• GIPA-ს სამართლის სკოლის სტუდენტებმა ჰელგა პედერსენის იმიტირებული სასამართლო პროცესის რეგიონულ რაუნდში წარმატებით მიიღო მონაწილეობა
04 მარტი, 2026
GIPA-ს სამართლის სკოლის პროგრამის სტუდენტებმა ჰელგა პედერსენის იმიტირებული სასამართლო პროცესის (HPMCC) რეგიონულ რაუნდში წარმატებით იასპარეზეს და უკვე მეორედ ზედიზედ  ფინალურ ეტაპზე გადავიდნენ. GIPA-ს გუნდს წარმოადგენდნენ სამართლის საბაკალავრო პროგრამის სტუდენტები: მარიამ ქარდავა, თამარ ფირცხაილაიშვილი და ნია ლინჩიკი. გუნდს მოწვეული ლექტორი თამთა შამათავა ხელმძღვანელობდა.
HPMCC ევროპის ყველაზე პრესტიჟული იმიტირებული სასამართლო პროცესია და ადამიანის უფლებათა ევროპულ სამართალში და ადამიანის უფლებათა ევროპული სასამართლოს (სტრასბურგის სასამართლოს) სიმულაციას წარმოადგენს. მისი მიზანია სტუდენტებში ადამიანის უფლებათა სამართლის პრაქტიკული ცოდნისა და პროფესიული უნარების გაღრმავება. წელს, მე-14 გამოშვების ფარგლებში, ევროპის მასშტაბით წამყვანი უნივერსიტეტების 80-მდე გუნდი მონაწილეობდა. შეჯიბრი ორი ეტაპისგან შედგება: რეგიონული რაუნდები, რომლებიც ევროპის სამ სხვადასხვა ქვეყანაში ტარდება და საერთაშორისო ფინალური რაუნდები, სადაც რეგიონული ტურებიდან შერჩეული 18 საუკეთესო გუნდი მონაწილეობს. ფინალური ეტაპი, ტრადიციულად, საფრანგეთში, ქალაქ სტრასბურგში იმართება.
GIPA-ს გუნდმა ევროპის წამყვანი უნივერსიტეტების 22 გუნდთან ერთად მალტის რეგიონულ რაუნდში იასპარეზა, რომელიც ვალეტას მართლმსაჯულების სასამართლოში გაიმართა. წლევანდელი ჰიპოთეტური საქმე ეხებოდა ერთ-ერთ ყველაზე რთულ და აქტუალურ გამოწვევას - ხელოვნური ინტელექტის (AI) გამოყენებას სისხლის სამართლის პროცესში. სტუდენტებმა იმუშავეს ისეთ კრიტიკულ საკითხებზე, როგორიცაა ალგორითმული გადაწყვეტილებების შესაბამისობა სამართლიანი სასამართლოს უფლებასთან ადამიანის უფლებათა ევროპული კონვენციის მე-6 მუხლის ფარგლებში.
GIPA-ს გუნდმა ღირსეულად წარმოადგინა უნივერსიტეტი, გამოავლინა მაღალი აკადემიური მომზადება და წარმატებით უპასუხა დარგის წამყვანი სპეციალისტების მიერ დასმულ კითხვებს. ამჟამად გუნდი ფინალური რაუნდისთვის ემზადება, რომელიც მიმდინარე წლის ივნისში სტრასბურგში გაიმართება.

GIPA Law School students successfully competed in the regional round of the Helga Pedersen Moot Court Competition (HPMCC) and advanced to the finals for the second consecutive time. The GIPA team was composed of undergraduate law students Mariam Kardava, Tamar Pirtskhailashvili, and Nia Linchiki. The team was coached by GIPA invited lecturer Tamta Shamatava.
HPMCC is the most prestigious moot court competition in Europe in the field of European human rights law and simulates proceedings before the European Court of Human Rights (Strasbourg Court). Its aim is to deepen students’ practical knowledge and professional skills in human rights law. This year, as part of its 14th edition, nearly 80 teams from leading universities across Europe participated. The competition consists of two stages: regional rounds held in three different European countries, and the international final rounds, in which the 18 best teams selected from the regional rounds compete. The final stage is traditionally held in Strasbourg, France.
The GIPA team competed in the Malta regional round alongside 22 teams from leading European universities. The round was held at the Courthouse in Valletta. This year’s hypothetical case addressed one of the most complex and pressing challenges - the use of artificial intelligence (AI) in criminal proceedings. The students worked on critical issues such as the compatibility of algorithmic decision-making with the right to a fair trial under Article 6 of the European Convention on Human Rights.
The GIPA team represented the university with distinction, demonstrated a high level of academic preparation, and successfully responded to questions posed by leading experts in the field. The team is currently preparing for the next round.
The GIPA team represented the university with distinction, demonstrated high academic preparation, and successfully answered questions posed by leading experts in the field. The team is currently preparing for the final round, which will be held in Strasbourg in June of this year.