• GIPA-ს გუნდი კავკასიის უნივერსიტეტში ეთიკის სამეცნიერო კომუნიკაციის სამუშაო შეხვედრას დაესწრო
15-16 იანვარს, GIPA-ს დელეგაცია, მათ შორის ნანი მაჭარაშვილი, კვლევების დეპარტამენტის ხელმძღვანელი და კვლევითი ოფიცრები - ნიკა გიგაური, ნუცა მინდიაშვილი და მარიამ დოთიაშვილი, კავკასიის უნივერსიტეტში ორდღიან სამუშაო შეხვედრას დაესწრნენ. ილიას სახელმწიფო უნივერსიტეტთან თანაორგანიზებული ღონისძიება ევროკავშირის მიერ დაფინანსებული ETHICS პროექტის ფარგლებში შედგა და მიზნად ისახავდასამეცნიერო კომუნიკაციის ერთიანი სტრატეგიის შემუშავებასა და ევროპული საუკეთესო პრაქტიკის გაზიარებას.
სამუშაო შეხვედრაში მონაწილე მკვლევრების, ეთიკისა და კეთილსინდისიერების ოფიცრებისა და საერთაშორისო პარტნიორების ერთობლივი ძალისხმევით განხორციელდა ეთიკის პროექტის ფარგლებში შემოთავაზებული სამეცნიერო კომუნიკაციის სტრატეგიული გეგმის დეტალური განხილვა, რომელიც შექმნილია პროექტის მიღწევების წარმატებით გავრცლეების, სამეცნიერო ეთიკისა და კვლევის კეთილსინდისიერების საკითხების მიმართ საერთო ნდობის გასაძლიერებლად.  აქვე აქცენტი გაკეთდა სამეცნიერო კომუნიკაციის სტანდარტებზე, კონკრეტულ აუდიტორიაზე მორგებული მიზნობრივი შეტყობინებების სახით კომუნიკაციის აუცილებლობასა და ETHICS პროექტის შედეგების სხვა ინიციატივებთან დაკავშირების საჭიროებაზე მდგრადი, გრძელვადიანი კომუნიკაციის მიდგომების შესაქმნელად.

On January 15–16, a delegation from GIPA—including Nani Macharashvili (Head of the Research Department) and Research Officers Nika Gigauri, Nutsa Mindiashvili, and Mariam Dotiashvili—attended a two-day national workshop at Caucasus University. Co-organized with Ilia State University, the event was part of the ongoing EU-funded ETHICS project.
The primary goal of the workshop was to build a unified science communication strategy and share European best practices. Gathering researchers, integrity officers, and international partners, the collaborative sessions focused on:
- Practical Dissemination: Exploring how to effectively communicate project results through press releases, media engagement, and public outreach.
- Targeted Messaging: Using a "World Café" format to identify key messages and optimal formats tailored to specific audiences.
- Long-Term Strategy: Linking ETHICS outcomes with other initiatives to build sustainable, long-term communication approaches.
The event concluded with a review of a new science communication action plan, designed to successfully promote the project's achievements and strengthen overall trust in research integrity.