ელფოსტა: i.shanava@gipa.ge
სოციალურ მეცნიერებათა დოქტორი (PhD) (დისერტაციის სათაური "ადაპტაციისა და შეჭიდულობის ფაქტორების როლი ცოლ-ქმრულ კონფლიქტებში"; თსუ, 2017 წელი). 2023 წლიდან გადის სპეციალიზაციის კურსს სხეულზე ორიენტირებულ ფსიქოთერაპიაში - თანამედროვე რაიხიანული ფსიქოთერაპია (იტალიის რაიხიანული ანალიზის საზოგადოება - SIAR). აკადემიურ საქმიანობას ეწევა ივანე ჯავახიშვილის სახელობის თბილისის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტში, საქართველოს საზოგადოებრივ საქმეთა ინსტიტუტში (ჯიპა), ბიზნესისა და ტექნოლოგიების უნივერსიტეტში, საქართველოს ეროვნულ უნივერსიტეტში (სეუ). ფლობს სწავლების 8 წლიან გამოცდილებას კონფლიქტის ფსიქოლოგიის, გამოყენებითი კონფლიქტოლოგიის მიმართულებით. როგორც მომხსნებელმა და თანამომხსენებელმა, მონაწილეობა მიიღო  20 -ზე მეტ სამეცნიერო კონფერენციაში ადგილობრივ და საერთაშორისო დონეზე. ჩართულია სამეცნიერო საგრანტო პროექტებში როგორც მკვლევარი, კოორდინატორი. არის 18 სამეცნიერო პუბლიკაციის ავტორი და თანაავტორი.
• კონფლიქტის ფსიქოლოგია;
• გამოყენებითი კონფლიქტოლოგია;
• პოლიტიკური ფსიქოლოგია;
• გავლენის ფსიქოლოგია;
• სოციალური ფსიქოლოგია;
• სამეცნიერო წერა.
• Pirtskhalava, E., Shanava, I. (2024) Identity Strategies of Georgians Migrants in Germany. Psychological Applications and Trends 2024. https://doi.org/10.36315/2024inpact054
• Kereselidze, E., Kekelia, M., Shanava, I., Gvilava, M. (2024) Study of the Migration and Psychological State of Internally Displaced Persons. Vectors of Social Sciences (N8) ISSN 2667-9906 - E-ISSN 2960-9542
• Gvilava, M., Shanava, I. (2024) Study of the Psychological Condition of Students Living in Border Conflict Regions. International Journal of Social Science and Human Research ISSN (print): 2644-0679, ISSN (online): 2644-0695 DOI: 10.47191/ijsshr/v7-i11-04, Impact factor- 7.876
• Shanava, I., & Gergauli, G. (2023). A Study of the Relationship between Locus of Control and Self-monitoring to Resilience in Students.European Scientific Journal, ESJ19(7), 137. https://doi.org/10.19044/esj.2023.v19n7p137
• Pirtkhalava, E., Shanava, I. (2023) The Identities of Repatriated Muslim Meskhetians in Georgia. Polish Jornal of Science ISSN 3353-2389 DOI 10.5281/zenodo.8337088. https://zenodo.org/records/8337088?fbclid=IwAR1jQOrX0m7xjp6I9R1RqYsAsg-RrAYdy4NxQz_6JSu1H2sLfBjMP0dRZr8
• შანავა, ., გვილავა, . (2022) სკოლამდელი ასაკის ბავშვებში აგრესიული ქცევების მიხედვით გენდერული განსხვავებები კოვიდ პანდემიის პირობებში. საერთაშორისო კონფერენცია - „ადრეული განათლება და ზრუნვა“ კონფერენციაზე წარდგენილი მოხსენებების კრებული. 233 გვ.  ISBN 978-9941-8-5029-5
• ფირცხალაშვილი, ., შანავა, . (2022) სამეცნიერო წერასთან დაკავშირებული გამოწვევები სტუდენტებთანსაერთაშორისო სამეცნიერო ჟურნალისეუ და მეცნიერება“,  N13. თბილისი: სეუ
• შანავა, ი. (2022) „გზამკვლევი აკადემიურ წერაში“ /დამხმარე სახელმძღვანელო/ საქართველოს ეროვნული უნივერსიტეტი სეუ, თბილისი
• შანავა, ., გვილავა, . (2021) სოციალური იზოლაცია და მარტოობის განცდა კოვიდ პანდემიის პერიოდში. საერთაშორისო სამეცნიერო ჟურნალისეუ და მეცნიერება , N11. თბილისი: სეუ
• კეკელია, ., კერესელიძე, ., შანავა, . კოვიდპანდემია და სტუდენტების ფსიქოლოგიური მდგომარეობა. (2021) საერთაშორისო სამეცნიერო რეცენზირებადი ჟურნალისოციალურ მეცნიერებათა ვექტორები“. N2. თბილისი: სეუ
• Shanava, I., Gugunava, S. (2021) Temperament Types: Extraversion, Introversion and Interrelation between the Behavior Strategies in Conflicts in the Period of COVID Pandemics. CEOSSC, PROCEEDINGS E-BOOK: Dilkur Akademi, ISBN: 978-605-06656-5-9
• Gvilava, M., Shanava, I. (2021) COVID – 19 Pandemic and Marital Conflicts.  ICOPEC 2021,  Impacts of COVID-19 on Societies and Economies. IJOPEC Publication No: 2021/03: Turkey.   {Conference Materials} ISBN: 978-1-913809-20-1
• 2025 წ. საგრანტო პროექტი „ფსიქოლოგიური მდგრადობის და პრობლემურ სიტუაციაში ქცევითი სტრატეგიების კვლევა მოზარდებთან კიბერბულინგის კონტექსტში“. საქართველოს საერთაშორისო უნივერსიტეტი, პროექტის კოორდინატორი
• 2024 წ. საგრანტო პროექტი „ფსიქოლოგიური მხარდაჭერა რეგიონის ახალგაზრდებისთვის“ ტრენერი. გორის სახელმწიფო უნივერსიტეტი (10.2024-      16.11.2024).
• 2024 Georgian-Ukrainian-Swiss Summer School “Social Work and Social Change: Human Rights in Social Crisis“. Working Group Mentor (07.2024 - 05.07.2024)
• 2023 წ. საგრანტო პროექტის „იძულებით გადაადგილებულ პირთა მიგრაციისა და ფსიქოლოგიური თავისებურებების კვლევა“ კოორდინატორი. საქართველოს ეროვნული უნივერსიტეტი სეუ-ს სამეცნიერო საგრანტო პროექტი. (11.2023 - 01.05.2024)
• 2023 წ. ფსიქოლოგიური კონსულტაციის ცენტრების შექმნა სტუდენტებისთვის საქართველოს უმაღლეს საგანმანათლებლო დაწესებულებებში - E-PSY (Establishment of Psychological Counselling Centers at Georgian HEIs for Students - E-PSY, N617980-EPP-1-2020-1-G-EPPK2-CBHE-SP). 26-30 ივნისი, ვორქშოფი - „ფსიქოლოგიური კონსულტირების გაიდლაინების შექმნა“ - მონაწილე.
• 2022 წ. საერთაშორისო საგრანტო კვლევითი პროექტი „კოვიდ 19 პანდემიის შესაძლო გავლენა და შედეგები ოჯახში ძალადობაზე შვეიცარიაში და საქართველოში” MOVETIA-ს (შვეიცარიის განათლების სისტემის მობილობის ეროვნული ფონდი) ფარგლებში, აღმოსავლეთ შვეიცარიის უნივერსიტეტთან (OST) პარტნიორობით - საქართველოს ეროვნული უნივერსიტეტი სეუ. მკვლევარი
• 2021წ. საგრანტრო პროექტის „გზამკვლევი აკადემიურ წერაში“ ხელმძღვანელი. საქართველოს ეროვნული უნივერსიტეტი სეუ-ს სამეცნიერო საგრანტო პროექტი. (10.2021 - 01.03.2022).
კვლევითი ინტერესები
ცოლ-ქმრული და ოჯახური კონფლიქტები; ოჯახური ურთიერთობები; პოლიტიკური ქცევა; მიგრაცია, კონფლიქტები, მისი გავლენები და რეგულირების გზები; გენდერი.