• საქართველოს ეროვნული ბიბლიოთეკის ხელმძღვანელი, საგანმანათლებლო მოძრაობა “ეკვილიბრიუმის” ფარგლებში, ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილ ახალქალაქის სოფლის განვითარების პროექტს ეწვია
08 ნოემბერი, 2019
2019 წლის 2-3 ნოემბერი, ახალქალაქი - წიგნიერების და მხატვრული ლიტერატურის მნიშვნელობა და გავლენა ადამიანის განვითარების პროცესზე იყო გაკვეთილებისა და შეხვედრების მთავარი თემა, რომელიც გაიმართა საქართველოს ეროვნული ბიბლიოთეკის ხელმძღვანელ, გიორგი კეკელიძესა და ახალქალაქის ახალგაზრდებსა და სკოლის მოსწავლეებს შორის. აღნიშნული ღონისძიება განხორციელდა ევროკავშირის მიერ მხარდაჭერილი პროექტის “სოფლის განვითარების ახალი მიდგომის ხელშეწყობა ახალქალაქში” ფარგლებში და ძირითადი აქცენტი გაკეთდა ახალგაზრდებისა და ქალების ინტეგრირებაზე.
პირველი გაკვეთილი ახალქალაქის ადგილობრივი განვითარების ჯგუფის ტრენინგ ცენტრში გაიმართა და მას აღნიშნული ჯგუფის წევრები, ქალები და ახალგაზრდები ესწრებოდნენ. როგორც გიორგი კეკელიძემ დამსწრეებთან აღნიშნა, ეკვილიბრიუმის ძირითადი კონცეფციაა სამკითხველო კუთხეების მოწყობა ყველა სოფელში. მან ასევე ისაუბრა წიგნიერების მნიშვნელობაზე და შესაბამისი ვიზუალური მასალები წარუდგინა აუდიტორიას.
"ბიბლიოთეკების გახსნა და მსგავსი შეხვედრები, ლექციები თუ სემინარები ხელს შეუწყობს ახალგაზრდების განვითარებას. წიგნები დაგეხმარებათ მომავლის შიშის დაძლევასა და ახალი თავგადასავლების მოძიებაში. ჩვენ ყველაფერი უნდა გავაკეთოთ ახალი თაობის ინტელექტუალური განვითარებისათვის, რაც ეკვილიბრიუმის მთავარი ამოცანაა. ეს არ არის ერთდღიანი შეხვედრა ადგილობრივ მოსახლეობასთან. ჩვენ გავაგრძელებთ ახალქალაქის სკოლების მონახულებას და დიდი იმედი გვაქვს, რომ დავმეგობრდებით”- განაცხადა გიორგი კეკელიძემ.
ზემოაღნიშნული ინიციატივის ფარგლებში საქართველოს ეროვნული ბიბლიოთეკის წარმომადგენლები ქართულ და ინგლისურ წიგნებს დაარიგებენ. ადგილობრივებისათვის ასევე მოეწყობა ხატვისა და ხელოვნების უფასო საკვირაო სკოლები.
ჩვენთვის დიდი პატივია, ვუმასპინძლოთ გიორგი კეკელიძეს ახალქალაქში. ადგილობრივ მთავრობასთან ერთად, ჩვენი ჯგუფი ხელს შეუწყობს ახალქალაქის მუნიციპალიტეტის ყველა ვიზიტორს, რადგან ჩვენ ვცდილობთ გადავლახოთ  ადგილობრივი მოსახლეობის სოციალური და ინტეგრაციული გამოწვევები და უფრო აქტიური გავხადოთ ჩვენი ახალგაზრდები,” - აღნიშნა ახალქალაქის ადგილობრივი განვითარების ჯგუფის თავმჯდომარემ, აპეტნაკ ზანდარიანმა.
პროექტს “სოფლის განვითარების ახალი მიდგომის ხელშეწყობა ახალქალაქში” ახორციელებს საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის, სოფლის მეურნეობის განვითარების და პროფესიული სწავლების დეპარტამენტი (DRDVE/GIPA). პროექტის პარტნიორები არიან მერსი ქორფსი, ELVA საზოგადებრივი ჩართულობა და დასავლეთ კორკის განვითარების პარტნიორობა. პროექტი დაფინანსებულია ევროკავშირი საქართველოში სოფლის მეურნეობის განვითარების ევროპის სამეზობლო პროგრამის (ENPARD) ფარგლებში.

2-3 November 2019, Akhalkalki – The importance and impact of literacy and fiction on the human development process was the main focus of the lessons and field meetings between the Head of the National Library of Georgia, Giorgi Kekelidze, and Akhalkalaki youth and school pupils. The events was organized with a main focus on youth and women integration within the framework of the EU-supported project “Promoting a New Rural Development Approach in Akhalkalaki.”
A formal lesson was held at the Akhalkalaki Local Action Group (LAG) training center and attended by the Akhalkalaki LAG, youth and women representatives. Mr. Kekelidze explained the concept of the Equilibrium Movement - reading spaces for all villages - was described along with a visual explanation of the importance of the literacy.
"Opening libraries and holding meetings, lectures and seminars will help to develop the youth. Books will help you overcome fears of the future and seek new adventures. We must do everything for the intellectual development of the new generation which is the purpose of Equilibrium. This is not a one-day meeting with locals. Equilibrium will continue to visit Akhalkalaki schools and we are very much looking forward to becoming a friend of yours,” said Giorgi Kekelidze.
Within the framework of the initiative, representatives of the National Library of Georgia and invited guests will visit Akhalkalaki municipality villages and distribute Georgian and English books. Free-of-charge Sunday Schools in art and culture will also be organized for locals.
“It is our honor to host Mr. Kekelidze in Akhalkalaki. Together with the local government, the LAG will support all visitors to the Akhalkalaki municipality as we try to overcome the social and integration challenges of our local population and make our youth more active,” said Apetnak Zandaryan, Chairman of the LAG.
The Project “Promoting a New Rural Development Approach in Akhalkalaki” is implemented by the DRDVE of GIPA. Project partners are Mercy Corps, ELVA and West Cork Development Partnership. Project is financed in the framework of European Neighbourhood Programme for Agriculture and Rural Development (ENPARD).