GIPA-ის სოციალურ მეცნიერებათა სკოლასთან არსებული ფსიქო-/ნეიროლინგვისტიკის ლაბორატორიის მკვლევარი, სოფო ცაგარეიშვილი, ერთი თვის განმავლობაში საფრანგეთში, კოტ დ’აზურის უნივერსიტეტში (Université Côte d’Azur) იმყოფებოდა. კოლეგებთან ერთად, ის მუშაობდა საქართველოში ჯერ კიდევ ნაკლებად შესწავლილ საკითხზე - ინსულტის შედეგად გამოწვეული ვერბალური კომუნიკაციის დარღვევის, ანუ აფაზიის, ფსიქო- და ნეიროლინგვისტური თავისებურებების კვლევაზე მუშაობდა.
საპილოტე კვლევის დასრულების შემდეგ გამართულ სემინარს GIPA-ის სოციალურ მეცნიერებათა სკოლასთან არსებული ფსიქო-/ნეიროლინგვისტიკის ლაბორატორიის კიდევ ერთი მკვლევარი თამარ გიორგობიანი შეუერთდა. სემინარის ფარგლებში მონაწილეებმა კვლევის წინასწარი შედეგები განიხილეს და სამომავლო თანამშრომლობის მიმართულებები დასახეს.
კოტ დ’აზურის უნივერსიტეტის მკვლევრებთან და აფაზიის მკვლევართა საერთაშორისო ჯგუფთან (Collaboration of Aphasia Trialists – CATs) თანამშრომლობა გრძელდება უფრო ფართო პროექტის ფარგლებში, რომელიც ქართული ენისთვის აფაზიის კომპლექსური ტესტის (Comprehensive Aphasia Test – CAT) ადაპტაციას ისახავს მიზნად.
პროექტი მნიშვნელოვნად შეუწყობს ხელს საქართველოში აფაზიის დიაგნოსტიკისა და კვლევის განვითარებას, ასევე ქართული ენისთვის საერთაშორისო სტანდარტების შესაბამისი შეფასების ინსტრუმენტების შექმნას.

Sopho Tsagareishvili, a researcher at the Psycho-/Neurolinguistics Laboratory of GIPA’s School of Social Sciences, spent one month at Université Côte d’Azur in France. Together with her colleagues, she worked on the psycho- and neurolinguistic characteristics of aphasia—a disorder of verbal communication caused by stroke—which remains a relatively underexplored topic in Georgia.
Following the completion of the pilot study, Tamar Giorgobiani, another member of the Psycho-/Neurolinguistics Laboratory at GIPA’s School of Social Sciences, joined Sopho at a seminar held to present the research findings.
The collaboration with colleagues from the French university and the Collaboration of Aphasia Trialists (CATs) continues within the framework of a broader project aimed at adapting the Comprehensive Aphasia Test (CAT) for the Georgian language.