენისგან თავისუფლდებიან ის სტუდენტები, რომელთაც უნივერსიტეტის საგანმანათლებლო პროგრამის ფარგლებში გავლილი აქვთ ინგლისური ენის B2 დონის შესაბამისი კურსი და მიღებული აქვთ დადებითი შეფასება;
- ნიშნების ფურცელი (ინგლისურ ენაზე, GPA-ის მითითებით);
- სამოტივაციო წერილი (ინგლისურ ენაზე, არაუმეტეს ერთი გვერდისა);
- კოორდინატორის მიერ გაცემული რეკომენდაცია, რომელიც ასახავს სტუდენტის ჩართულობას ექსტრაკურიკულურ აქტივობებში.
საკონკურსო კომისიის მიერ გაცვლითი პროგრამის კონკურსში სტუდენტების შერჩევის დროს მხედველობაში მიიღება:
- სტუდენტის აკადემიური მოსწრება
- ინგლისურენოვანი საგნების არჩევის გამოცდილება და შესაბამისი შეფასება (ასეთის არსებობის შემთხვევაში);
- უფიქსირდება, თუ არა სტუდენტს არადამაკმაყოფილებელი (F) შეფასება;
- სტუდენტის ინგლისური ენის ცოდნის დონე;
- უფიქსირდება, თუ არა სტუდენტს მისი კანდიდატურის განხილვამდე უნივერსიტეტში ანალოგიურ საფეხურზე სწავლის პერიოდში გაცვლით საგანმანათლებლო პროგრამაში, მათ შორის ERASMUS + - ის გაცვლით საგანმანათლებლო პროგრამაში მონაწილეობა;
- სტუდენტის მოტივაცია, რომელსაც საკონკურსო კომისია ამოწმებს კანდიდატთან გასაუბრების დროს;
- სტუდენტის მიერ ექსტრაკურიკულურ აქტივობებში მონაწილეობას კომისია ამოწმებს კანდიდატთან გასაუბრებისა და პროგრამის კოორდინატორის მიერ გაცემული რეკომენდაციის საფუძველზე;
- სტუდენტის სამომავლო ხედვა, ფოკუსი და კრიტიკული აზროვნება.
კრედიტების აღიარება: მასპინძელ უნივერსიტეტში აღებული კრედიტების აღიარება მოხდება საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის შესაბამისი სასწავლო პროგრამის ფარგლებში. საგნების არჩევა შესაძლებელია მხოლოდ თანაბარი საფეხურიდან, ბაკალავრიატის სტუდენტებმა უნდა შეარჩიონ საგნები საბაკალავრო საფეხურიდან, ხოლო მაგისტრატურის სტუდენტებმა, მაგისტრატურის საფეხურიდან.
შენიშვნა: გთხოვთ, გაითვალისწინოთ, რომ მასპინძელ უნივერსიტეტში სასურველი საგნების შესარჩევად სტუდენტებმა წინასწარი კონსულტაცია უნდა გაიარონ GIPA-ს შესაბამისი პროგრამის კოორდინატორთან ან/და ხელმძღვანელთან.
მასპინძელ უნივერსიტეტთან გაფორმებული პარტნიორობის ფარგლებში, 2027 წლის გაზაფხულის სემესტრში GIPA-ს სტუდენტებს არ მოუწევთ უცხოურ უნივერსიტეტებში სწავლის საფასურის გადახდა. თუმცა, გაცვლით პროგრამაში მონაწილეობის განმავლობაში სტუდენტი არ თავისუფლდება ჯიპა-ში შესაბამისი სემესტრის გათვალისწინებული სწავლის საფასურის გადახდის ვალდებულებისგან.
შერჩეულმა სტუდენტებმა თავად უნდა დაფარონ საერთაშორისო მგზავრობის, ცხოვრების, სავიზო მოსაკრებლისა და დაზღვევის ხარჯები!
შენიშვნა: გერმანიის უნივერსიტეტებში სწავლის შემთხვევაში, სტუდენტებმა უნდა დაფარონ საზოგადოებრივი ტრანსპორტით და ბიბლიოთეკით სარგებლობის საფასური, ე.წ. „semester fee”, რომელსაც მასპინძელ უნივერსიტეტში იხდის ყველა სტუდენტი (როგორც გერმანელი, ისე საერთაშორისო) და რომლის ღირებულებაც შეადგენს დაახლოებით 220-270 ევროს.
ასევე, ვიზის მიღების დროს შესაძლოა გერმანიის საელჩომ გარანტიის სახით მოითხოვოს დეპოზიტზე გარკვეული თანხის არსებობა (5 თვე - 5*850=4250 ევრო).
დაინტერესებულმა სტუდენტებმა ა/წ 4 სექტემბრის 17:00 საათამდე უნდა გამოაგზავნონ საკონკურსო დოკუმენტაციის სრული ჩამონათვალი შემდეგ ელ-ფოსტაზე: v.tonakanyan@gipa.ge

GIPA’s International Relations Office is announcing an internal call for selection of students for participation in mobilities for the Spring 2027 Semester.
Those below are not eligible for the participation in the competition for Exchange Program:
• Students who have financial indebtedness towards the University;
• Students who have been assigned a disciplinary action and 1 (one) year has not passed since the disciplinary action or it has not been removed before expiration;
The students wishing to participate in the competition for the Exchange program should submit the following documents:
• Copy of the Passport;
• Filled out Application Form (in accordance with the Annex 1);
• International Certificate confirming the knowledge of English language (IELTS – 6.0; TOEFL – 78) or any or other respectively recognized certificate of knowledge at the level of B2. Students who have passed the course corresponding to the B2 level of knowledge of English language within the educational program of the University and have acquired a positive evaluation are freed from the requirement of submitting the certificate.
• Transcript of Records (in English Language, with indication of GPA);
• Motivation Letter (in English Language, not exceeding 1 page);
• Recommendation issued by the coordinator reflecting the student's involvement in extracurricular activities;
While selecting the students in the competition for Exchange program, the Call Committee will take into consideration:
• Academic marks of the student (including choosing the courses in English language if such exist);
• If the student has an unsatisfactory mark (F);
• Level of English language knowledge of the student;
• If before considering his/her candidature the student has participated in the exchange educational program, including ERASMUS+ exchange program during his/her study at the analogous level of education in the University;
• Motivation of the student which the Call Committee checks during the interview with the candidate;
• The commission evaluates the student’s participation in extracurricular activities based on an interview with the candidate and a recommendation issued by the program coordinator.
• Future vision, focus and critical thinking of the student.
Recognition of credits: Credits taken at the host university will be recognized within the relevant educational program of the Georgian Institute of Public Affairs. Courses can be chosen only from the corresponding level: undergraduate students must select courses from the bachelor level, while graduate students must select courses from the master level.
In the frame of the partnership with the host university, GIPA students will not have to pay tuition fees in host universities during the spring semester of 2027. However, during the participation in the exchange program, the student is not released from the obligation to pay the tuition fee provided for the relevant semester at GIPA.
Selected students must cover themselves travel, accommodation, visa and insurance costs!
Also, at the time of obtaining a visa, the German embassy may require a certain amount of money on the deposit as a guarantee (5 months - 5*850=4250 euros).