• GIPA-მ მუდმივმოქმედი კვლევის ეთიკის კომიტეტი შექმნა
2025 წლის მარტში ევროკომისიის მიერ დაფინანსებული პროექტის „კვლევის პასუხისმგებლობით წარმართვა – კვლევის კეთილსინდისიერება და ეთიკა ქართულ უნივერსიტეტებში (ETHICS)“ ფარგლებში GIPA-მ მუდმივმოქმედი კვლევის ეთიკის კომიტეტი შექმნა. კვლევის ეთიკის კომიტეტი არის უნივერსიტეტის რექტორის ბრძანების  საფუძველზე შექმნილი დამოუკიდებელი ორგანო, რომელიც ხელს უწყობს უნივერსიტეტის ფარგლებში წარმოებული კვლევით/შემოქმედებითი საქმიანობის შესაბამისობის უზრუნველყოფას საყოველთაოდ აღიარებულ ეთიკურ და სამართლებრივ სტანდარტებთან. მისი დანიშნულებაა კვლევის პროექტების/გეგმების განხილვა კვლევის მონაწილეთა ღირსების, ფუნდამენტური უფლებების, უსაფრთხოების და კეთილდღეობის პატივისცემისა და დაცვის უზრუნველყოფის მიზნით.
კვლევის ეთიკის კომიტეტისადმი საკუთარი კვლევითი პროექტის კვლევის ეთიკისა და კეთილსინდისიერების სტანდარტებთან თავსებადობის დადგენის მიზნით მიმართვა შეუძლია ნებისმიერ მკვლევარს, რომლის სამეცნიერო კვლევაც იგეგმება უნივერსიტეტის ბაზაზე, უნივერსიტეტის თანამონაწილეობით ან უნივერსიტეტთან აფილირებულ დაწესებულებაში. კვლევის ეთიკის კომიტეტი კვლევის პროექტის/გეგმის უშუალოდ კვლევითი პროექტის დაწყებამდე შეფასებაზეა ორიენტირებული და არ იღებს განაცხადებს მიმდინარე ან შესრულებულ კვლევის ეთიკურ სტანდართებთან თავსებადობის დასადგენად. მსგავსი განაცხადები, ასეთის არსებობის პირობებში, არ ექვემდებარება განხილვას.
განაცხადი უნდა შეიცავდეს საკმარის ინფორმაციას საიმისოდ, რომ კვლევის ეთიკის კომიტეტმა შეძლოს კვლევის გეგმის ეთიკური შეფასება. კვლევის ეთიკის კომიტეტის წევრები უნდა დარწმუნდნენ, რომ კვლევაში მონაწილეობასთან დაკავშირებული რისკი და ტვირთი არ აღემატება მონაწილეთათვის მისაღებ ფარგლებს, ხოლო კვლევის პროცესში მონაწილეთა მოწვევა/შერჩევა წარიმართება შემდეგი სამი პრინციპის დაცვით: მონაწილეობა ნებაყოფლობითია; მონაწილეთა მოწვევა ხდება კვლევის მთავარი კითხვისა (მიზნისა) და მეთოდების შესაბამისად; და მონაწილეთა შერჩევა ხდება დისკრიმინაციის გარეშე.

As part of the EU-funded ETHICS project ("Responsible Conduct of Research – Research Integrity and Ethics in Georgian Universities"), in March 2025, GIPA - Georgian Institute of Public Affairs established a permanent Research Integrity (RI) Committee to evaluate the compatibility of future research projects with ethical and integrity standards. Established on a multidisciplinary basis, the Research Ethics Committee is an independent university body. It is responsible for ensuring that all research and creative activities conducted within the university comply with universally recognized ethical and legal standards. Its primary purpose is to review research plans to ensure the protection, dignity, fundamental rights, safety, and well-being of all research participants.
Any researcher planning to conduct a scientific study at GIPA, in collaboration with GIPA, or at a GIPA-affiliated institution may apply to the Committee for an ethical review. Please note that the Committee exclusively assesses research plans prior to the start of a study. It does not accept applications to review ongoing or completed research; any such applications will be automatically rejected.
Applications must contain sufficient information for the Committee to conduct a thorough ethical review. Committee members must be assured that the risks and burdens associated with participation do not exceed acceptable limits. Furthermore, participant recruitment and selection must adhere to the following three principles: