• GIPA-ს სტუდენტი „NASPAA-Batten 2020“-ის სტუდენტური სიმულაციური შეჯიბრის რეგიონალური გამარჯვებული გახდა
10 მარტი, 2020
საჯარო პოლიტიკისა და ადმინისტრირების სკოლების გაერთიანებამ (NASPAA) და ვირჯინიის უნივერსიტეტის Frank Batten-ის ლიდერობისა და საჯარო პოლიტიკის სკოლამ უმაღლეს საგანმანათლებლო სივრცეში ყველაზე დიდი სტუდენტური სიმულაციური შეჯიბრის გამარჯვებულები გამოავლინა. ნათია მიქელბაიამ, რომელიც  საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტს (GIPA) წარმოადგენდა პირველი ადგილი აიღო ცენტრალური ევროპის უნივერსიტეტში (ბუდაპეშტი, უნგრეთი) გამართულ შეჯიბრზე.
წელს NASPAA Batten-ის სტუდენტურ სიმულაციურ შეჯიბრში 46 ქვეყნის დაახლოებით 400-მდე სტუდენტი მონაწილეობდა 114 სხვადასხვა უნივერსიტეტიდან. ღონისძიება 7 მასპინძელ უნივერსიტეტში ჩატარდა რომელთა შორის იყო: ინდოეთის უნივერსიტეტი, ცენტრალური ევროპი უნივერსიტეტი (ბუდაპეშტი, უნგრეთი), ჯორჯ მეისონის უნივერსიტეტი (ვირჯინია, აშშ). მოცემული შეჯიბრის ფარგლებში სტუდენტებმა გადაინაწილეს ლიდერული როლები სიმულაციურ ქალაქებში და შეეცადენ საჯარო სატრანზიტო სისტემასთან დაკავშირებული სხვადასხვა პოლიტიკების განხორციელებას. ეს ღონისძიება ორგანიზებული იყო სატრანსპორტო და მდგრადი პოლიტიკების აკადემიური ექსპერტებისა და პრაქტიკოსების მიერ, რეალურ მონაცემებზე დაყრდნობით.

The Network of Schools of Public Policy, Affairs, and Administration (NASPAA) and the University of Virginia Frank Batten School of Leadership and Public Policy have announced the winners of the 2020 NASPAA-Batten Student Simulation Competition—the largest-ever student simulation competition in higher education. Natia Mikelbaia representing Georgian Institute of Public Affairs (GIPA) won first place at Central European University.
This year, around 400 students from 114 universities in 46 countries took part in the NASPAA-Batten Student Simulation Competition. Participants competed at 7 global host sites including National Law School of India University in Bangalore, India, Central European University in Budapest, Hungary, and George Mason University in Fairfax, Virginia. Participants in the competition will take on leadership roles in a simulated city and be challenged to implement policies that achieve the most sustainable public transit system. Developed by the Center for Leadership Simulation and Gaming (CLSG) at the Batten School, the simulation was built using real-world data and with the help of academic experts and practitioners in the field of transportation and sustainable policy.