ელფოსტა: goglikwm74@gmail.com
პარიზის უნივერსიტეტის Paris II, Pantheon-Assas, პოლიტიკის მეცნიერებათა მაგისტრი. მისი პრაქტიკული გამოცდილება მოიცავს სამ ათეულ წელს და უკავშირდება სხვადასხვა პოზიციას საჯარო სამსახურში და უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში. სხვადასხვა დროს იყო საქართველოს საგარეო საქმეთა მინისტრის თანაშემწე (კურირებდა უსაფრთხოებისა და ევროატლანტიკური ინტეგრაციის, რუსეთისა და მეზობელი ქვეყნების დეპარტამენტების საქმიანობას); „საინფორმაციო ცენტრი ნატოს შესახებ“ - დირექტორის მოადგილე; საქართველოს პრეზიდენტის ადმინისტრაციის პროტოკოლის დეპარტამენტის უფროსი მრჩეველი;  საქართველოს საელჩოს საფრანგეთში, პორტუგალიასა და მონაკოში - უფროსი მრჩეველი; საქართველოს ეკონომიკისა და მდგრადი განვითარების სამინისტროს, ევროკავშირის აღმოსავლეთ პარტნიორობასთან არსებული პროგრამა TAIEX-ის კოორდინატორი; პარიზის რობერ შუმანის სახელობის ფონდის ინტერნეტ-გამოცემის პოლიტიკური მიმომხილველი; ფრანგული ტრანსნაციონალური კომპანიის - AFD კონსულტანტი პოსტ-საბჭოთა სივრცეში არსებული პრობლემატიკის საკითხებში.
იყო საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტის (GIPA) ჟურნალისტიკისა და მედია მენეჯმენტის კავკასიურ სკოლაში ციფრული მედიისა და კომუნიკაციის სამაგისტრო პროგრამასთან არსებული კურსის - „პოლიტიკის სოციოლოგია; ძალაუფლების პერსონალიზაციის საკითხები“, მოწვეული ლექტორი. ამჟამად არის ამავე ინსტიტუტის ციფრული მედიისა და კომუნიკაციის საბაკალავრო პროგრამის - „პოლიტიკის სოციოლოგია: პოლიტიკური კომუნიკაციების ისტორია“, მოწვეული ლექტორი.
არის ათობით პუბლიკაციის ავტორი ქართულ და ფრანგულ გამოცემებში.
არის წიგნის - „მედიაპოლიტიკა. სიტყვიერი ბეჭდვითი და გამოსახულებითი კომუნიკაციების შესახებ“ (გამომცემლობა „პეგასი“, 2017 წ.) ავტორი.
ფლობს სწავლების 12 წლიან გამოცდილებას პოლიტიკის სოციოლოგიაში პოლიტიკური კომუნიკაციების მიმართულებებით. აცნობს სტუდენტებს პოლიტიკური კომუნიკაციების სისტემურ მიდგომას; აცნობს იმ ძირითად საკომუნიკაციო მიმართულებებს და ტენდენციებს, რომლებმაც ანტიკური სამყაროდან მოყოლებული, გავლენა იქონიეს პოლიტიკური კომუნიკაციების სპეციფიკურ თავისებურებებზე; აცნობს პოლიტიკური აზროვნების საუკეთესო ნიმუშების და, ამ მხრივ, ხელს უწყობს მათი მსოფლმხედველობის გაფართოებას. აცნობს ასევე იმ თეორიულ მონახაზებს, სტრატეგიულ მიდგომებს და, ასევე, ტექნიკურ საშუალებებს, რომლებმაც ისტორიულად გადამწყვეტი როლი შეასრულეს საზოგადოებასთან ურთიერთობების (PR) ტექნოლოგიების განვითარებასა და დახვეწაში.
• პოლიტიკური კომუნიკაციების არსი;
• პოლიტიკური კომუნიკაციების ისტორია და მისი ანალიზი;
• პოლიტიკურ კომუნიკაციებში არსებული ძირითადი ტენდენციები, მეთოდები და მიმართულებები;
• პოლიტიკის მეცნიერებაში არსებული ძირითადი მიმართულებები (თვით პოლიტიკის განმარტება, ძალაუფლების არსი, პოლიტიკური ძალაუფლების ლეგიტიმურობის განსაზღვრება, პოლიტიკური ძალაუფლების ტიპოლოგია, ისტორიულად არსებული პოლიტიკური სისტემების დეფინიცია);
• საკომუნიკაციო ურთიერთობებისა და მასობრივი პროპაგანდის არქაული და თანამედროვე ფორმები;
• არქაული მეთოდებისა (სიტყვიერი და ვიზუალური კომუნიკაცია) და მასობრივი პროპაგანდის საშუალებების (ბეჭდვითი მედია, ელექტრონული მედიასაშუალებები) მეშვეობით გამოყენებული პროპაგანდა-აგიტაციის და კონტრ-პროპაგანდის ფორმები;
• მსოფლიოში არსებული იდეოლოგიური ტენდენციები, ლიბერალურ დემოკრატიებსა და ავტორიტარულ რეჟიმებში არსებული შიდა მმართველობის ფორმები და საგარეო-პოლიტიკური მიმართულებები;
• საგამოძიებო ჟურნალისტიკა და მისი როლი საჯარო პოლიტიკის პროცესში;
• აკადემიური წერა.
• გოგი თუშმალიშვილი, „მედიაპოლიტიკა. სიტყვიერი ბეჭდვითი და გამოსახულებითი კომუნიკაციების შესახებ“ (გამომცემლობა „პეგასი“, 2017 წ.); 376 გვერდი
ლიბერალურ დემოკრატიებსა და ავტორიტარულ რეჟიმებში არსებული საკომუნიკაციო მეთოდები და თავისებურებები; ცალკეული მედიასაშუალებების სპეციფიკა საკომუნიკაციო პროცესთან მიმართებით; პოლიტიკური კომუნიკაციების თავისებურებანი სოციალური ქსელების გამოყენების თვალსაზრისით; საგამოძიებო ჟურნალისტიკის როლი ქვეყანაში დემოკრატიულ მმართველობასთან დაკავშირებული გამოწვევების თვალსაზრისით.

Giorgi Tushmanishvili
Master’s degree on Political Science from the University of Paris II, Pantheon-Assas. His practical experience covers three decades and is related to various positions in public service and higher educational institutions. At various times he worked as assistant to the Minister of Foreign Affairs of Georgia (oversaw activities of Security Policy and Euro-Atlantic Integration Department); worked as a Deputy Director of Georgia’s "Information Center on NATO"; was a Senior Advisor to the Protocol Department of the Presidential Administration of Georgia; was a Senior Counselor at the Georgian Embassy in France, Portugal and Monaco; was the coordinator of the TAIEX program related to the Eastern Partnership of the European Union within the Ministry of Economy and Sustainable Development of Georgia; was a political columnist for the online website of the Robert Schumann Foundation in Paris; consulted French transnational agency AFD on post-Soviet issues.
As a guest lecturer at the Caucasian School of Journalism and Media Management of the Georgian Institute of Public Relations (GIPA), led the master’s program “Sociology of Politics. Issues of personalization of power." Currently, he is a visiting professor of the undergraduate program in Digital Media and Communication at the same Institute: “Sociology of Politics: History of Political Communications”.
He is the author of dozens of publications in Georgian and French editions.
He is the author of "Mediapolitics. On verbal, printed and electronic communications" (Pegasus Publishing House, 2017).
Has 12 years of teaching experience in political sociology with a specialization in political communication. Introduces students to the systematic approach to political communication; introduces the main orientations and trends in communication system that have influenced the specific characteristics of political communication from the ancient world to modern times; introduces the best examples of political thought and, in this respect, helps to broaden student’s worldview; also introduces the theoretical frameworks, strategic approaches, and technical tools that have historically played a crucial role in the development and refinement of public relations (PR) technologies.
course:
- The essence of political communication;
- History of political communication and its analysis;
- Main trends, methods and directions of political communication;
- Main trends in political science (definition of politics itself, essence of power, definition of legitimacy of political power, typology of political power, definition of historically existing political systems);
- Archaic and modern forms of political communication and mass propaganda; forms of propaganda and counter-propaganda used through archaic methods (verbal and visual communication) and modern means of propaganda (printed and electronic media);
- Ideological trends in world politics; communication trends in liberal democracies on the one hand and in authoritarian regimes on the other; foreign policy trends in liberal democracies and closed authoritarian systems;
- Investigative journalism and its place in the public policy process;
George Tushmalishvili, "Mediapolitics. On verbal, printed and electronic communications" (Pegasus Publishing House, 2017, 376 pages).
Methods and characteristics of communication in liberal democracies and authoritarian regimes; Specificity of printed and electronic media in relation to the communication process; Peculiarities of political communication in terms of the growing importance of social networks; The role of investigative journalism in the face of challenges linked to democratic governance.